Младите туристи търсят нещо ново – България има какво да предложи
В България постепенно започва да се разчупва туризмът и все по-често се появяват нестандартни места за настаняване
Промяната в поведението на туристите вече е факт. Те търсят нови, нестандартни и понякога дори странни места за посещения. Местата за настаняване, които избират за своята нощувка, също вече са много по-различни и все по-рядко се задоволяват с просто хотелска стая.
Разнообразието от нестандартни места за настаняване става все по-голямо. В Престън, Англия например се предлага нощувка във военен хеликоптер. Westland Lynx XZ676 от 1982 г. е превърнат в перфектното място за настаняване за хора, решили да опитат нещо ново. В него могат да нощуват до четирима души. Хеликоптерът е оборудван с мивка, минихладилник, микровълнова печка, нагревател, телевизор, както и тоалетна с душ кабина – става ясно от обява в Airbnb.
В България също не липсват подобен тип алтернативни места за настаняване. Едно от най-новите течения, които навлизат в българския туризъм, е създаването на юртени селища – които да са максимално близо до природата, но и да предлагат комфорт на посетителите.
Друг вид нестандартен тип настаняване, което се предлага в България, е нощувка в стари вагони, използвани за транспорт с коне в миналото.
Вагонът се намира в с. Желен, община Своге. Разполага с двойно легло, газова печка, слънчев панел, който осигурява електричество вътре, и външна баня и тоалетна, която отново се подгрява от слънчевата светлина.
В непосредствена близост до вагона, в същата местност, се намира и друг вид алтернативно място за настаняване – землянка.
Снимката е илюстративна. Източник: Wikipedia
Землянка е вид вкопано жилище, представляващо изрита и покрита дупка в земята, която служи за временен или постоянен подслон на хора или домашни животни. Това са едни от най-древните видове къщи, познати на археолозите. Строени са още по времето на неолита. Землянките може да са изцяло под земята, а може и покривът им или входът им да са над земята.
Обзавеждането в землянката е напълно автентично, а максималният брой гости, които могат да нощуват в нея, са четирима души.
Презадоволени туристи
Хората се презадоволиха от пътувания. Светът си остава такъв и хората пътуват въпреки всичко. Особено по-младото поколение, има тенденция да се търси нещо алтернативно, по-различно. Но по-скоро като допълващ елемент. Не бих казала, че това е водещото при избора на дестинации при пътуване“, коментира пред Economic.bg Даниела Стоева, собственик на туристическата агенция „Тандем Tравел“.
Нейните наблюдения на пазара показват, че все още големият процент от туристи търсят стандартен продукт с всички съпътстващи удобства. Но представителите на поколението Z може и да преобърнат тенденциите.
Този тип алтернативен туризъм е нишов и насочен основно към младото поколение, което само си организира всичко. Но всичко това показва, че се търсят нови продукти, което за развитието на сектора, разбира се, е много добре“, казва Стоева.
И добавя, че към момента най-близкото нещо до алтернативен туризъм, което туроператорите в България предлагат, са нощувки в бутикови хотели.