Как да се предпазим от опасното море?
Полезни съвети за измъкване от хватката на мъртвото вълнение
Мъртвото вълнение е една от най-големите опасности, които крие морето. То е и сред най-честите причини за удавяния. Спасител от Бургаския плаж даде полезни съвети пред Нова телевизия за това как трябва да реагираме, ако попаднем в смъртоносната прегръдка на вълните.
Не трябва да се паникьосваме, нито да се опитваме да плуваме към брега, а косо или по диагонал”, казва Петър Русев, един от най-опитните спасители в Бургас.
„То ни придърпва навътре, но от него не можем да се удавим. Просто трябва да се задържим над водата“, посочва Русев.
Спасителят обясни и как можем да го познаем. „Преди мъртво вълнение винаги духа силен североизточен вятър. От него се вдига ветрова вълна, която предизвиква дупки, ями и течения. То може да се забележи от далеч – прилича на река, която се оттича от морето. Този коридор може да бъде широк между 5 и 20 м“, обяснява спасителят.
Мъртвото вълнение може да започне на 10-15 м от самия бряг и да продължи на повеч от 50 м. Ежегодно удавените от него са между 20 и 30 души. През миналата са 126. През последните 5 дни в Бургас е имало мъртво вълнение.
Спасителят съветва почиващите да се къпят само на охраняеми плажове и да не влизат във водата сами, а поне с един придружител.
Трябва да знаем, че, ако синоптиците предупреждават за североизточен или северозападен вятър, има голяма вероятност от образуване на мъртво вълнение”, обяснява още Русев.