Краят на екстремните цени? Газът поевтинява с още 14%
Цената в България вече доближава нивата на европейските борси
Новата цена на природния газ за месец март ще е значително по-ниска от предишните месеци и вече доближава тази на европейските борси. Комисията за енергийно и водно регулиране определи тя да е 106.74 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС или с 14% по-ниска спрямо февруари.
Като основен фактор за понижението КЕВР посочва борсовите индекси на международните газови пазари, мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища.
В последната седмица синьото гориво се търгува за 50 евро/MWh на нидерландската газова борса TTF, която е най-ликвидна за определянето на цените.
Цената на газа в България спада значително през последните месеци като плавно се завръща към предкризисните нива, почти достигайки цените от есента на 2021 г.
Откъде идва газът
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“ (IGB) на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 33.54% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, допълва регулаторът.
След организиране на тръжна процедура за цялата 2023 г., „Булгаргаз“ е сключил за месец март два договора за доставка на втечнен природен газ (LNG) с търговци от региона. Договорите са сключени след извършена комплексна оценка на всички подадени в тръжната процедура оферти, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.
В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от газохранилището „Чирен“, но поради намаленото прогнозно потребление те са по-малки в сравнение с предварително планираните. Снижаването на борсовите котировки през февруари е дало възможност на обществения доставчик да продължи виртуално да нагнетява природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества. В резултат на това е намалена цената на синьото гориво от „Чирен“, което е ценообразуващ елемент в общия микс, и е постигнато снижаване на крайната цена за месец март.
Продължаващото намаление на цената на природния газ е много благоприятен фактор за топлофикационните дружества, индустрията и крайните потребители. България и Европейският съюз се справиха отлично след спиране на доставките от „Газпром“, коментира председателят на КЕВР Иван Иванов.
Той допълва, че пазарните тенденции показват, че не се оправдаха апокалиптичните сценарии за мрак и студ при липсата на такива доставки и предишните екстремно високи цени на газа остават в историята.