Жената, решена да превърне стария център на София в емблема
Мартина Стефанова дава началото на инициативата КвАРТал, която се бори за запазването архитектурата в сърцето на столицата
Расте, но не старее! Това е девизът на София, част от герба на столицата, който може да се види на сградата на общината. В непосредствена близост се намира бул. „Дондуков“, в който се вливат десетките малки улички на стара София, носещи в себе си историята и духа на столицата.
За съжаление, голяма част от емблематичните сгради в центъра на София – особено тези, които се намират по улиците „Бачо Киро“, „Екзарх Йосиф“ и „Веслец“ – се рушат и никой не помни и не знае каква история крият тe. Всички, без Мартина Стефанова – жената, която след дълги години живот зад граница се завръща в България и остава да живее на родната ул. „Бачо Киро“. Шокирана от състоянието, в което заварва центъра, решава, че е време хората да разберат колко важно е архитектурното наследство. И създава КваАрТал – общност от хора, които допринасят за запазването и обновяването на Стара София в района на булевардите „Дондуков“, „Васил Левски“, „Сливница“ и „Мария Луиза“.
Силата на хората
Инициативата стартира преди осем години с идеята да върнем духа на района. Тогава за първи път организирахме фестивала като най-удобно събитие за привличане на внимание към проблема. Наистина започнаха да идват хора в стария център, да се интересуват, да говорят за него. Тук всяка къща има някаква история“, разказва Мартина Стефанова пред Economic.bg.
Проблемът, с който се бори екипът на Мартина, е да запазят архитектурното наследство на Стара София чрез различни инициативи – от облагородяване на района през почистване и създаване на графитно изкуство до цялостна реставрация на сгради.
За това какво е свършено през годината и какво предстои, хората разбират по време на ежегодния фестивал на КвАрТал. Тази година той е под надслов "Силата на хората" и се провежда в момента (15 – 17 септември). На него ще бъде представена и друга инициатива на екипа, борещ се за центъра на София – QR кодове, които да разказват историята на всяка от емблематичните къщи.
Брандинг
Опитваме се да създадем един брандинг на това архитектурно наследство, за да може да го съхраним. Работим с много институции. За съжаление, хората с пари не разбират, че да притежаваш сграда паметник на културата има много повече стойност, отколкото да притежаваш един парцел, на който да издигнеш блок с пет етажа“.
Мартина смята, че трябва да бъде създаден стандарт, по който да се строят новите сгради в центъра на София, които да бъдат в унисон с духа на района, за да се избегне обезличаване. Освен това, тя е на мнение, че Стара София има пълния потенциал да се превърне в туристическото лице на града. В място, на което е концентрирана голяма част от историята на града.
Искаме да превърнем нашия квартал в бранд. В София всичко е изключително хаотично, туристите нямат линия, по която да се движат“, казва Мартина.
Тя дава за пример „Капана“ в Пловдив, който се е превърнал в емблема на града. Но за целта трябва и помощ от общината, и политическа воля, казва още Стефанова.
„За да работим за квартала, без да бъдем в политиката, започнахме с тактичен урбанизъм – лесен начин с малки стъпки да показваме потенциала на едно цяло пространство. Този вид урбанизъм включва изграждане на пейки, чистим свастики. Малки стъпки, които бавно променят целия облик на града. Започнахме с няколко големи графити по стените, за да направим тази точка на града по-привлекателна“.
На ул. „Веслец“ предстои да бъде върнат първоначалния вид на една от сградите, каквато е била по царско време.
Това е прецедент и пример, че всичко е възможно. Вече са подадени необходимите документи за това“, казва Мартина.
Наред с всичко това екипът зад Мартина се бори и за създаването на повече пешеходни зони в града.
Административни пречки
Сградите паметник на културата са много, а служителите в Националния институт за недвижимо културно наследство са малко, затова процедурите по реновиране на сградите и вдъхването им на живот е бавно, сложно и понякога невъзможно.
Всички процедури трябва да минат одобрение в Министерството на културата, което е отговорно за сградите, които са паметник на културата.
„Ведомството е един динозавър, натоварено с много задачи. Искаме да съберем собствениците на тези сгради, институциите и политиците, за да намерим решение“, казва Мартина, която е на мнение, че ако бъде дадена власт на местната администрация да управлява тези сгради, всичко ще е много по-лесно. Затова в момента екипът на КвАрТал работи по изготвянето на законопроект в тази посока.
Ние сме обединител на всички хора, загрижени за архитектурното наследство на Стара София. Надяваме се КвАрТал да се превърне в един завършен проект. София да си върне своя стар център и той да е емблема на града“.