На крачка от бедствие: Защо спирането на тока е толкова критично за един АЕЦ
За първи път Запорожката атомна централа в Украйна трябваше да прибегне до резервно захранване
Няколкочасовото изключване на украинската атомна централа „Запорожие“ от електрическата мрежа тази седмица изправи страната и региона на нокти. Случилото се в четвъртък е прецедент в историята на най-големия АЕЦ на континента. А днес президентът на страната Володомир Зеленски изтъкна, че Европа се е разминала на крачка от радиационно бедствие.
Окупираната от руснаците АЕЦ „Запорожие“ е най-голямата атомна централа в Европа. Вниманието върху нея е толкова фокусирано, защото тя се намира близо до фронтовите линии по поречието на река Днепър и в района около нея през последните месеци многократно имаше обстрели, зачестили още повече през изминалите седмици. Именно безразсъдните действия наоколо ѝ доведоха до избухването на пожар, повредил въздушните електропроводи, към които е свързана тя.
Че устойчивото и безопасно функциониране на една атомна електроцентрала е от неимоверна важност, е повече от ясно за всеки здравомислещ човек. Но какво всъщност означава изключването на тока за един АЕЦ и как това се отразява на дейността му?
Обяснението накратко
Във всички атомни електроцентрали деленето на ядреното гориво отделя топлина, за да произведе след това пара, която пък да завърти турбините и така да генерира електричество. Този процес трябва да се контролира, за да се предотврати верижна реакция, която би довела до прегряване. А такова в най-лошия случай би довело до авария като тези в Чернобил или Фукушима.
Въпросното контролиране се случва чрез специално охлаждане. Реактори като 6-те в „Запорожие“, от които към днешна дата в експлоатация са два, имат първичен охладителен кръг. При него електрически помпи избутват вода през активната зона на реактора. Поддържането на захранването е от решаващо значение за извършването на тази работа.
Ако охлаждането бъде прекъснато, горивото може да се нагрее в рамките на няколко часа до температура, при която може да се повреди и да започне да отделя силно радиоактивни продукти“, обясни Едуин Лиман, директор по безопасност на ядрената енергия в базирания в САЩ Union, цитиран от Reuters.
Ако нормалното охлаждане в крайна сметка не бъде възстановено, горивото може да разтопи стоманения корпус на реактора и в най-неблагоприятния сценарий – да разруши защитната конструкция, а в резултат на това в околната среда да изтече радиоактивно гориво.
Дори при спрян реактор, все още има нужда от охлаждане на горивото.
Мерките
„Трябва да има захранване за централата, да поддържат ядреното гориво хладно в реактора“, изтъкна и Марк Хибс, старши сътрудник в Програмата за ядрена политика към Фондацията Карнеги за международен мир.
Що се отнася конкретно до АЕЦ „Запорожие“, тя е свързана с четири редовни електропровода от 750 киловолта (kV), предназначени да я снабдяват постоянно. Вчера обаче три от тях бяха прекъснати по-рано, а вчера това се случи и с четвъртата линия.
За първи път и четирите редовни електропровода бяха прекъснати“, съобщи Украйна, преди все пак да последва възстановяване на захранването.
В допълнение АЕЦ „Запорожие“ разполага и с резервна линия от 330 kV до близката електроцентрала за въглища. В случай на повреда на всички линии централата е оборудвана с дизелови генератори, които могат да помогнат за кратко - в зависимост от количеството гориво, между 72 часа и 10 дни.
„Това режим на аварийно захранване“, отбеляза Марк Хибс.
От Международната агенция за атомна енергия напомнят, че сигурността на външното електроснабдяване от мрежата е от съществено значение за гарантиране на ядрената безопасност.
Ситуацията става много по-страшна, тъй като външното електрозахранване е все по-нестабилно“, предупреди Едуин Лайман.