Лимити на разходите по програмата за саниране
Ако стойностите не се спазват, разходите няма да бъдат признавани за финансиране
С цел ефективно разходване на средствата Министерството на регионалното развитие и благоустройството предвижда въвеждането на референтни стойности/ориентировъчни средни цени за отделните дейности по санирането на сградите. Това става ясно от проект на постановление, публикуван на портала за обществени консултации strategy.bg.
На интернет страницата на МРРБ ще бъдат публикувани референтни стойности/ориентировъчни средни цени, които ще могат да се актуализират на всеки три месеца при необходимост. Всяка община ще трябва задължително да се съобразява с тях. В рамките на програмата ще бъде осъществяван контрол, като редът, по който това ще се случи, ще бъде определен от министъра на регионалното развитие и благоустройството. В случай че стойностите не се спазват от страна на общината, разходите за отделните дейности няма да бъдат признавани за финансиране, пише още в проекта.
Залага се също разходите за изготвяне на техническо обследване, технически паспорт и обследване за енергийна ефективност да са с горна граница от 100 млн. лв. , което е 10 % от наличния финансов ресурс по програмата. Този лимит ще се следи текущо и може да бъде актуализиран при наличие на свободен ресурс в зависимост от броя сгради и предвидените дейности по тях. Препоръчва се трите изброени дейности да бъдат организирани в рамките на една обществена поръчка.
В случай на непредвидени разходи, те могат да бъдат максимум 10 % от стойността на строително-монтажните работи и в договора с изпълнителя трябва да има включена клауза за третирането им.
За извършване на техническо и енергийно обследване по договори с външни изпълнители общината ще може да получи аванс до 35 % от окончателното плащане. За проектиране и строително-монтажни работи тя ще може да получи аванс до 35 %, междинно и окончателно плащане.
В доклада, изготвен от Министерския съвет, се отчита сериозен напредък по изпълнение на програмата, като са регистрирани близо 2300 сдружения на собствениците. Програмата се изпълнява на територията на всички области. Има подадени почти 1600 искания за сключване на договори, от които 1450 са сключени.