Може ли Мароко да реши енергийната криза в Европа?
Страната има амбициозни планове да генерира 52% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г. и надеждата е, че голяма част от тази електроенергия ще бъде изнесена чрез подводни кабели към Европа
Мароко има големи амбиции да изнася електроенергия, произведена от слънчеви и вятърни паркове в Европа, но трябва ли да даде приоритет на такава възобновяема енергия за вътрешния си пазар?
Ресурсите, които имаме тук, могат да бъдат един от големите отговори на европейското търсене“, казва мароканският енергиен предприемач Мундир Знибер.
Знибер е човек, който усеща възможности за излизане от кризата, пише за него BBC в свой материал.
Мисля, че Мароко представлява най-добрата възможност да се освободи европейският континент от днешната зависимост от руския газ“, казва той.
Знибер прекара последните 15 години в изграждането на своята компания, Gaia Energy, в един от лидерите на революцията на възобновяемата енергия в родната му страна.
Мароко наистина има един от най-добрите слънчеви и вятърни ресурси в света, взети заедно“, казва той. „Ние нямаме петрол, нямаме природен газ, но имаме потенциал, който е просто невероятен“
Войната в Украйна катализира европейските политици да увеличат усилията си за справяне с изменението на климата с нови източници на чиста енергия. Мароко се надява да бъде част от решението.
Тя е на прага на Европа и има амбициозни планове да генерира 52% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г. Надеждата е, че голяма част от тази електроенергия ще бъде изнесена чрез подводни кабели към Европа.
Но в момента страната все още трябва да изгради много повече слънчеви и вятърни паркове. В момента северноафриканската нация от 39 милиона души зависи от вноса за 90% от енергийните си нужди и повечето от тях са от изкопаеми горива.
През 2021 г. около 80.5% от производството на електроенергия в Мароко идва от изгаряне на въглища, газ и нефт. За разлика от тях, само 12.4% идват от вятърна енергия, а 4.4% идват от слънчева енергия.
Въпреки това Мароко вече постига известен напредък в увеличаването на производството на възобновяема енергия благодарение на проекти като огромния слънчев комплекс Noor-Ouarzazate. С отварянето на първата фаза през 2016 г., сега това е най-голямата концентрирана слънчева електроцентрала в света.
Такива съоръжения използват огледала, за да отразяват и концентрират слънчевата светлина върху "приемниците" на централната кула. Те съдържат течност, която се нагрява от светлината, създавайки пара, която върти турбини за генериране на електричество.
В Noor-Ouarzazate огледалата сега са разположени на 3000 хектара. Съоръжението е разработено от саудитската фирма ACWA Power, с финансиране също от Световната банка и Европейската инвестиционна банка.
Знибер казва, че частни марокански фирми като неговата сега планират да изнасят слънчева и вятърна електроенергия в Европа, както и зелен водород.
Той добавя, че Gaia Energy разработва вятърни и слънчеви системи, които могат да задоволят до 4% от нуждите на Германия и Италия от електроенергия.
И по отношение на зеления водород имаме шест проекта, които нашата компания разработва, които биха могли да отговорят на 25% от нуждите на ЕС.“
Междувременно британският енергиен стартъп Xlinks има планове за изграждане на подводен електрически кабел от Мароко до Обединеното кралство. Тя се надява, че мароканската слънчева и вятърна енергия може да осигури 8% от нуждите на Обединеното кралство от електроенергия до 2030 г.
Увеличаването на размера на производството на слънчева и вятърна енергия в Мароко може да помогне за стимулиране на икономическия растеж в страната, според Световната банка. Тя е осигурила милиони долари финансиране за секторите.
Ползите включват отделяне от „много тежката нестабилност на цените на изкопаемите горива“, според водещия икономист на Световната банка за региона Моез Шериф.
В страна с ниво на безработица от 11.2%, Шериф добавя, че това може да създаде до 28 000 така необходими нови работни места всяка година.
Той също така казва, че това ще позволи на Мароко „да се позиционира като индустриален център за инвестиции за износ на зелени промишлени продукти“, като например производство на автомобили, използващо възобновяема енергия.
И все пак Световната банка изчислява, че ще струва 52 милиарда долара на Мароко, за да постигне целта си за възобновяеми енергийни източници за 2030 г., като по-голямата част от тези пари трябва да дойдат от частния сектор. Мароканското правителство е съгласно с това.
Администрацията е наясно с потенциалните ползи и се опитва да ускори възобновяемата визия, изложена за първи път от крал Мохамед VI през 2009 г.
Министърът на енергийния преход и устойчивото развитие на Мароко Лейла Бенали казва, че част от бавния растеж на възобновяемите енергийни източници в страната през последните години е причинен от глобални фактори.
Светът току-що излиза от историческа пандемия, пълно разместване на веригите за доставки и веригите за стойност – също засягащи възобновяемата енергия, включително начина, по който търгуваме слънчеви панели и вятърни турбини.“
Въпреки това тя признава, че има и вътрешни пречки за преодоляване.
Те включват „ускоряване и рационализиране на бюрокрацията“, включително гарантиране, че компаниите получават неща като „разрешения за достъп до земя сравнително бързо, за да се гарантира, че инвеститорите получават достъп до възможностите, които искат“.
Бенали добавя, че енергийната стратегия на правителството се основава на трите стълба за увеличаване на възобновяемите енергийни източници, повишаване на ефективността и по-голяма интеграция в международните енергийни пазари.