MIT обясни защо AI няма да вземе работните места на хората толкова бързо
Отговорът е много логичен и е свързан с икономиката
В момент, когато тревогата, че инструментите на изкуствения интелект ще вземат работата на хората достига глобална трескава фаза, ново изследване показва, че икономиката не е готова машините да заменят човеците. Според доклада въздействието на AI върху пазара на труда вероятно ще бъде много по-бавно, отколкото някои се опасяваха преди. Това дава надежда на политиците, които в момента търсят начини за компенсиране на най-лошите ефекти, свързани с възхода на AI.
Изследователи от Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт (MIT) са се опитали да определят не само дали изкуственият интелект ще автоматизира човешките работни места, но и кога това може да се случи. В крайна сметка изследователите са установили, че огромното мнозинство от работните места, които преди това бяха определени като уязвими от AI, не са икономически изгодни да бъдат автоматизирани в момента.
Едно от ключовите открития например е, че само около 23% от заплатите, които се плащат на хората в момента за работни места, които потенциално биха могли да бъдат извършвани от AI инструментите, изглеждат рентабилни да бъдат заменени точно сега от машини.
Макар че това може да се промени с времето, засега изглежда, че ударът върху работните места в резултат на навлизането на AI вероятно ще се уталожи с постоянен темп във времето.
В много случаи хората са по-рентабилен и икономически по-привлекателен начин за извършване на работа в момента, коментира Нийл Томпсън, един от авторите на проучването и част от екипа на Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект на MIT, пред CNN.
„Това, което виждаме, е, че макар да има голям потенциал AI да поема задачи, това няма да се случи веднага“, допълни Томпсън и заяви, че на фона на всички заглавия за роботи, които отнемат работни места,
наистина е важно да се помисли за икономиката приложимост на тези системи“.
В проучването Томпсън и екипът му анализират повечето работни места, които преди това са били определени като застрашени от AI, особено в областта на компютърното зрение. След това изследователите са разгледали заплатите, които се плащат на работниците, които в момента извършват тези дейности, и са изчислили колко може да струва въвеждането на автоматизиран инструмент, който да върши тяхната работа.
Например един работник в търговията на дребно в момента може да отговаря за проверка на инвентара или да следи за точността на цените, посочени в целия магазин за определени стоки. Томпсън отбелязва, че една машина, обучена в компютърно зрение, би могла технически да върши тази работа, но на този етап за работодателя все още би било икономически най-целесъобразно да плаща на работник за това.
Има причина, поради която изкуственият интелект не се е наложил веднага навсякъде“, казва Томпсън. „Зад това стоят икономически причини.“
Според него това прави изкуственият интелект сходен с навлизането на други новости преди години.
Подобно на предишни хай-тек смущения на пазара на труда, като например възхода на производствените икономики, които замениха селскостопанските, смущенията на работните места, свързани с AI, вероятно ще бъдат по-скоро постепенни, отколкото резки. Това би могло да означава, че политиците, работодателите и дори работниците могат да започнат да се подготвят и адаптират за тези предстоящи промени още сега.
Миналата седмица Международният валутен фонд предупреди, че почти 40% от работните места в световен мащаб могат да бъдат засегнати от възхода на AI и че тази тенденция вероятно ще задълбочи съществуващото неравенство.
В публикация в блога си от миналата седмица, в която предупреди за последните си прогнози, ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева призова правителствата да работят за създаване на мрежи за социална сигурност или програми за преквалификация, за да се противопоставят на разрушителното въздействие на AI.
Новото изследване на Томпсън и неговия екип от MIT може да даде на тези политици по-добра представа за времевата линия, за която трябва да мислят, докато търсят решения за смекчаване на най-лошите последици от въздействието на AI върху пазара на труда.
[Изследването] ни дава възможност да започнем да определяме малко по-количествено колко бързо очакваме да се случи изтласкването на работниците“, каза Томпсън. „И това ще позволи на хората да започнат да изграждат планове, които са много по-конкретни по отношение на преквалификацията, която трябва да се извърши.“