Мадрид е на крачка от жилищна криза
Цените на жилищата в Мадрид са нараснали с 4.9% през май спрямо година по-рано
Цените на жилищата в Мадрид растат за сметка на повечето други големи градове в Европа - признак за жилищна криза, която увеличава проблемите пред стремежа на премиера Педро Санчес да бъде преизбиран, пише Bloomberg.
Цените на жилищата в Мадрид са нараснали с 4.9% през май спрямо година по-рано, сочат данни на сайта Idealista и новият Bloomberg City Tracker. Растящите лихви и спадащите разходи на потребителите водят до намаляване на цените в пет от осемте следени града от индекса за градските пазари, но недостигът на жилища в градове като Мадрид запазва натиска върху пазара.
Милано и Лондон също отчитат ръст на цените от съответно 3.6% и 1.1%. Офертните цени във Виена продължават да намаляват – с 12.7% според последните данни на Immopreise.
В Мадрид продължаващите ръстове са признак за задълбочаване на недостига на жилища, който ограничава потребителите, тъй като те вече трябва да се справят с инфлация и по-високи разходи за финансиране. Темата се превръща в политически проблем за Санчес, който ще се яви на предсрочни избори на 23 юли.
В случая с Мадрид виждаме две явления – туристификация и джентрификация (бел.ред - процес на промяна на характера на даден квартал чрез притока на по-заможни хора и компании)“, коментира Ирене Лебрусан, експерт по градска социология и изследовател в Международния център по стареенето.
„Семействата трябва да се конкурират с инвестиционни фондове или чуждестранни инвеститори. Жилищата все още са смятани за инвестиция, а не за стока, която има социална функция“, допълва тя.
Социалистическото правителство на Санчес се стреми да смекчи натиска, като прие закон през април за таван на ръстовете на наемите през следващата година от 3%. Макар че това е повече от лимита от 2% тази година, то все още е под темпа на инфлацията. Правителството му обяви също поредица от политики за общински жилища, които целят да смекчат кризата, но притокът на пари от чужбина и липсата на ново строителство водят до продължаващ ръст на цените, който е признак за задълбочаване на жилищната криза.
Мадрид има най-големия дисбаланс, сочат данни на Idealista. Четири от водещите пет общини, изправени пред най-силния натиск върху търсенето, са в района на Мадрид и околностите му. В доклад от вторник за жилищните пазари Испанската централна банка посочи липсата на строителство и притока на мигранти и чуждестранни купувачи.
Липсата на предлагане на жилища в големи градове в Европа компенсира натиска от по-високите лихви. Инфлацията и по-високите разходи за финансиране също нанасят удар на строителния сектор, който рискува задълбочаване на недостига през идните години.