Нежната енергия на бизнеса
Жените са начело на много компании, те постоянно търсят нови решения, имат свой барометър и реакция на промените
Жените са лидери, ръководители, изпълнителни директори, управители, изследователи, лекари, учени, депутати, министри, кметове… Те свикнаха с мъжкия род на професиите, които упражняват, и на длъжностите, които заемат. И вместо да се държат по мъжки, те просто устояват на трудностите, вървят в крак с непрестанните предизвикателства, адаптират се, изграждат вътрешна устойчивост и твърд характер и не се оставят вятърът на промяната да ги огъне. Не се боят да променят своите разбирания, защото са осъзнали, че промяната е най-постоянното нещо.
Този път вдъхновението да надникнем в света на дамите, които са „на върха“, дойде от книгата на Решма Сауджани „Смела, а не перфектна" (Издателство „Вдъхновения“). Мъжете скачат в непознати води без колебание. Много жени обаче се чувстват смазани под тежестта на собствените си очаквания, пропускат възможности, които ги плашат, и в най-различни ситуации се боят да (не би да им) кажат „Не!“. „Но представете си какво би станало, ако живеете, без да се страхувате, че не се справяте достатъчно добре, и ако всеки път взимате по-смели решения“, призовава Решма Сауджани и показва на всички жени как да избират смелостта пред задушаващия стремеж към съвършенство. Защото именно смелостта отваря широко вратите към пълноценен и хармоничен живот.
Няколко дами, които са на върха в управлението, споделят какво ги вдъхновява, как се справят с трудностите и предизвикателствата, накъде вървят...
Цветанка Минчева, главeн изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк":
Всичко е възможно, когато имаш желание
Благодарна съм на всички, които са ме предизвиквали да се развивам
Моята професионална и житейска философия: Всичко е възможно, стига да имаш желанието и да вложиш енергията си в изпълнението на своите цели, но не на всяка цена. Единственото сигурно нещо е трансформацията и аз вярвам, че успехът изисква от нас да гледаме уверено напред. Изграждането е процес, който има нужда от силни основи и ясни ориентири, като ценности, история и традиции.
Светът на парите се считаше за територия на мъжете, но много проучвания показват, че компаниите, които приемат различията и дават равни възможности, са по–печеливши и по-устойчиви. В нашата страна има много дами на ръководни постове и ние всеки ден доказваме силата на женското лидерство. България е добър пример за равнопоставеност на половете.
На върха в банковия свят ме отведе моето любопитство и желанието ми да участвам в иновативните проекти за развитието на банковия сектор. Имах късмета да попадна на правилното за мен място - УниКредит Булбанк. Започнах кариерата си тук преди малко повече от 20 г. като стажант, стъпка по стъпка натрупах опит в различни сфери на нашата дейност и достигнах позицията на главен изпълнителен директор. Благодарна съм на всички, които са ме предизвиквали да се развивам.
Принципи, които спазвам в управлението: Първо, това не е индивидуална игра, а игра на ефективни екипи, управлявани от лидери, които могат самостоятелно да взимат решения и да носят отговорност. Второ, бизнесът е маратон, а не спринт. Понякога може да има и спринт, но успешният бизнес се гради с устойчива политика и дългосрочен план.
В непрестанната промяна разбрах, че това е единственият начин да сме в крак със света около нас. Всичко се движи с толкова бързи темпове, че всеки ден се потвърждава легендарната мисъл на Дарвин: „Оцелява не най-силният, нито най-интелигентният, а този, който най-добре се адаптира към промените“. Нещо повече, ние сме носители на тези промени.
Това, което все още не съм си позволила и няма да си позволя – да си мисля, че знам всичко. Колкото и години да си в един бизнес, оставай любопитен в работата си и непрестанно учи нови неща – това за мен е работещият подход.
Уроците по моя път в банкирането, натрупани в България и други страни, са много. Три от тях:
- Няма безполезно усилие – всяка задача ни учи на нещо. И моят апел е да сте активни и да използвате всяка възможност да трупате знания и да се усъвършенствате.
- Хората най-силно помнят начина, по който си ги накарал да се почувстват. Наскоро един клиент, на когото съм помогнала преди 20 г., ми напомни това по въздействащ начин. Тогава е бил притеснен дали ще успеем да издадем кредитната му карта преди важно пътуване. Аз съм му дала увереност, че всичко ще е наред. И той помни това вече 20 г.
- Лидерството е състояние на духа, начин на мислене. То не се изчерпва с това да си номер едно по определен показател, то е силата да чертаеш бъдещето и да си носител на промените и растежа в полза на цялото общество.
Моята мисия е да покажем на младите българи, че нашата страна е място с възможности, но от нас зависи тя да е предпочитано място за живеене. Това е свързано и с ролята ми като председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България. Наш приоритет е развитието на женското лидерство и създаването на условия децата ни да избират България като място за живот и реализация.
Устойчивост е любима дума, особено ценна в света на финансите. В глобален план вече не може да неглижираме нито една от темите, които стоят зад абревиатурата ESG – екологични, социални и управленски фактори. Оптимист съм, че в тази посока човечеството ще направи най-значимите крачки в следващите години. С ангажираността на институциите, бизнеса и гражданите всички заедно ще намерим рецептата за екологичното съхраняване на нашата планета.
Стефана Здравкова, главен изпълнителен директор на Нова Броудкастинг Груп:
Трудностите ни дават криле
За да съм лидер с женски чар е нужна голяма доза здрав разум
Моята професионална и житейска философия е вдъхновена от една мисъл на Албер Камю: „Щастието е хармонията между човека и живота, който води“.
Да управляваш компания, която работи 24 часа в денонощието и няма почивен ден, това е високоскоростно изживяване.
Голямото предизвикателство, с което се справих, е да остана вярна на себе си.
Трудностите ни дават криле.
Постижението, което си заслужава да откроя, е пълната технологична трансформация на Нова Броудкастинг Груп, която осъществихме заедно с целия екип.
За да съм лидер с женски чар е нужна голяма доза здрав разум.
"Тайната" съставка на успеха е в силата да бъдеш честен с всички, включително със себе си. По този въпрос се случва да цитирам британския журналист и писател Малкълм Глаудел, правейки паралел с шаха, той казва, че зад всеки успех стоят поне 10 000 часа практика.
Нещото, което бих променила, са границите на емпатията.
Борислава Люцканова, създател и собственик на издателство „Вдъхновения“:
Слагам край на Програма „Максимум“
Перфекционизмът пречи. Когато се страхувам да не допусна грешка, греша много повече
Моят нов подход: Всичко се подрежда, стига да имаме правилната нагласа.
Пътят, по който вървя, винаги отвежда до нещо ново. Опитът ме научи, че ако не сме се наслаждавали на процеса на постигане, няма да сме щастливи, дори когато преизпълним целите си. Да вървим по пътя, означава да се радваме на процеса и да учим уроците, които получаваме.
Трудностите са част от израстването. От нас зависи дали ще ги преодолеем или да ги оставим да ни сломят. Те идват, за да ни насочат към някаква промяна и да ни научат на нещо.
Книгата „Смела, а не перфектна“ ме очарова с мъдростта си. Осъзнах, че стремежът да съм перфектна ми е донесъл много недовършени задачи и проекти. След известно време виждах как друг ги е осъществил във вариант, който е в доста по-начална фаза от това, до което съм била стигнала. Но се възхищавам на смелостта на тези хора да ги покажат на света. Всичко е в процес на развитие, а съвършенството е крайна форма. Но няма как да надградим нещо, ако не поставим началото, пък било то и неперфектно. Трудно е обаче да се откажеш от мисловни модели, превърнати в навик. Стремежът към съвършенство утежнява работния процес, вместо да помага.
Перфекционизмът пречи. Когато се страхувам да допусна грешка, греша много повече.
Вдъхновенията ми са много – освен издателските ми „Вдъхновения“, обичам да готвя, да снимам, да спортувам, да съм сред природата, обичам морето и доста водни спортове, графичният дизайн е друго изкушение. Новото ми медитативно увлечение е да редя диамантени гоблени. Хубаво е да развиваме умения и хобита, защото това има силата да отнема стреса и да ни дава друга перспектива. Доста се интересувам от психология и философия. Бях в осми клас, когато прочетох цялото творчество на Платон и Аристотел. Продължих в университета. Сега книгите и събитията, които организирам, са един от моите начини да вдъхновявам и да усмихвам хората.
Усилията са цената, която плащаме, за да постигнем резултат.
Инструменти с лесни стъпки е част от плана на „Вдъхновения“. С много от дейностите си предлагаме такива инструменти. Стъпките сами по себе си са лесни, но трудността е в това, че трябва да ги повтаряме. Разбрах кои са „лошите“ страни на перфекционизма и вече съветвам читателите да преосмислят Програма „Максимум“. Защото тя не работи в дългосрочен план. Не си струва да постигнем целта на всяка цена и със сетни сили. Верният подход е да започнем с малки и лесни стъпки и постепенно да надграждаме. Така ще подобряваме и живота, и работата си.
Вярвам в мисълта на Ницше, че „Никой победител не вярва в късмета“. Късметът идва при нас, след като сме положили определени усилия. Щастливото стечение на обстоятелствата ни спохожда само след като сме се потрудили то да се появи. Вкопчиш ли се в нещо с усърдието на перфекциониста, то става трудно. Затова да гледаме на всичко в живота с радостта на откривателя.