Катастрофата на Siemens Energy – какво се случи?
Нарастващият апетит за безвъглеродно електричество доведе до много проблеми за компанията
Историята на Siemens е история на електричеството. След като Вернер фон Сименс създава магазин в работилница в Берлин през 1847 г., неговият подобрен дизайн за електрически телеграф му печели договора за изграждане на първия в Европа кабел за дълги разстояния. Компанията му се превърна в индустриален гигант, произвеждащ всичко - от електрически крушки до гигантски турбини за електроцентрали.
Оттогава компанията се е трансформирала многократно с множество регистрирани бизнеси, произвеждащи чипове, оборудване за скрининг на здравеопазването – и вятърни турбини. Точно както други части на германската индустрия, едно от бившите звена на Siemens AG се сблъска с пречка, тъй като преходът към зелена енергия променя глобалния бизнес.
През 2017 г. Siemens, вече основен производител на офшорни вятърни турбини, купи испанския конкурент Gamesa SA, за да създаде най-голямата компания от брашна в световен мащаб. Тогавашният главен изпълнителен директор Джо Кезер описа този ход като имащ „ясна и завладяваща индустриална логика“.
Шест години по-късно и сигурният залог за нарастващия апетит за безвъглеродно електричество се превърна почти в катастрофален, пише Bloomberg. Повреда в хиляди вятърни турбини остави Siemens Energy AG, отделена от кораба-майка през 2020 г., със сметки за ремонти на турбини от най-малко 1.6 милиарда евро заедно с очакваната нетна загуба от 4.5 милиарда евро за годината.
Освен това Siemens Gamesa, подобно на други компании, се съгласи на сделки за офшорни вятърни турбини преди години на цени, които ще доведат до загуби поради високата инфлация, допълва New York Times.
Сега, за да се справи с проблемите, Siemens Energy преговаря с германското правителство за осигуряване на финансови гаранции, за да му помогне да продължи да изгражда бъдещи големи проекти, докато все още работи върху това как да се справи с дефектните турбини. По данни на местни медии дружеството търси до 15 милиарда евро гаранции. Германската държава ще поеме отговорност за 80% от първоначалния транш, а останалите 20% банките.
Новината, че базираната в Мюнхен компания търси помощ, изплаши инвеститорите, като цената на акциите ѝ падна с колосалните 35.5% в четвъртък и днес отново са на червено.
Бордът на компанията коментира в съобщение, че
оценява различни мерки за укрепване на баланса“. В изявлението се казва, че са в ход предварителни разговори с банките и правителството.
Случаят с Gamesa е до известна степен парадоксален, защото Siemens Energy има портфейл с поръчки, в резултат от инвестиционната треска във възобновяемите енергийни източници. Проблемите му обаче го принуждават именно да отхвърля поръчки.
Накратко компанията се описва като жертва на собствения си успех. Бързо нарастващите поръчки за оборудване, необходимо за бързото изграждане на нови електрически системи, които да заменят изкопаемите горива, разтегнаха финансите ѝ. Въпреки че търси помощ от правителството, дружеството казва, че има поръчки на стойност 110 милиарда евро в счетоводните си книги.
В резултат според изявлението ѝ, вече няма кредитната сила, за да предостави гаранциите за изпълнение, които понякога се изискват, за да гарантират на клиентите, че новите поръчки за електроцентрали или вятърни паркове ще бъдат доставени.
Огромната скорост на енергийния преход създава голямо търсене на нашите технологии“, каза компанията в отделно изявление в четвъртък. „Това положително развитие също означава, че трябва да издаваме гаранции на нашите клиенти в по-голяма степен.“
Компанията каза, че „за момента“ няма да сключва нови договори за определени наземни вятърни турбини и ще „прилага стриктна селективност“ към продажбите на своите офшорни турбини, които са световни лидери.
За Siemens Energy проблемите непрекъснато нарастват след поглъщането на Gamesa, което беше проблемно от самото начало, допълва Bloomberg. Въпреки че Siemens беше активна в офшорната вятърна енергия от 2004 г., тя имаше малък опит с турбини на сушата. Корпоративните култури се сблъскаха, когато вятърната индустрия навлезе в трудна фаза, от която все още не е излязла сред ожесточена конкуренция.
За да се пребори с конкуренти като датската Vestas Wind Systems A/S, Siemens Energy внедри нова вятърна турбина на сушата - 5.X. Това се оказа катастрофално, тъй като устройството е склонно да се поврежда, тъй като основните компоненти се усукват с времето. Въпреки годините на работа, все още не е достигнато дъното на проблемите, усложнени от кризата в цялата индустрия, бореща се с нерентабилните договори и нарастващата конкуренция от по-евтините китайски продукти.
Създаването на нови вятърни паркове е тромаво и местната съпротива, както и бюрокрацията усложняват проблемите. Много доставчици имат губещи договори. Датският разработчик Orsted A/S по-рано този месец се срина, след като регулаторите в Ню Йорк отхвърлиха корекции за договори за офшорни вятърни паркове, засегнати от нарастващите разходи за материали и инфлацията.