Как пандемията и войната в Украйна повлияха на туризма в регионите в ЕС?
Погранични градове в Полша, Словакия и Чехия изпитват тру привличането на туристи, въпреки множеството природни и исторически забележителности
След пандемията и войната в Украйна пограничните региони на страните от Европейския съюз изпитват затруднения в привличането на туристи. Държавите търсят начини за намиране на баланс между регионите, така че дори и малките градчета да привличат посетители. За целта местните власти разширяват портфолиото от туристически активности, които предлагат.
Това стана ясно по време на семинара „Предефиниране на баланса за устойчив туризъм“. Той се проведе в първия ден на Европейската седмица на градовете и регионите (#EURegionsWeek 2023) – най-голямата годишна проява, посветена на регионалната политика на ЕС.
Пандемията повлия негативно на сектора не само заради затворените граници и спада в пътуванията, но и заради всички заети, които трябваше да търсят нова работа. Оказва се обаче, че войната в Украйна дори може да нанесе по-голям удар върху някои държави, които се намират в близост.
Милиони хора дойдоха в региона. Статистиките говорят за 6 млн. души, главно жени и деца, които са настанени в хотели. Те обаче не са туристи. Истинските туристи отмениха резервациите си, когато войната започна, но и сега се страхуват да дойдат. Дори и да не е на наша почва, тя оказва влияние“, коментира Владислав Ортил, председател на групата на Европейските консерватори и реформатори (ЕКР) и маршал на Подкарпатското воеводство в Полша.
Регионът се намира в югоизточната част на страната, като споделя граница директно с Украйна. Известен е с планините си, многобройните паркове, езера, екопътеки и културния туризъм. Всичко това обаче не е привлекателно за туристи сега заради войната.
Юрай Дроба, управител на Братиславския край в Словакия подчерта, че регионът пък изпитва друг проблем – не може да задържи туристи за повече от един ден. Ако преди пандемията, регионът е бил най-посещаваният в Словакия, то след нея той е вече третият най-посещаван в страната.
Изпитваме затруднения да задържим туристите за една или две вечери“, заяви Дроба.
Братиславският край е разположен в западната част на Словакия. Известен е с офроуд пътища за колоездене, винен туризъм. Дроба коментира, че местните власти правят всичко възможно да привличат туристи от съседните погранични райони. Като добра практика той посочи създаденото мобилно приложение, което дава информация на туристите за региона и работно време на забележителности.
Важно е да имаме достъп до инструменти за инвестиции – европейски фондове, средства от централния бюджет.“
Кметицата на Ческе Будьовице (град в югозападна Чехия, известен с бирената индустрия) Дагмар Шкодова Пармова казва, че е предизвикателство да привлекат туристи, тъй като градът е далеч от столицата Прага, която е притегателен център за посетители и буквално „издърпва“ всичките туристи.
Всеки втори турист остава в Прага. Ние имаме много културни и исторически монументи из страната, но атрактивността на Прага е голяма.“
По думите ѝ след пандемията се наблюдава отлив на китайски и азиатски туристи, като сега градът се старае да привлича европейци, но и местни от по-далечните места на Чехия. Пармова посочи, че градът е подходящ и за провеждането на конференции, но трябва да се увеличи капацитетът на местата за настаняване, за да може да поемат събития от голям мащаб.
Промотираме не само културните и исторически дадености, но сме фокусирани и върху бирената култура. Ние имаме музей за бира.“
Участниците в дискусията се обединиха и около това, че платформите за настаняване, като Airbnb и Booking, трябва да подлежат на регулация, тъй като туристите, които ги използват не заплащат дори и местен данък (градски данък) при настаняване, каквато е практиката в хотелите. Тя обаче не трябва да е крайна, тъй като подобни платформи са начин хора от малки региони да развиват туризма в страните.
Микела Монако, градски съветник на Флоренция акцентира върху важността всички туристически места да бъдат достъпни за хора в неравностойно положение. Самата тя призна, че й е било изключително трудно да намери хотел в Брюксел, който да е достъпен за нея, за да участва в дискусията.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.