Коледно настроение и тесни рейнджове на валутните пазари
S&P удари рекордни нива през годината, но инвеститорите завършват с малки загуби
Валутен пазар
Вчерашните данни показаха смесена картина за американската икономика и основните валутни двойки се движеха в тесни рейнджове. Обемите са слаби, тъй като японските пазари са затворени заради рождения ден на императора, а повечето инвеститори в целия свят вече напуснаха работните си места заради приближаващите коледни празници.
Потребителските разходи в САЩ скочиха с 0.3% през ноември, а финалната оценка на базовата инфлация през третото тримесечие е за ръст от 1.4%, което е малко над прогнозите за повишение от 1.3%.
Останалите данни обаче показаха неочакван спад на продажбите на съществуващи жилища с 10.5% през ноември до 4.76 милиона единици за годината. Спадът е най-голям след юли 2010. Анализаторите на Барклиз веднага реагираха с намаление с 0.1% на прогнозата си за БВП през четвъртото тримесечие до ръст от 1.6%.
След повишението на лихвите на Фед през миналата седмица, акцента вече е върху бъдещите промени. Засега се очаква следващо повишение през март, но след това много бавни последващи покачвания. Неприятни изненади при излизащите данни допълнително намаляват бъдещите прогнози.
Долар/йена се търгува около 121.00, което е много под петъчния връх от 123.49 и недалеч от вчерашното едноседмично дъно на 120.72. Евро/долар е на 1.0937, връщайки част от печалбите през тази седмица получени от покривания на къси позиции. Австралийският долар е на 0.7242 при едномесечно дъно миналия вторник на 0.7097. Валутата отчита спад за годината от 11% най-вече заради различните пътища на лихвите в САЩ и Австралия. Новозеландският долар е на 0.6820 и е близо до вчерашния двумесечен връх от 0.6836. Тази валута се покачва след индикациите на Новозеландската централна банка, че няма вероятност да намалява допълнително лихвите от сегашните 2.5%, които са най-високите нива сред развитите икономики.
В крайна сметка след Фед една част от търгуващите основно закриват дълги доларови позиции, а други не изпитват желание да заемат нови преди края на годината.
Суровини
Златото опитва да расте днес, вземайки посока от отскочилата цена на петрола и слабостта на долара. Металът се търгува в тесни рейнджове в предколедната търговия. Спот цената днес е 1074 долара за тройунция. Петролът се стабилизира след пропадането в началото на седмицата до 11-годишно дъно. Златото и петрола имат положителна корелация, тъй като метала се счита за средство за защита срещу инфлацията породена от петрола.
Златото се опитва да расте след повишението на лихвите на Фед през миналата седмица, но покачванията са ограничени заради очакванията за нови повишения на лихвите през следващата година и нови спадове на цената на петрола. Ниските инфлационни очаквания в целия свят също оказват натиск. Физическият сектор също не предлага подкрепа и мнозина очакват 2016-та да е трета поредна година на спад на търсенето от Китай.
Прогнозите и днес са за спокойна търговия преди Коледа.
Американският лек суров петрол се търгуваше сутринта на 36.38 долара за барел. Сортът Брент спадна за кратко на 36.28 долара за барел, което доведе за първи път след кратък период през ноември 2014 до премиум за американския петрол, който отдавна е в дискаунт спрямо Брент. Все пак Брент се възстанови до 36.44 долара за барел и отново е по-скъп. С изключение на ноември миналата година, американския петрол е по-евтин от Брент от 2010 година. Преди това обикновено имаше премиум, тъй като още не беше стартирало сериозно извличането на петрол от шелфовете в САЩ.
Капиталови пазари
Борсовите индекси на Уолстрийт скочиха повсеместно във вторник след слабото възстановяване на цената на петрола и данни показали, че американската икономика е нараснала с приличен темп през третото тримесечие.
Дау Джоунс скочи със 165.65 пункта и приключи на 17417.27. Стандард енд Пуърс спечели 0.88% до 2038.97, а Насдак прибави 0.65% до 5001.11.