Маслото изчезва от магазините във Франция
Това се дългжи на увеличения интерес към продукта и недостига на френско мляко
Най-големият потребител на масло в света- Франция, страда от липса на продукта поради връщане на интереса към животинските мазнини, считани дълго време за вредни, предаде Франс прес.
"В резултат на недостиг на френско мляко, доставчиците не са в състояние да изпълняват поръчките ни за масло", гласи надпис в един от френските супермаркети.
Това е доста неприятно за самите французи, като се има предвид, че по данни на Международната млечна федерация (IDF) именно те са шампиони по потребление на маслото с 8.2 кг годишно на човек, следвани от датчаните (6.4кг) и германците (6.1 кг).
Освен недостига на френско мляко, в основата на този проблем се крие и засиленото търсене на продукта, както в развитите, така и в развиващите се страни, отхвърлян в продължение на 30 години от специалистите по храненето. Друга причина за това е и нарастващия интерес към кроасаните и други тестени изделия, най-вече в Китай.
Едновременно с бума в търсенето намалява производството на най-големия износител на мляко в света - Нова Зеландия, както и на Европа, където отмяната на млечните квоти преди две години предизвика свръхпроизводство и спад на цените, принуждавайки животновъдите да намалят млеконадоя.
В резултат на това цените на маслото скочиха значително-от 2500 евро за тон през април 2016 година до 7 хил. евро миналото лято.
Увеличението е с 60% за една година, като през август килограм масло е достигнал 6.7 евро, според официални данни, цитирани от Асошиейтед прес.
Наскоро от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата съобщиха, че и в България за година маслото е поскъпнало с 50%. Причината за това е предпочитанието на преработвателите да влагат млякото в продукти, различни от масло. В маслото пък се слагат различни немлечени заместители, както стана ясно днес в проучване на Асоциацията на активните потребители.