Изкуствен интелект и добавена реалност ползват уролозите в „Софиямед“
Иновативните модели подобряват прецизността на хирургията и са по-щадящи за пациентите
Технологии за добавена реалност и изкуствен интелект по време на урологични операции прилагат специалистите в УМБАЛ „Софиямед“. Нововедението, разработено от екипа на Клиниката по урология в лечебното заведение, съчетава изображенията, получени при извършен ядрено-магнитен резонанс (MRI) или компютърна томография (CT) със специализиран софтуер, чрез който се генерират подробни 3D модели на бъбреци или простата. Тези модели подобряват прецизността на хирургията и съответно резултатите за пациентите, а в същото време променят стандартите за грижа в урологията.
Технологията за добавена реалност работи чрез задълбочено анализиране на извършените образни изследвания на пациента и точно картографиране на органите му и техните фини структури“, разказват д-р Никола Цветков и д-р Кристиян Кръстев от екипа на Клиниката по урология.
Използвайки изкуствен интелект, се създава детайлна 3D реконструкция спрямо уникалната анатомия на всеки пациент. След това този модел се използва както за по-добро разбиране на индивидуалните особености на анатомията на пациента при планиране на операцията, така и по време на самата интервенция, за още по-прецизно насочване на хирурга, който я извършва, добавят двамата лекари, разработили методиката.
Тя е приложима при роботизирани операции за премахване на злокачествени образувания на бъбрека (робот-асистирана парциална нефректомия - AR-RAPN), както и при радикално отстраняване на простатата при рак на простатата (радикална простатектомия - AR-RARP).
Посредством приложението му и в комбинация с предимствата на робот-асистираната хирургия, специалистите имат възможност да запазят бъбречната функция колкото е възможно повече, да минимизират увреждането на околните тъкани и да намалят риска от усложнения по време на операцията.
В случаите на рак на простатата, робот-асистираната хирургия е златен стандарт, а в комбинация с 3D модел и добавената реалност, разработена от екипа уролози в „Софиямед“, специалистите имат възможност да подобрят резултатите по отношение на задържането на урина и сексуалната функция при пациентите с тези диагнози.
Методът има множество предимства като основният е, че може да се прилага при сложни и комплексни тумори, при които засегнатият орган би се отстранил, а ние имаме възможността да го запазим“, казва проф. д-р Калоян Давидов, д.м., началник на Клиниката по урология и ръководител на Простата център „Софиямед“.
Така се подобряват и цялостните резултати при оперативното лечение на тези болни, тъй като идентифицирането на тумора е в пъти по-прецизно, както и отстраняването му
Включването на технологии за добавена реалност чрез изкуствен интелект е интовативно решение за специалистите от България и Източна Европа. С въвеждането им като рутинна практика в дейността на специалистите от Клиниката по урология в „Софиямед“ се бележи значителен технологичен напредък в минимално инвазивните хирургични техники и персонализирания подход към грижите за пациентите, уточнява проф. Давидов.