LNG амбициите на Гърция може да се спънат в слабото търсене
Остава неясно дали терминалът в Александруполис ще заработи през октомври
След като първият шок от енергийната криза, възникнала с войната на Русия в Украйна, приключи, проектите за LNG, планирани в Европа, започнаха да се преразглеждат.
Гърция, една от страните, които се стремят да укрепят инфраструктурата си чрез изграждане на LNG терминали, също планира да стане доставчик на газ за своя регион. Според плана LNG, който ще пристига по море до общо 5 терминала, ще се регазифицира в тези съоръжения и ще се доставя до страните от региона по тръбопроводи.
Планът на Атина изглежда обаче е възпрепятстван от невъведените в експлоатация терминали и спада в търсенето на LNG, който не може да се конкурира с евтиния руски газ, пише турската Anadolu Agency.
В момента единственият работещ LNG терминал в Гърция е наземното съоръжение Revithoussa с годишен капацитет от 7 милиарда кубични метра. Според данни на оператора на гръцката газопреносна система Desfa, само 12 танкера за LNG са дошли на терминала през първата половина на тази година, броят им през същия период на миналата година е 26.
Остава неясно дали в Александруполис, вторият терминал в страната и първият плаващ за съхранение и регазификация (FSRU), ще заработи през октомври, както прогнозира неговият оператор Gastrade. "Булгартрансгаз" също е акционер с 20% в проекта, който вече се забавя няколко месеца. В началото на тази година служебният енергиен министър Владимир Малинов дори заговори за участие на бългрското дружество във втори LNG терминал.
Гърция е изправена пред реалността на липсата на търсене
Ана Мария Ялер-Макаревич, енергиен анализатор в международния мозъчен тръст Институт за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA), каза агенцията, че Гърция, подобно на други страни от Европейския съюз (ЕС), е въвлечена в желанието си да стане ключов доставчик на газ за Европа, но не може да реекспортира газ. По думите ѝ търсенето е недостатъчно.
Обръщайки внимание на данните на Европейската статистическа служба (Евростат), Ялер-Макаревич каза, че "потреблението на газ в Гърция се е увеличило с 31% на годишна база през периода януари-май, докато износът ѝ е намалял. Причината за това е, че България увеличи вноса на газ от Турция, в резултат на което „вносът на втечнен природен газ от Гърция е намалял с 38% годишно през първата половина на 2024 г.“
Посочвайки, че капацитетът на Revithoussa, единственият работещ LNG терминал в Гърция, е приблизително 50% повече от потреблението на газ в страната от 4.7 милиарда кубически метра миналата година, експертът смята, че терминалът ще отговори на вътрешното търсене и има достатъчно свободен капацитет за износ в съседни страни.
Ялер-Макаревич подчерта, че Александруполис с годишен капацитет от 5.5 милиарда кубически метра по-рано е планирано да заработи в средата на юни, но тази дата беше отложена.
Заявявайки, че въпросният FSRU се очаква да започне търговски операции през октомври, Ялер-Макаревич каза:
След като гръцкият министър на енергетиката наскоро каза, че капацитетът на страната за закупуване на LNG е повече от достатъчен, остава неясно дали допълнителни проекти ще продължат“.
Обратната ситуация се случва в търсенето на газ в ЕС, където се очаква известно възстановяване тази година, смята тя и продължи:
Вносът на втечнен природен газ в Европа продължава да намалява. През първата половина на 2024 г. вносът на втечнен природен газ в ЕС е намалял с 11% годишно до 60.1 милиарда кубически метра.
Очаква се търсенето на природен газ и LNG да продължи да намалява през следващите години, което повдига въпроса дали са необходими нови LNG терминали“.
Руският газ е предпочитан пред LNG поради разходите
Костис Стамболис, президент на Югоизточноевропейския енергиен институт (IENE), също обясни, че ЕС планира да прекрати вноса на газ от Русия до 2027 г., но това не е лесно.
Заявявайки, че руският газ е много по-евтин от втечнения природен газ в Европа, Стамболис каза:
Компаниите, които внасят и разпределят газ, предпочитат руския газ пред втечнения природен газ поради факта, че руската енергийна компания „Газпром“ намали цените.
Отбелязвайки, че Гърция се готви да пусне в експлоатация своя втори терминал, Стамболис каза: „Планирани са още 2 или 3 терминала, но мисля, че само един от тях ще бъде реализиран поради намаляването на търсенето на LNG.“
По отношение на въпросните проекти Стамболис каза:
FSRU в Александруполис в момента е в процес на тестване. Очакваме да бъде в търговска експлоатация до октомври. Има друг проект, наречен Dioriga Gas, който е в напреднал етап. Това е един от големите проекти на хоризонта. Други единици FSRU са добре подкрепяни и финансирани, защото са зад гърба си имат големи компании.
"Не е ясно дали ще вземат окончателно инвестиционно решение. Мисля, че ще бъдат отложени“, каза той.
Обяснявайки причините за това, Стамболис каза: „Беше нереалистично да очакваме толкова много терминали FSRU да бъдат в експлоатация от самото начало. По думите му целта им е да обслужват не само гръцкия пазар, който е малък, в сравнение с турския, но и пазара на Югоизточна Европа.
Сега има липса на интерес, защото газът е толкова евтин“.
Стамболис заяви, че интересът към LNG може да се промени в зависимост от глобалните развития и цени.
Считайки наличието на повече капацитет за втечнен природен газ като „интелигентна политика“, тъй като той може да се съхранява, Стамболис добави, че в Гърция, която няма подземно съхранение на газ, нуждата от съхранение се покрива частично от FSRU и LNG терминали, като по този начин се допринася за енергийната сигурност.
Стамболис също подчерта значението на регионалното сътрудничество за енергийната сигурност и завърши думите си по следния начин:
„Укрепването на енергийната сигурност не е въпрос, който трябва да разглеждаме само от национална гледна точка, той има огромно регионално значение. Това е област, в която Гърция и Турция могат да си сътрудничат за укрепване на енергийната сигурност на региона и Европа. Защото Турция, в допълнение към руския газ, има огромно регионално значение.
Тя също така получава големи количества газ от други източници, като Иран и вероятно скоро Ирак, и също има голям капацитет за LNG. Турция, в сътрудничество с Гърция, може да укрепи енергийна сигурност за Югоизточна Европа и Европа“.