Каква е средната възраст на милиардерите в света?
Ню Йорк все още оглавява класацията за града, в който има най-много милиардери
Докато по-младите технологични милиардери като Илон Мъск, който е на 51 години и Марк Зукърбърг, на 39-годишна възраст, доминират в медийните заглавия, по-голямата част от милиардерите в света са над пенсионна възраст.
Според ново проучване на Altrada, цитирано CNBC, средната възраст на 3194-те милиардера в света сега е 67 години. 42% от тях са на възраст над 70 години, а по-малко от 10% са на възраст под 50 години, според данните в доклада.
Изводите в документа подчертават все по-голямата пропаст между възприятията на милиардерите по света и реалността.
Макар че технологичните милиардери, музикантите и спортните знаменитости получават най-голямо внимание, най-богатите хора в света са предимно застаряващи предприемачи. Пример за това са Уорън Бъфет, който е на 92 години и Бернар Арно, на 74. Те са прекарали почти целия си живот в стремеж да достигнат състоянията, които притежават. Според данните в доклада средната възраст на милиардерите по света леко се е увеличила през последните пет години.
Много от по-младите милиардери са натрупали своето богатство посредством технологиите. Това е индустрия за бързо спечелени пари. Освен това получават и голямо медийно внимание“, казва Мая Имберг, старши директор в Altrata. „Но повечето богатства отнемат много време, за да се натрупат, освен ако не са наследени“.
Различните възрастови групи милиардери също имат различни източници на богатство. За милиардерите под 50 години технологиите и банковото/финансовото дело представляват по-голямата част от създаването на богатство, като 21% са направили състоянието си в банково/финансово дело и 20% в технологии. Милиардерите на възраст между 50 и 70 години са направили по-голямата част от парите си в банкиране/финанси (24%) и промишлени конгломерати (8.3%), докато тези над 70 са направили своите милиарди от финанси (18%), конгломерати (11%) и недвижими имоти (8.3%).
Като цяло броят на милиардерите в света е намалял с 3.5% през 2022 г. до общо 3194, според Altrata. Въпреки че той може да се е стабилизирал или дори леко да се е повишил тази година с нарастващия технологичен сектор спадът през 2022 г. е първият от 2018 г. насам.
В Северна Америка е отбелязан спад от 2.3% до 1011 милиардери, докато Азия отбелязва спад от 7.1%, а Европа – 2.2%.
Жените все още представляват малък дял от милиардерите – 12.5%, според доклада. И все пак като група те са по-млади от най-богатите мъже в света като 18% от жените милиардери в световен мащаб са под 50-годишна възраст.
Диверсификацията на глобалните пазари на богатство, растежът на женското предприемачество, бавно развиващите се културни нагласи и нарастващата честота на значителни трансфери на богатство между поколенията са фактори, допринасящи за увеличаването на по-младите жени“, се посочва в доклада.
Ню Йорк все още оглавява класацията за града, в който има най-много милиардери – 136 по последни данни. Хонконг се класира на второ място със 112, следван от Сан Франциско (84), Москва (76) и Лондон (75).