Как светът празнува Коледа?
Различните страни по света посрещат празника с интересни традиции
Коледни чорапчета, мляко и бисквитки за Дядо Коледа и украсени елхи, са само малка част от традициите по Коледа. Празникът протича различно в различните страни по света. От Европа през Азия, та чак до Антарктида, CNBC разказва как прочита празникът в 9 различни страни по света, както и в Космоса.
Хърватия
Подобно на други европейци, хърватите също празнуват Никулден в началото на декември, като децата оставят обувките си навън, очаквайки Свети Никола да ги напълни с бонбони и малки подаръци.
Като дете оставях една обувка на прозореца. На сутринта я намирах пълна с подаръци и бонбони“, разказва Антонио Здунич, който е роден в Хърватия.
Много семейства в Хърватия засаждат пшеница на 13 декември с вярата, че ако расте добре, следващата година ще бъде успешна за тях.
Швеция
Хората на Швеция украсяват коледни елхи и си разменят подаръци, подобно на други части на света, разказва шведът Патрик Керту. Празнуват и с филмчета на Доналд Дък. Миналата година повече от 4.5 млн. души - почти половината от населението на Швеция - са гледали специалната програма на Дисни от 1958 г. Филмчето се излъчва там всяка година от 1959 г.
Популярни храни през това време на годината са шунка, пушена или маринована сьомга, маринована херинга и гювеч от картофи и аншоа, наречено „Изкушението на Янсон“.
Индия
Въпреки че само 2.4% от населението се определя като християни, Коледа е национален празник в Индия. В училищата коледните празненства са често срещани.
Коледа е доста важен празник за нас, защото това е единственият път в годината, когато цялото семейство успява да се събере“, казва Иша Мелет, която е християнка и е от южния индийски щат Керала.
Двете най-популярни коледни ястия са кхир - вид сладък млечен пудинг, и каллапам - кокосова и оризова палачинка, която е по-разпространена в Южна Индия.
Япония
За повечето хора в Япония Коледа е светско събитие, а не религиозно. Много японци празнуват празника подобно на Свети Валентин, като двойките прекарват празника заедно на вечеря в ресторант.
Една от най-обсъжданите традиции е пърженото пиле за Коледа, закупено от американската верига за бързо хранене KFC. Празничната маркетингова кампания от 1974 г., наречена „Коледа в Кентъки“, стартира практика, която сега се празнува от милиони японци, казва Тацуя Ногучи, представител на KFC за Япония.
Според Ногучи предварителните поръчки за ястия като Party Barrel или Christmas Pack започват около седем седмици предварително. Веригата ресторанти също отбелязва най-високите си продажби за годината между 23 и 25 декември.
Всяка година най-натовареният ден е 24 декември“, казва Ногучи.
Филипините
Населението на Филипините е 110 млн., като 92% са християни. Коледа е най-важното време от годината във Филипините. Страната празнува празника най-дълго от всяка една друга страна по света – от септември до януари.
„Празнуваме Бъдни вечер като всички други семейства. Събираме се и си разменяме подаръци“, казва Сиена Клинзинг, която е наполовина филипинка.
Тя споделя, че семейството й остава будно и след 00:00 ч., подобно на Нова година, за да пожелае на всички „Весела Коледа“, веднага щом часовникът удари полунощ.
Много от вярващите спазват обичая Симбанг Габи, който представлява 9-дневна християнска меса, която продължава от 16 до 24 декември. Хората се събуждат преди зазоряване, за да присъстват на литургия. Смята се, че тези, които завършат всичките девет дни, могат да поискат благословия.
Обединени арабски емирства
Въпреки че официалната религия на ОАЕ е ислямът, Коледа се празнува в някои части на страната. Това е особено голямо събитие в емирствата Абу Даби и Дубай, където живеят голям брой емигранти.
Моловете и хотелите често са силно украсени с коледни елхи, които се издигат на няколко метра. Коледните базари, представления и специални празнични менюта в ресторантите също са често срещани през декември.
Мексико
Коледа в Мексико е белязана от големи паради с цветни костюми, с пинята и сцени на Рождество Христово. Но един от най-популярните обичаи в страната е Las Posadas – празник, отбелязван деветте дни преди Коледа.
Всяка вечер хората излизат на пеещо шествие, което олицетворява пътуването на Мария и Йосиф до Витлеем“, казва мексиканската блогърка Мели Мартинес.
Тези процесии обикновено завършват в нечия къща, където всички се събират за парти с храна като тамале, коледен пунш и бонбони.
Кения
Коледа е време за миграция за мнозина в Кения. Градовете, включително столицата Найроби, преживяват най-голямото преселение през декември, тъй като тълпи хора пътуват до родните си градове и села, за да се съберат отново със семействата си.
Повечето църкви провеждат нощно бдение на Бъдни вечер, където хората пеят коледни песни и химни с часове, казва Шикрити Мандал, който е израснал в Кения.
Когато дойде Коледа, семействата и приятелите хапват печено козе или агнешко месо
Антарктида
В момента Южният полюс е дом на 70 постоянни изследователски станции, представляващи 29 различни страни, според Oceanwide Expeditions. Тъй като обичайната суматоха на Коледа липсва, станциите намират креативни начини да празнуват.
Всяка от петте ни антарктически изследователски станции празнува Коледа по свой начин, в зависимост от времето“, споделя Катлийн Маклийн, представител на Британското антарктично проучване.
Някои пекат пуйка, ядат консервирани и замразени зеленчуци, а други пеят коледни песни, гледат коледни филми и играят настолни игри.
Въпреки празненствата, изследванията продължават, тъй като „трябва да се събират дългосрочни данни за наблюдение“.
Международна космическа станция
Духът на Коледа е такъв, че кара хората да празнуват дори и на 420 км. над Земята. Астронавтите на борда на Международния космически станция са празнували Коледа, Ханука и Нова година през последните 21 години и са развили различни традиции.
Празненствата на МКС включват декориране на станцията, наслаждаване на традиционни храни като пуйка, хапване на сос от червени боровинки, картофено пюре и бисквитки. Традиция е и заснемане на видеоклипове с празнични поздравления, които се изпращат обратно на земята.
Коледа се празнува два пъти на космическата станция, тъй като се пада и на 7 януари по руския православен календар, който много руски астронавти следват.