Къде стои България на картата на мобилните плащания?
Индустрията на мобилните плащания преживя истински бум покрай пандемията от COVID-19
Почти 1.7 млрд. души по света използват мобилни плащания, като само през последните пет години общият брой потребители се е увеличил с близо 800 млн. Въпреки това проникването на този метод сред населението на различните държави е на различни нива. Най-много се използва в Тайван и Ирландия, където такива услуги се използват от 40% от хората, сочат данните в доклада Digital 2024 Global Overview Report, изготвен от AltIndex.com.
Тайванците и ирландците използват мобилни плащания (б.а. – плащания чрез смартфон или аксесоар за плащане, свързани с дебитна карта) повече от американците и британците и два пъти повече от средното за света, се посочва в доклада.
Индустрията на мобилните плащания преживя истински бум покрай пандемията от COVID-19, а няколко години по-късно тя продължава да процъфтява. През последните пет години услугата е осигурила на стотици милиони хора достъп до електронни трансакции, особено на пазари с недостатъчно банкиране в Африка, Азия и Латинска Америка. Но те стават модерни и сред технически грамотните потребители в развитите страни.
Как се възприемат мобилните плащания по света
С дяловете си от по 40% на лидерите Тайван и Ирландия изпреварват почти два пъти средния показател за проникване на мобилните плащания сред потребителите в света като цяло (23.7%). В други развити държави като САЩ и Великобритания дяловете достигат съответно 31% и 34% на хората, използващи този метод всеки месец.
Германия и Канада също са далеч под данните за тайванците и ирландците, но все пак над средното за света, съответно с 29% и 24% от хората, които използват мобилни плащания. Като цяло 26 държави бяха над средното за света при използването на услугата, като половината от тях бяха с развити икономики.
Проникването на мобилните плащания в България достига до 16.1% от потребителите.
Според Statista Market Insights почти една трета от всички цифрови плащания през миналата година, на стойност 3.26 трилиона долара, са дошли от мобилни портфейли, а през тази година се очаква услугата да има същия пазарен дял. Стойността на трансакциите в сегмента на мобилните плащания на ПОС обаче се очаква да скочи с 16% на годишна база и да достигне 3.78 трилиона долара през 2024 г.
Освен че имат лъвски дял в пейзажа на цифровите плащания, мобилните портфейли са и метод номер едно за плащане на пазара на електронна търговия. Статистиката показва, че 49% от всички транзакции в електронната търговия през 2023 г. са дошли от цифрови портфейли, много повече, отколкото от всяка друга възможност за плащане.
Кредитните и дебитните карти се нареждат на второ място по популярност като метод за плащане с дял от 32%. Следват банковите преводи и наложеният платеж с дялове съответно 9% и 2%.