Саудитска Арабия е принудена да спре проекти за 20 млрд. долара
Кралството има проблем с ниските цени на петрола
Отделно от ограничаването на някои мега проекти, правителството ще опита да пребори нарастващия бюджетен дефицит и чрез съкращаването на разходи на министерствата с около една четвърт. Също така някои държавни ресора ще бъдат слети, а други премахнати. Финансовият министър на Саудитска Арабия е отказал коментар по темата.
Безпрецедентните мерки вече са наложителни, тъй като бюджетният дефицит на кралството през миналата година нарасна до 16% от брутния вътрешен продукт (БВП). Прогнозата на международния валутен фонд (МВФ) е през 2017 г. „дупката“ в бюджета да намалее до 10%, ако бъдат предприети мерки за съкращаване на разходите.
„Стратегията за ограничаване разходите и за икономическа диверсификация ще започне да дава резултат в средносрочен и дългосрочен план“, коментира Раза Ага, главен икономист на VTB Capital за Близкия Изток и Африка. Според него в краткосрочен план Саудитска Арабия няма друг избор освен да съкращава капиталовата си програма и да се финансира чрез дълг и натрупаните през годините резерви.
Миналия месец принц Мохамед представи мерки за справяне с най-голямото икономическо предизвикателство, с което се е сблъсквала страната в своята история. Планът предвижда Саудитска Арабия да стане по-малко зависима от петрола. Част от държавния петролен гигант Aramco ще бъде продаден и ще бъде създаден най-големият в света инвестиционен фонд.