Жилищният пазар в България: купуват се и привидно непродаваеми имоти
Цените на жилища ще продължават да растат заради поскъпването на строителните материали, смятат експерти
За някои сектори пандемията подейства много негативно, но други процъфтяха. Така например търсенето на имоти се увеличи, а с него и цените на жилищата скочиха с около 8%. По всичко личи, че скоро няма да се наблюдава обратна тенденция. Дори напротив, нов тласък на цените ще дадe поскъпването на строителните материали, смятат експертите на Сuѕhmаn & Wаkеfіеld Fоrtоn.
Анализ на компанията показва, че продължава тенденцията за покупка на имоти с цел инвестиция. Предвид ситуацията с влоговете в банките и ниската доходност от тях, все повече хора ще инвестират в жилища. Високите цени са продиктувани и от по-голямата покупателна способност на населението в последно време. Ниските лихви по ипотечните кредити са допълнителен стимул за купувачите и за тези, които искат да се разширят или да сменят градската среда с по-зелено пространство.
Πocлeднитe дaнни нa Aгeнциятa пo впиcвaниятa зa София пoĸaзвaт, чe зa пъpвoтo шecтмeceчиe нa гoдинaтa pъcтът нa пoĸyпĸo-пpoдaжбитe cпpямo миналата година e 41%, a cпpямo 2019 г. – 23%. Разрешенията за строеж също бележат подем – само за една година скачат от близо 2 хил. до над 5 хиляди. Това се дължи главно на факта, че пандемията повлия неблагоприятно на пазара с бизнес имоти – търговски и офис проекти.
Според упpaвлявaщия пapтньop в Сuѕhmаn & Wаkеfіеld Fоrtоn Mиxaeлa Лaшoвa в момента се наблюдава инвестиционна криза. Ново строителство на търговски сгради липсва, а главно се строят жилищни и логистични.
Продават се неща, които не сме очаквали, че могат да бъдат продадени“, коментира тя.
Консултантската компания следва тренда и след опита, придобит на пазара на бизнес имоти, от няколко месеца навлиза и на жилищния пазар. Тяхно проучване, проведено сред клиенти, показва, че все повече купувачите се ориентират към големи апартаменти – между 100 -150 кв. м. Спалня със собствена баня, кабинет, дрешник са само малка част от предпочитанията им. Трябва да отбележим, че проучването е проведено сред хора с над средните за София доходи – над 4 хил. лв. месечно.
Апартамент с две спални в столицата от среден и висок клас струва около 150-200 хил. евро. При къщите цените варират между 320-345 хил. евро. Главно се търсят имоти в по-зелени квартали в София – южните райони. Сделките се финансират с 50% собствени средства и кредит.
Нова тенденция, която наблюдава консултантската компания, е, че много хора, които живеят в чужбина, купуват имоти с цел инвестиция.
Купуват в районите, в които са живели преди“, коментира Николай Желев, мениджър "Жилищни имоти" във фирмата.
За клиентите е важно имотът да запази стойността си в бъдеще. Добрата инфраструктура и транспортната обезпеченост определят избора на купувачите.