Край на лесните пари в Европа: ЕЦБ вдигна агресивно лихвите
Европейската централна банка предприема подобен ход за първи път от 2011 г. в опит да овладее ускоряващата се инфлация
Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши лихвените проценти повече от очакваното в четвъртък. Ходът на институцията потвърди, че опасенията за ускорената инфлация вече надделяват над съображенията за растежа, дори когато икономиката на еврозоната се люлее от въздействието на войната в Украйна.
ЕЦБ повиши референтната си лихва по депозитите с 50 базисни пункта до 0%, нарушавайки собствените си насоки за движение от 25 базисни пункта. Така институцията, ръководена от Кристин Лагард, се присъедини към водещите централни банки по света, които вече предприеха ходове за увеличаване на разходите по заемите.
Това е първото повишаване на лихвите на централната банка на еврозоната от 2011 г. насам.
We raised interest rates by 0.5%.
— European Central Bank (@ecb) July 21, 2022
See our latest monetary policy decisions https://t.co/7arxAFKnmc pic.twitter.com/mCInj0jyaM
Слагайки край на осемгодишен експеримент с отрицателни лихвени проценти, ЕЦБ увеличи и основната си лихва по рефинансиране до 0.50%. Институцията обеща и по-нататъшни повишения на лихвените проценти, вероятно веднага след следващото си заседание на 8 септември.
ЕЦБ в продължение на седмици насочваше пазарите да очакват увеличение от 25 базисни пункта, но източници, близки до дискусията, казаха, че 50 базисни пункта са били пуснати в играта малко преди срещата, тъй като индикаторите показват по-нататъшно влошаване на перспективите за инфлация.
Икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха увеличение от 25 базисни пункта, но повечето казаха, че банката всъщност трябва да действа с 50 базисни пункта, вдигайки рекордно ниската си лихва по депозитите от минус 0.5% до нула.
Еврото, което падна до дъно от две десетилетия спрямо долара по-рано този месец, се покачи с около половин процент спрямо долара след решението на ЕЦБ.
Пари за по-задлъжнелите
ЕЦБ също се съгласи да предостави допълнителна помощ на по-задлъжнелите нации от валутния блок, като одобри нова схема за закупуване на облигации, наречена Transmission Protection Instrument (TPI), предназначена да ограничи нарастването на техните разходи за заеми и да овладее финансовата фрагментация.
Мащабът на покупките на TPI зависи от тежестта на рисковете, пред които е изправена политиката“, се казва в изявление на ЕЦБ. „TPI ще гарантира, че позицията на паричната политика се предава гладко във всички страни от еврозоната.“
Тъй като лихвите на ЕЦБ се покачват, разходите по заемите нарастват непропорционално за страни като Италия, Испания или Португалия, тъй като инвеститорите изискват по-висока премия, за да задържат дълга им.
Ангажиментът на ЕЦБ в четвъртък идва в момент, когато политическата криза в Италия вече тежи върху пазарите след оставката на премиера Марио Драги.