МВФ призова политиците да не компенсират цените на горивата
Прекомерната държавна помощ само влошава ситуацията, обясняват икономистите от Фонда
Международният валутен фонд предупреди европейските правителства да не се намесват във влошаващата се енергийна криза в региона с прилагането на широкообхватна финансова подкрепа. Вместо това според икономистите от МВФ потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени, за да насърчат спестяването на енергия и да подпомогнат по-широкото преминаване към зелена такава.
Според МВФ целта на правителствата трябва да е да защитят най-уязвимите домакинства с целенасочена подкрепа. Обратното, съществуващите политики за смекчаване на тежестта от нарастващите разходи за всички потребители биха засегнали европейските икономики – много от които вече са на ръба на рецесия – и биха възпрепятствали енергийния преход.
Правителствата не могат да предотвратят загубата на реален национален доход, произтичаща от шока от условията на търговия. Те трябва да позволят пълното увеличение на разходите за горива да премине към крайните потребители, за да се насърчи спестяването на енергия и отказът от изкопаеми горива“, пише европейското подразделение на МВФ в публикация в блог.
Европейските политици обаче заложиха на широкообхватни ценови ограничения, субсидии и данъчни облекчения в опит да смекчат удара от нарастващите енергийни разходи, които скочиха след старта войната на Русия в Украйна и пренасищането на доставките.
Но базираният във Вашингтон институт предупреди, че такава широка подкрепа е недалновидна. Изчисленията показват, че на някои правителства тя ще струва около 1.5% от брутния вътрешен продукт тази година, като същевременно ще продължи да надува търсенето, следователно и цените.
Потискането на прехода към цените на дребно просто забавя необходимото приспособяване към енергийния шок, като намалява стимулите за домакинствата и бизнеса да пестят енергия и да повишават ефективността. Той поддържа глобалното търсене на енергия и цените по-високи, отколкото биха били иначе“, се казва в доклада.
Вместо това според МВФ политиците трябва „решително да се отклонят от широкообхватни мерки към целенасочени политики за облекчаване“, по-специално в подкрепа на по-бедните домакинства, които са най-уязвими към по-високите цени, но най-малко способни да се справят с тях.
Пълното компенсиране на увеличението на разходите за живот за най-бедните 20% от домакинствата би струвало на правителствата сравнително по-ниските 0.4% от БВП средно за цялата 2022 г., се казва в анализа.
Също така е „уместно“ в кратък срок правителствата да подкрепят някои иначе жизнеспособни предприятия в момент на скок на цените, например, ако Европа се сблъска с пълно спиране на газовите потоци от Русия.
Коментарите на МВФ идват, докато европейските страни се борят да намалят потреблението на енергия и зависимостта от руските петрол и газ.
Испания обяви във вторник нови енергоспестяващи мерки, включително ограничения на температурите на климатизацията и отоплението в обществени зони. Подобен ход миналата седмица направи и германският град Хановер, който заяви, че забранява използването на топла вода в обществени сгради, плувни басейни, спортни зали и фитнеси.
Междувременно енергийните гиганти продължават да се възползват от предимствата на по-високите цени. Във вторник BP отчете най-голямата си тримесечна печалба от 14 години, а миналата седмица рекорди отбелязаха и другите гиганти в сектора.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш критикува петролните и газовите компании в сряда за очевидното им облагодетелстване от енергийната криза.
Неморално е петролните и газовите компании да правят рекордни печалби от тази енергийна криза на гърба на най-бедните хора и общности“, каза той в реч.