На пазара на сребро има невиждан от десетилетия дефицит
Благородният метал се използва от много индустрии и от много инвеститори на дребно
Глобалното търсене на сребро се очаква да нарасне с 16% тази година до 1.21 милиарда унции, създавайки най-големия дефицит от десетилетия. Използването на благородния метал от индустрията за бижута и сребърни изделия и за кюлчета и монети за инвеститори на дребно се прогнозира да достигне рекордни нива, според Silver Institute.
Автомобилните производители използват повече сребро, тъй като количеството електроника в превозните средства се увеличава, но секторът представлява само около 5% от общото търсене. Слънчевите панели представляват около 10% от потреблението.
Търсенето в Индия почти се удвои през 2022 г., тъй като купувачите се възползваха от ниските цени, за да попълнят запасите, изчерпани през 2020 и 2021 г.
Борсово търгуваните фондове (ETF), съхраняващи сребро за инвеститори, обаче се свиха, връщайки метала на пазара, но Silver Institute не отчита ETF като физическо търсене, тъй като те съхраняват само сребърни кюлчета на едро и не ги преработват.
Silver Institute прогнозира дефицит от 194 милиона унции тази година спрямо 48 милиона през 2021 г.
Търсенето вероятно ще спадне през следващата година, каза Филип Нюман от консултантската компания Metals Focus, която изготвя числата за Silver Institute.
Попълването на запасите в Индия вероятно ще спре през 2023 г., но в един момент ще се разсее“, каза той. „Може да станем свидетели на някои прилични числа през 2023 г., но може да не съвпадат с 2022 г.“
Нюман каза, че очаква силно търсене от индустрии като слънчевите панели и производителите на автомобили и повече дефицити в доставките на сребро през следващите години, но не толкова големи, колкото през 2022 г.
Количеството сребро, съхранявано в трезори в Лондон и Ню Йорк, следено от борсата COMEX и London Bullion Market Association, е намаляло с около 370 милиона унции, или 25% тази година.
Но Нюман каза, че е останало много сребро.
Все още има значителни запаси“, каза той. „Не мисля, че това е повод за притеснение“.
Цените на среброто паднаха с около 10% тази година до 21 долара за унция, най-вече поради финансовите инвеститори, които продават сребро в отговор на нарастващата доходност на американските облигации и укрепването на долара.