Лятото донесе рекорд в производството на ток от соларни панели в Европа
В България за изминалите два месеца делът на слънчевата енергия е нараснал до 5%
За първи път слънчевите панели в страните членки на Европейския съюз генерираха една десета от електроенергията на Блока през пиковите си месеци юни и юли. През двата месеца, обхванати от гореща вълна, слънчевите панели са генерирали 39 TWh спрямо 28 TWh за същия период на 2018 г., показва нов анализ на енергийния мозъчен тръст Ember.
Топлото време помогна на осем европейски държави да поставят нов рекорден дял на слънчевата енергия през летния сезон тази година. Това са Естония, Германия, Унгария, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия и Испания. Седем държави от ЕС пък са генерирали над една десета от електроенергията си от слънчеви панели през периода, като начело са Нидерландия (17%), Германия (17%) и Испания (16%).
Данните показват още, че скокът на Унгария в електричеството от слънчеви панели е най-голямо. Страната увеличава четирикратно своя слънчев дял спрямо юни - юли 2018 г., докато Нидерландия и Испания удвояват своите. Естония и Полша са преминали от почти нулева слънчева енергия през 2018 г. до съответно 10% и 5% през юни - юли 2021 г.
Ember също установява, че слънчевата енергия все още генерира по-малко електроенергия от европейските въглищни електроцентрали (14%), дори по време на разгара на летния пик. Изключенията са малко, като за първи път тази година сред тях е и Унгария, която това лято достигна дял на слънчевата енергия от 12%, а енергията от въглищата спадна до 10%.
Данните на неправителствената организация показват, че Европейския съюз добавя средно 14 TWh от слънчева генерация годишно през последните две години. Въпреки това, според Европейската комисия, годишният растеж през следващото десетилетие трябва да се удвои до 30TWh, за да се изпълнят новите цели на ЕС за климата до 2030 г.
Новата слънчева електроенергия е по-евтина от съществуващите изкопаеми алтернативи на големи пазари, включително Германия, Великобритания, Италия, Франция и Испания. Средната глобална изравнена цена на електроенергията за слънчева енергия за комунални услуги е намаляла от 381 долара/MWh през 2010 г. на 57 долара/MWh през 2020 г., посочва още Ember.
Прогрес и в България
Въпреки че темпът на добиване на ток от слънчеви панели в България трудно се сравнява с този в Нидерландия, и тук има напредък. За изминалите два месеца делът на електричеството от соларни панели в България се е увеличило до 5% при около 3% за същия период на 2018 г. Според статистиката България разчита на този метод повече отколкото френската, словенската, хърватската и други икономики.