Кои са най-богатите и най-бедните страни в Европа? (инфографика)
България е сред най-зле представящите се на Стария континент, по-зле са Русия, Украйна и още няколко
Европа е дом на над 752 милиона души, разпределени в 44 държави с различен език, култура и история. Как толкова много и различни нации, някои с хилядолетна история, се справят с икономическата ситуация на глобално ниво?
Специализирания сайт Visual Capitalist опитва да даде отговор на този въпрос, като използва показателя брутен вътрешен продукт на глава от населението. От публикуваната инфографика, която се базира на данни от МВФ към първото тримесечие на 2024 г., се вижда, че средно един човек в Европа изработва 44 хиляди долара.
Вижда се още, че богатството в Европа е силно неравномерно разпределено. Докато някои страни имат 3 пъти по-висок БВП на глава от населението, то други имат близо 90% по-нисък от средната стойност за континента.
Най-богатите
В топ 20 превъзходство имат страните от Западна Европа. Като най-богатата е Люксембург с БВП на човек от 131 380 долара. След нея са Ирландия и Швейцария с около 100 хиляди долара.
В топ 10 се нареждат и северните страни – Норвегия, Исландия, Дания – с между 70 и 90 хиляди. Швеция заема 10-ото място с 58 530 долара, а Финландия 12-о място с 55 130 долара.
Най-големите икономики на Европа (Германия, Франция и Обединеното кралство) са в средата на топ 20 с БВП около 50 хиляди на глава от населението.
Най-бедните
В долната половина на класацията се нареждат страните от Източна Европа. На Балканите най-богатата страна е Гърция с 23 970 долара, следвана от Хърватия (22 970 долара) и Румъния (19 530 долара)
България се нарежда на 33 място с произведено БВП на човек от само 16 940 долара. Страната е на дъното по този показател в Европейския съюз, а в Европа по-зле са само държавите от Западните Балкани, Украйна 5 660 долара), Беларус, Турция и Русия.
В исторически план Украйна не се справя според очакванията, смятат експерти. Но след нахлуването на Русия през 2022 г. нещата се влошават. БВП се сви с 30%, като немалка заслуга за това има и мащабната емиграция от близо 6 милиона бежанци, бягащи от войната.