Какво ще последва от вдигането на лихвите в Европа?
Европейската централна банка е изправена пред труден избор, а инфлацията и бавният растеж я притискат
Тази седмица Европейската централна банка ще извърши първото си лихвено повишение от 2011 г. насам. Пазарите вече са калкулирали евентуалното вдигане, но и започват да гледат отвъд него. И това се случва на фона на влошаваща се икономическа среда, пише Reuters в свой анализ.
А перспективата става все по-мрачна с всеки изминал ден, тъй като инфлацията все още се ускорява, а растежът рязко се забавя.
Компромисът, пред която е изправена ЕЦБ, е по-сериозна от която и да е от другите големи централни банки“, каза Силвия Арданя, ръководител на европейските икономически изследвания в Barclays.
Ето пет ключови въпроса за пазарите.
Какво ще бъде увеличението на лихвите тази седмица?
Най-вероятно. ЕЦБ почти сигурно ще повиши лихвите и вече обяви увеличение с 25 базисни пункта (bps), за да овладее инфлацията от рекордно високите 8.6% миналия месец. За последен път тя повиши лихвите през 2011 г. Лихвеният процент по депозитите в момента е -0.5% и е отрицателен от 2014 г. насам.
Не е изключено по-голямо движение от порядъка на 50 базисни точки, особено като се има предвид слабостта на еврото. Някои анализатори обаче казват, че това е малко вероятно предвид притесненията за растеж.
Повече от 25 базисни точки в настоящата ситуация биха се възприели от пазарите като много яростен сигнал“, каза Мартин Волбург, старши икономист в Generali Investments.
Какъв е планът на ЕЦБ за пазара на облигации?
ЕЦБ е готова да обяви нов инструмент за борба с фрагментирането в отговор на скока в доходността на облигациите, който удари най-тежко най-задлъжнелите държави. Политиците в ЕЦБ още обмислят дали трябва да обявят размера и продължителността на новата схема за закупуване на облигации, казаха наскоро източници на Reuters.
Обявяването на голям пакет може да повиши доверието в ангажимента на ЕЦБ да се бори с така наречените рискове от фрагментация, но може да има разочарование у инвеститорите, ако размерът е твърде малък. Междувременно новата политическа криза в Италия оказва по-голям натиск върху цената на италианските заеми.
Колкото по-силен е техният инструмент, толкова по-малък е рискът той да бъде тестван от пазарите“, каза главният европейски икономист на UBS Райнхард Клюз.
Как ще се отрази слабият растеж върху лихвените проценти?
Инвеститорите ще искат да знаят дали ще има по-голямо повишение на лихвените проценти на ЕЦБ през септември – отбелязано миналия месец като възможност, особено след като перспективите за растеж се влошиха през последните седмици поради нарастващите страхове относно доставките на газ за Европа.
Паричните пазари започнаха да намаляват очакванията за мащаба на паричното затягане на ЕЦБ и анализаторите казват, че процесът по повишаване на лихвите може да приключи по-рано от очакваното.
По-слабите икономически перспективи ще повлияят на пътя, по който ЕЦБ затяга паричната политика“, каза Уолбург от Generali Investments, чийто основен сценарий за депозитната лихва е 1.25% до края на 2023 г.
ЕЦБ очаква ли рецесия?
Следващият набор от икономически прогнози на ЕЦБ ще излезе през септември, но без съмнение нейният шеф Кристин Лагард ще бъде попитана за вижданията ѝ относно перспективите.
Срещата в четвъртък съвпада с крайната дата, на която трябва да приключи плановия ремонт на руския тръбопровод „Северен поток“, пренасящ руски газ до Германия. Страховете, че Москва ще спре доставките на газ за Европа, засилиха страховете от рецесия.
Европейската комисия сега очаква икономиката на еврозоната да нарасне с 1.4% през следващата година спрямо 2.3% по-рано.
Те (ЕЦБ) ще признаят, че рецесията е разумен риск, но това не е техният основен сценарий в този момент“, каза Андрю Мълинър, ръководител на Global Aggregate Strategies в Janus Henderson.
Притеснена ли е ЕЦБ от слабото евро?
Обезценката на еврото до паритет спрямо долара – за първи път от две десетилетия – представлява проблем за ЕЦБ. Оставянето на валутата да пропадне изостря инфлацията, която вече е доста над нейната цел от 2%. Едни по-яростни действия за укрепване на валутата или по-бързи повишения на лихвите може да удари растежа.
Но действия за стимулиране на еврото се смятат за малко вероятни.
Те знаят, че да се хванеш в тази примка и да се опитваш да подкрепиш валутата си чрез действия на централната банка е доста опасно, тъй като трябва да затегнеш твърде много паричната политика, което наранява икономиката и валутата“, каза Мълинър от Янус Хендерсън.