Между науката и бизнеса: Международният успех на четирима български ученици
Ученици от ТУЕС спечелиха трето място на Европейския хакатон за отбранителна техника
За големите идеи няма възраст. Всичко, което е необходимо, е постоянство, добра подготовка и екип, с който да покориш новите върхове. Тази логика следват и четирима български ученици, които успяха да спечелят престижното трето място на Европейския хакатон за отбранителна техника.
Единадесетокласниците Калоян Миладинов, Огнян Разсадов, Филостратос Титопулос, Александър Мечкаров, както и техните ментори Петър Кирков (завършил ТУЕС през 1997г.) и Кирилка Ангелова, изпълнителен директор на Асоциация на завършилите ТУЕС, участваха в първото издание на European Defense Tech Hackathon в Мюнхен, като част от фестивала на бъдещето Festival der Zukunft.
Събитието има за цел да провокира едни от най-гениалните умове в Европа и да стимулира иновациите в ключови за континента сфери, като опазване на живота в конфликти и контролиране на информационната среда.
Учениците на ТУЕС, които бяха единствените участници от България, застанаха рамо до рамо със създатели на стартъпи, специалисти по киберсигурност и студенти от водещи университети по света.
Темата избрана от българския отбор бе „Идентификация на противопехотни мини чрез използване на дронове и изкуствен интелект“.
Българските тийнейджъри показаха работата си върху технологии за спасяването на човешки животи, демонстрирайки своите способности и желанието си да се докажат на международната сцена.
Дигитализация на отбраната
Това, което направиха момчетата, представлява дигитализация на един аспект от отбраната, който аспект няма етични и морални съображения“, каза пред Economic.bg Петър Кирков.
Основната идея на младежите е да предоставят евтин и бърз начин за разпознаване на противопехотни мини. На практика цялата концепция е базирана на изкуствен интелект, който ги разпознава. За да се случи това обаче, е необходимо съдействието на много институции, тъй като е нужна много специфична информация.
Ние се свързахме с Института по отбрана, които ни помогнаха да си направим първоначалните модели и да си създадем първоначалната концепция. Оттук нататък ни трябва достъп до противопехотни мини, за да можем да продължим обучението на модела“, уточнява Кирков.
По време на хакатона в Германия младежите са разговаряли с множество международни организации, които са приветствали идеята. И в бъдеще може да се стигне до откупуване на модела.
Напълно е възможно в някакъв момент международна организация да закупи идеята, но още не е дошъл този момент. Има много работа да се свърши, защото този вид придобиване е на по-късен етап“, казва Петър Кирков.
По думите му дори всичко да остане на този етап – концепция без реално действащ продукт – младежите обмислят да публикуват своето проучване, за да може някой в бъдеще да го използва и да обучи свой изкуствен интелект.
Подкрепа за големите идеи
Целият процес по кандидатстване, генериране на идея и нейната реализация, за да бъде представена на хакатона, е изцяло дело на четиримата единадесетокластници. Но за да успеят и да стигнат до тук, а и по-напред, те получават менторската подкрепа и на Кирилка Ангелова – която е изпълнителен директор на Асоциацията на завършилите ТУЕС.
Основата мисия на Асоциацията е да подпомагаме настоящите ученици. Ние сме като мост между настоящите, завършилите и бизнеса“, казва Кирилка.
С нея се свързва Калоян Миладинов, който всъщност е кандидатствал за хакатона и в последствие събира екипа, с който разработват идеята и се представят пред журито.
Финансирането на проекта е осъществено от управителния съвет на Асоциацията на завършилите ТУЕС.
Предстои по-сериозната част и повечето работа. Трето място на такъв конкурс изобщо не е за подценяване“, казва Кирилка Ангелова.
Снимка: Българският екип презентира: BabyPro.ming