От Казанлък до Бали: Как едно българско семейство прави успешен имотен бизнес на острова
COVID кризата предостави и възможности, а Мариaна, съпругът ѝ и трите им деца доказват това
Бали винаги е бил много желана, мечтана и екзотична дестинация за повечето туристи. Отличава се освен с красиви плажове и с много култура, но и с безкрайните възможности за всякакви забавления. Независимо какъв тип турист си и какъв вид преживяване искаш, Бали го има. Привлечени от екзотиката и простичкия живот на острова, Мариaна Данаилова, която е родом от Казанлък, заедно със съпруга си, който е от София, и трите им деца заминават за Бали преди осем години.
И така само шест месеца след като се местят на екзотичното място, отварят собствена фирма за пропърти мениджмънт, проектиране, строителство и интериорен дизайн.
COVID отвори нови възможности
Семейството на Марина има няколко вили за гости – както техни, така и за инвеститори. В момента притежават три собствени вили: първата – „Вила Деа” е с 2 спални, частен фитнес и голям басейн.
„Вила Дивна” е дървена с две спални, изцяло от кокосова дървесина. Това всъщност е и домът на семейството, в което се помещават в момента. До няколко седмици се очаква да бъде напълно завършена и третата – „Вила Денира”, с три спални, частен фитнес и басейн. Тя е с модерен дизайн и много остъкляване.
По-весела е историята как се сдобихме с комплекс от 10 дървени къщички с два басейна – „Bali WOW! Bungalows, споделя Мариaна в разговор с Economic.bg.
По времето на COVID-19 Бали беше затворен за международен и вътрешен туризъм 2 години. Тогава на съпругът на Марина му хрумва идеята семейно, като тийм билдинг, да построят глемпинг, който в последствие прераства в комплекс дървени къщички (бунгала).
Беше доста смела идея за хора като нас, които никога не са се занимавали с нещо подобно.“
През август 2022 г. вилата посрещна и първите си гости.
„За да допълним доброто си обслужване, наскоро закупихме няколко автомобила и мотори, които предлагаме под наем на нашите гости“, казва още Мариaна.
Недвижими имоти
Работата в сферата на недвижимите имоти винаги е била част от живота на семейството.
„И двамата със съпруга ми винаги сме се занимавали с имоти. Първият му работен ден като брокер е на 1 май 1994 г. Имал е собствена агенция за имоти и първи фалит в голямата криза през 1997 г. Запознахме се във фирма за директен маркетинг, обаче от най-директния, продавахме стоки по улицата. Невероятна школа за цял живот. През 2001 г. той се завърна към недвижимите имоти, няколко месеца по-късно и аз започнах в същата фирма. Той ме научи на всичко, което знам за този бизнес“, споделя Мариaна.
През 2005 г. семейството отваря тяхна компания за посредничество с имоти, а 2006-а започват да трупат опит и в сферата на интериорния дизайн. Година след това отварят и собствено студио за интериорен дизайн.
Много бизнес възможности в Бали
На острова освен многото туристи има и голям брой постоянно пребиваващи чужденци от цял свят със своите потребности. В общия случай са хора с възможности, които вече имат пасивни инвестиции отвън или изграждат бизнес тук. Много незначителна част работят като наемни служители, не само защото заплатите са ниски и недостатъчни, но и заради правната регулация.
Има професии и бизнеси, които не могат да се практикуват от чужденци…такъв е законът. Хората, идващи тук, са с различна настройка към света – искат да имат повече свободно време, водят здравословен начин на живот, спортуват, не са ограничени от работно време, с две думи: свободолюбиви хора, извън матрицата”, разказва Мариaна.
От нейния разказ става ясно, че развитието на бизнес на острова е доста по-скъпо начинание в сравнение с България. Според местните закони в случай на създаване на фирма, тя не може да се занимава с всичко разрешено от закона, а има конкретни изисквания, в зависимост от сферата на работа. Ако искаш повече от една компания, са необходими съответните други лицензи и доплащане.
Предизвикателство е да постигнеш качеството, на което ние сме привикнали в Европа, но ако успееш, хората го оценяват и прогресираш бързо. Изключително трудно се работи с местните хора, имаме огромни разминавания в представите за качество, срокове и ефективност“, споделя още Мариaна Данаилова.
Но възвръщаемостта, конкретно от недвижими имоти, е в пъти по-висока отколкото в България. По думите на Марина, колкото и невероятно да звучи, може да достигне 20 – 25% годишно, при една относително нискорискова среда и без особени административни спънки.
Екипът
Семейството на Марина вече има обучен екип, който може спокойно да се справи с всичко по поддръжката на къщите за гости.
Имаме подписан договор и от 1-ви март влезе външна компания, която поема оперативно управлението на нашите имоти, превръщайки доходите ни в пасивни, с което си “купуваме” време, в което да пътуваме по света с месеци с нашите деца, за да учат езици, да се запознаят с културата, нравите и кухнята на различни народи и да прекарваме време в родината ни“, споделя Мариaна.