Мобилният сектор се прицели в приложенията
5G свързаността и изкуственият интелект ще оказват все по-сериозно влияние върху сегмента на телеком услугите
Телеком операторите представиха нова рамка за създаване на мобилни апликации, 5G ще се наложи като водещо клетъчно поколение до 2029 г., а изкуственият интелект вече е навсякъде в сегмента на комуникациите. Това са само част от анонсите, направени на провелото се току що в Барселона изложение Световен мобилен конгрес.
Най-голямото и влиятелно събитие в бранша в световен мащаб се организира от Световната GSM Асоциация (GSMA). То отново събра над 80 000 души от сектора, представяйки стотици нови продукти и решения, и налагайки тенденциите, формиращи бъдещето на свързаността. През тази година сред лекторите на мобилния форум са топ мениджъри от телекомуникационния и други сектори, сред които Кристел Хедеман, главен изпълнителен директор на Orange Group, Хосе Мария Алварес-Палет, главен изпълнителен директор на Telefónica, Джеймс Д. Тайлет, председател, президент и главен изпълнителен директор на Lockheed Martin Corporation, Грег Питърс, съизпълнителен директор на Netflix, както и европейският комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон.
Апликации
От години компаниите за телеком услуги се опитват да разширят своите бизнес модели, създавайки собствени платформи за съдържание, както и мобилни приложения. На тазгодишното издание на конгреса видяхме поредната обещаваща инициатива в тази посока. GSMA представи новата си рамка, насочена към разработчиците на апликации - GSMA Open Gateway, която според някои анализатори ще бъде цялостна промяна на начина, по който работят екосистемите за приложения.
В нея се включват 21 мобилни оператора от целия свят, сред които са имена от ранга на Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, Telefónica, Telenor, Telstra, TIM, Verizon, China Mobile, America Movil, AT&T и много други. Очаква се тепърва броят им да нараства. Целта на новата рамка за API интерфейси (т.нар. Application Programming Interface) е
да увеличи тежестта на телекомите
в процеса на създаване и достъпване на мобилни приложения, като осигури на разработчиците универсален достъп до операторските мрежи и общи API интерфейси.
„GSMA Open Gateway ще създаде единични точки за достъп до ултрашироколентовите мрежи и ще катализира потапящите технологии и Web3, позволявайки им да осъществят своя потенциал и да достигнат критична маса. Телекомите изминаха дълъг път в разработването на глобална платформа за свързване на всички и всичко. И сега, чрез обединяването на отворени API и прилагане на роуминг концепцията за оперативна съвместимост, мобилните оператори и облачните услуги ще бъдат наистина интегрирани, за да осигурят нов свят на възможности. Сътрудничеството между телекомуникационните оператори и облачните доставчици е от решаващо значение в тази нова цифрова екосистема“ - посочи Хосе Мария Алварес-Палет, който освен мениджър на Telefónica, е и председател на борда на GSMA.
В рамките на технологичния форум бяха проведени множество демонстрации на новата рамка, сред които концерт, използващ API за местоположение на устройството, таксуване от оператор и удостоверяване и „джем сешън“, включващ музиканти от цял свят и базиран на Edge Site Selection API, както и следващо поколение мобилна игра с висока разделителна способност, представена от Orange, Telefónica, Vodafone и Ericsson/Vonage. Очаква се тепърва да видим нови приложения, използващи новата рамка, която може значително да ускори разработката и времето за пускане на пазара. През следващите 12 месеца ще бъдат стартирани и програми за ранно приемане за разработчици.
Премиерите на нови флагман смартфони
също не липсваха на тазгодишното издание на събитието, макар и да бяха по-малко от преди. От най-големите производители се открои представянето на новата серия Xiaomi 13, включваща три устройства, разработени в партньорство с Leica. Те се открояват с професионални оптични лещи от тази компания, най-новото поколение процесори Snapdragon 8 Gen 2 и 5 години актуализации за сигурност. Компанията представи също нов умен часовник, безжични слушалки и следващото си поколение електрически скутери, с което за пореден път акцентира на развитието на екосистемата си от смарт продукти. Сред останалите производители, които показаха нови смартфон модели, бяха TCL, Honor, Realme и HMD Global.
Изкуственият интелект
беше почти навсякъде на Световния мобилен конгрес – от камерите на представените нови модели телефони, през управлението на мрежите, до нови AI решения от Ericsson, позволяващи отдалечено управление и реакция на различни ситуации в реално време. В рамките на стартъп форума 4YFN, който се проведе като част от конгреса, беше показана и визията на учители и технологични предприемачи за това как изкуственият интелект ще промени образованието.
Икономика на 5G скорост
Според годишния доклад за глобалната мобилна икономика на GSMA, публикуван на конгреса, петото поколение мобилни мрежи (т.нар. 5G) ще измести предходното - 4G – през 2029 г., а до края на десетилетието 5G абонатите ще надхвърлят пет милиарда. През 2023 г. този показател се очаква да достигне 1,5 милиарда. Повечето оператори очакват частните безжични мрежи да представляват до 20% от общите им корпоративни приходи.
Според доклада на GSM асоциацията, 5G ще добави почти 1 трилион щ. долара към глобалната икономика през 2030 г. и ще донесе ръст на практика на всеки сектор, а тези на услугите (46%) и производството (33%) ще се облагодетелстват най-много от развитието на този мобилен стандарт. Сред новите дигитални сегменти, които ще се развиват най-бързо в следствие на това, са метавселените, изкуственият интелект и носимите технологии. За разлика от предишни години, сега сред фокусите на Световния мобилен конгрес беше и спортът. В рамките на форума се проведе мини-конгресът Sports Tomorrow, в който технологичният сектор си партнира с футболния клуб Барселона, за да покаже как дигитализацията може да промени представата ни за спортно изживяване.