Кои са 10-те най-натоварени летища в света?
Броят на международните пътувания се възстановява след пандемията
През 2023 г. летищата по света са обслужили 8.5 милиарда пътници. Това е с 27% повече от 2022 г., което показва, че международните пътувания постепенно се възстановяват след COVID удара. Въпреки това броят им все още е с около 6% по-малък от преди пандемията, сочат предавателни данни на Airports Council International.
Възраждането на международните пътувания е добра новина за авиокомпаниите с големи международни мрежи, докато свръхевтините американски компании, фокусирани върху вътрешния пазар, изпитват затруднения през последните месеци.
И въпреки че повечето все още са на печалба, някои отстъпват драстично в класацията на най-натоварените летища. По време на пандемията те процъфтяваха заради ограниченията при международните пътувания, пишат от CNBC.
Ето я и класацията на най-натоварените летища за 2023 г.
10. Международно летище Индира Ганди в Ню Делхи
Собствениците на летището в Индия имат фондация за подобряване на качеството на живот, на образованието, здравето, и хигиената в страната. Като усилията им са насочени към три звена – образование, здравеопазване и обществени услуги.
9. Международно летище Чикаго О'Хеър
Летище О'Хеър започва като малка база за производство на военни самолети по време на Втората световна война. Днес то е едно от най-големите летища в света. Като през 2022 година то е било 4-тото най-натоварено.
В О‘Хеър има специална зона за деца, в близост до Терминал 2. В нея има играчки, структури за катерени, видеоигри на тема летище и други. А в бар на Терминал 3 има пиано за всеки ентусиаст.
8. Международно летище Лос Анджелис
Заразлика от много други летища това в Лос Анджелис е крайна дестинация за над 88% от пътниците, кото преминават презз него. Само 12% се прекачват.
За летището в града на ангелите има песен – „LA International Airport” написана от Лиан Скот през 1970 година. Годинa по-късно песента е презаписана от кънтри изпълнителката Сюзън Рей.
7. Летище Истанбул
Летище Истанбул обслужва повече от 350 вършени и международни дестинации. То е проектирано да обслужва 200 милиона пътници годишно. И въпреки че все още не е там, то има огромен напредък. А ако постигне тези цифри ще бъде най-голямото летище не само в Европа, но и в света.
Кулата за въздушен контрол на летището е под формата на лале – популярно и символично цвете в турската култура.
6. Международно летище Денвър
Близо 78 милиона души са използвали летището в Денвър за 2023 година, въпреки това то изпада от класацията с 3 места в сравнение с 2022 година. Денвър е най-голямото по площ летище в САЩ и второто в света.
Освен като летище, то функционира и като художествена галерия. В него могат да се намерят множество картини, стенописи и арт инсталации както по стените, така и окачени по тавана и пода. В летището редовно има и гостуващи изложби. През лятото има възможност за мини голф пред летището. А зимата има възможност за кънки на лед.
5. Международно летище Токио Ханеда
Пътническият трафик на Ханеда е скочил с 55% спрямо 2022 година.
Летището в Япония, както и самите японци, е известно като едно от най-пунктуалните летища в света. За 2018% година 85,6% от полетите от Ханеда излитат навреме за савнение средният процент за летища от подобен размер е 77,1%
Летището в Токио има 5 звезди за качество от Skytax. Единственото друго летище с такава награда в класацията е това в Истанбул.
4. Лондон Хийтроу
Летището в Лондон се изкачва с 4 позиции сравнение с 2022 година. Те обслужват средно 128 178 пътници всеки ден. Или над 67 милиона пътници годишно.
Лондон Хийтроу застава зад каузата за нулеви нетни емисии до 2050 година. Според тях, за да се защитат ползите от авиацията, въглеродът трябва да се премахне от летенето. Това е възможно с чрез непрекъснати подобрения на ефикасността на устойчивото авиационно гориво, пишат на сайта си.
3. Международно летище Далас/Форт Уърт
То губи позиция сравнение с 2022 година. Като през 2023 година е обслужило 79 милиона пътници.
Международно летище Далас е първото въглеродно неутрално летище в Северна и Южна Америка, пишат на сайта си.
Според ESG доклада им за 2023 година – 69% от използваната енергия на летището е от възобновяеми източници. Летището в Далас е успяло да намали с 81% емисиите си от въглероден диоксид сравнение с 2010 година. Както и да спести 855 милиона литра питейна вода, чрез използването на непитейни източници.
2. Международното летище в Дубай
Летището в Дубай се изкачи от 5-то до 2-ро място през тази година в класацията на ACI. То е третото по-големина летище в света по отношение на общия трафик.
През 2017 година през него преминават 88 милиона пътници, според данни от сайта им. А през 2019 година инсталираха системи за слънчева енергия. Тази инициатива е свързана с целта на Дубай до 2030 година да намали с до 30% консумацията на енергия в града.
Международното летище в Дубай има капацитета да обслужва 90 милиона пътници годишни и да извършва 8 000 полета седмично.
1. Международно летище Хартсфилд-Джаксън Атланта, Джорджия, САЩ
Летището запазва своето първо място от миналогодишната класация. Хартсилд-Джаксън e летището с най-много гейтове в света – 192 гейта – 152 вътрешни и 40 международни. И обслужва средно 286 000 пътници на ден.
За изминалата 2024 година през него са минали 104,7 милиона пътници.
От 1998 година Хартсфилд-Джаксън е най-натовареното летище за 23 от 24 години, според сайта им.