Метаморфозата на БАИ: Ускоряват се процедурите за чужди инвеститори
Агенцията работи за привличането на нова инвестиция за 880 млн. лв. в Северна България
БАИ трябва да е лицето на България за всеки един инвеститор.“
С тези пожелателни думи служебният зам.-министър на иновациите и растежа Стефан Савов даде тон на специален брифинг, посветен на темата за бъдещето на съществуващата от 18 години Българска агенция за инвестиции (БАИ). Вече пет месеца новото ръководство начело с Богдан Богданов се занимава с преструктурирането на ключовото за икономиката ведомство.
Стартирането на нов сайт с портал към изградения по-рано виртуален офис, изваждането на експертите на агенцията от анонимност, ускоряване на сертификационните процедури и ангажиране с развитието на инвестициите дългосрочно са част от заявките за промени, които дават от БАИ.
Нов маркетингов подход
С предстоящото стартиране на новия сайт на агенцията ще бъде предприет на практика нов и по-агресивен маркетингов подход към инвеститорите, обясни изпълнителният директор Богдан Богданов. В момента се доработва българската му версия и очакванията са той да заработи следващата седмица. От него фирмите ще могат да влязат в т.нар. виртуален офис, където ще получат достъп до всички налични ресурси и информация за възможностите за инвестиции.
Това е изцяло маркетинг насочена платформа“, каза Богданов
Приоритетно ще бъдат рекламирани шест сектор, откроени като водещи за страната в момента. Това са автомобилната индустрия, медицина и здравеопазване, електроника, мехатроника, роботика и производство, който сам по себе си е доста широкоспектърен. БАИ има идея да използва историите на компании, които са инвестирали в България, вече разширяват присъствието си и са склонни да препоръчат страната. Богданов даде пример с „Шнайдер електрик“, която започна изграждането на нов въглеродно неутрален завод.
С опита за по-добро маркетингово позициониране идват…
краят на анонимността и ускорените процедури
На сайта ще бъдат споделени имената и контактите на експертите, специализирани в конкретни индустрии. Идеята е фирмите, проявяващи интерес, да се свързват директно с човека, който им е нужен. Досега, уви, първоначално комуникацията е била анонимна. Очакванията са тази малка промяна да съкрати процеса с около месец, обясни Богданов.
Като цяло БАИ планира чрез новия си сайт да започне да обслужва инвеститорите на принципа „едно гише“. Дигитализацията сама по себе си ще помогне за облекчаването на бюрокрацията и съкращаването на процедурите. Но заедно с това се предвижда и съкращаване на времето за получаване на сертификат за инвестиция – „от 6 месеца на 2 месеца“, каза зам.-министър Савов.
Също така БАИ е амбицирана вече да работи по-дългосрочно с инвеститорите и да следи активно какво се случва с тяхното развитие.
Доскоро връчването на сертификат е било краят на процеса. Сега искаме това да е началото – да останем с инвеститора до края, да знаем кои са важните доставчици, как се развива пазарът“, изтъкна Богдан Богданов.
Надеждата е, че с този по-ангажиран подход БАИ ще може целенасочено и по-ефикасно да привлича нови играчи, включително партньорите на вече инвестиралите в страната.
Работа в синхрон и по региони
Освен че иска да работи проактивно със службите по търговско-икономически въпроси, търговските аташета и консулствата в чужбина, както и с ведомствата и сродните агенции в страната, БАИ има визия и за по-дълбоко проникване на местна – регионална и общинска – почва. Концепцията се базира на идеята за създаването на регионални инвестиционни звена в областните центрове. Тя все още не е готова и за изпипването на детайлите ще се разчита на сдружението на общините.
Целта е тези центрове да са полезни както на БАИ с информация за случващото се на локално ниво, така и директно на самите инвеститори. Капацитетът от кадри обаче е ограничен и има нужда от обучения, особено на места в Северна България, където активността граничи с нула.
Заработваме в един синхрон, с една обща цел – привличане на инвеститори и то с висока добавена стойност.“
Какво е свършила БАИ за 18 години
Създадена през 2004 г., Българската агенция за инвестициите досега е привлякла 30 млрд. лв. инвестиции. С тях са разкрити над 85 хиляди раб места. В момента в процес на сертифициране са 54 проекта на обща стойност 2.2 млрд. лв. По тях е планирано да се създадат над 4500 нови работни места.
Отделно само за последните два месеца са постъпили инвестиционни намерения за над 1.6 млрд. лв., по които се очакват 1000 нови работни места.
Сертифицираните към момента са 11 проекта на обща стойност 231 млн. лв. с предвидени за откриване над 1500 нови работни места“, каза зам.-министър Савов.
БАИ работи приоритетно и по голяма инвестиция за 880 млн. лв. в Северна България, стана ясно още от думите му. Той уточни, че тя ще се изгради в Централна Северна България, а производството й ще се изнася в ЕС.