Какво се случи в Credit Suisse и как стигна до ликвидната криза?
Швейцарската банка е една от 30-те глобални системно важни институции, а колапсът ѝ би засегнал цялата финансова система
Главният финансов директор на Credit Suisse Group AG Диксит Джоши и неговият екип ще проведат срещи през уикенда, за да оценят стратегическите сценарии за изпадналата в ликвидна криза швейцарска банка. Крайната цел е да се намери спасение за 167-годишната швейцарска банка, която губи депозити с голяма скорост, както и пазарна капитализация.
Credit Suisse получи спасителен пояс от 54 милиарда долара от Швейцарската централна банка в четвъртък, за да подкрепи ликвидността си, след като спадът на акциите и облигациите ѝ засили страховете за глобална банкова криза. Повечето анализатори са на мнение, че тази държавна помощ може да не е достатъчна.
Защо поевтиняват акциите?
Поредица от скандали в продължение на много години, промени в топ ръководството, многомилиардни загуби и невдъхновяваща стратегия могат да бъдат обвинени за бъркотията, в която се намира швейцарският кредитор.
Разпродажбата на акциите на Credit Suisse започна през 2021 г., предизвикана от загуби, свързани с колапса на инвестиционния фонд Archegos и Greensill Capital.
През януари 2022 г. Антонио Орта-Осорио подаде оставка като председател на Борда на директорите заради нарушаване на правилата за COVID-19, само осем месеца след като беше нает да поправи проблемната банка.
През юли новият главен изпълнителен директор и експерт по преструктуриране Улрих Кьорнер представи стратегически преглед, но не успя да спечели инвеститорите. Неподкрепен слух за предстоящ фалит на банката през есента накара много клиенти да избягат.
Credit Suisse потвърди през февруари, че клиентите са изтеглили 110 милиарда швейцарски франка (119 милиарда долара) през четвъртото тримесечие, а банката регистрира най-голямата си годишна загуба след финансовата криза през 2008 г. – 7.29 милиарда швейцарски франка. През декември Credit Suisse привлече 4 милиарда швейцарски франка от инвеститори.
В сряда Саудитската национална банка, най-големият поддръжник на Credit Suisse, каза пред репортери, че не може да даде повече пари на банката, тъй като е ограничена от регулаторни пречки, като същевременно заяви, че е доволна от плана на банката за възстановяване.
Акциите на Credit Suisse загубиха повече от 75% от стойността си през последните дванадесет месеца.
Какво може да успокои инвеститорите?
Credit Suisse заяви, че ще заеме до 54 милиарда долара, за да подкрепи ликвидността си и доверието на инвеститорите, но някои анализатори смятат, че това едва ли ще е достатъчно, за да успокои инвеститорите.
Спечелването на подкрепата на стратегически инвеститори може да бъде една от възможностите за укрепване на доверието на пазара. Банката смята Qatar Investment Authority и саудитския конгломерат Oyalan Group за свои потенциални инвеститори.
В първите дни на глобалната финансова криза през 2008 г. UBS привлече сингапурския държавен инвестиционен фонд GIC като инвеститор, но продажбата на дела в крайна сметка доведе до загуба за GIC, което е предупредителна история за потенциалните поддръжници на Credit Suisse.
Отказът от дялове в различни активи е опция, тъй като Credit Suisse притежава бизнес за управление на активи и дял в SIX Group, която управлява фондовата борса в Цюрих.
Банката се насочи към стратегия за обслужване на богати клиенти, като същевременно съкрати своя нестабилен бизнес с инвестиционно банкиране и вече обяви планове да го отдели.
Швейцарските регулатори насърчават UBS и Credit Suisse да се слеят, каза източник на Reuters, запознат с въпроса, но добави, че нито една от двете банки не иска да го направи.
Колко важна е Credit Suisse?
Банката се нарежда сред най-големите мениджъри на богатство в света и най-важното – тя е една от 30-те глобални системно важни банки, чийто фалит би предизвикал ефект на домино в цялата финансова система.
Credit Suisse има местна швейцарска банка, управление на богатство, инвестиционно банкиране и операции по управление на активи. Има малко над 50 000 служители и 1.3 трилиона швейцарски франка управлявани активи към края на 2022 г., което е спад от 1.6 трилиона спрямо година по-рано.
С повече от 150 офиса в около 50 страни, Credit Suisse е частната банка за голям брой предприемачи, богати и свръхбогати лица и компании.