НАСА: Марс губи по 100г от своята атмосфера на всяка секунда
Учените изясниха причините за загубата на атмосферата на Марс
На предварително обявената пресконференция НАСА съобщи, че обобщавайки данните от космическия кораб MAVEN (Mars, Atmosphere and Volatile Evolution), който е на орбита около Марс са изяснили причините за загубата на атмосферата на Марс.
Вятърът, всъщност слънчевият вятър - поток от високоенергийни частици от нашата звезда е този, който е отвял атмосферните йони. Нашата планета има силно магнитно поле, което ни защитава от пагубното влияние на слънчевия вятър, но Марс - няма.
Преди Земята е разменяла полюсите си, само за около стотина години. Така през това време нашата планета губи магнитното си поле и става уязвима.
Марс някога е имал магнитно поле, но ядрото му се е охладило и така магнитното му поле е отслабнало, а с това и защитата му. Въпросът е, че без тази защита планетата губи и атмосферата, и водата си. Това може да се случи и с нашата планета.
Данните от приборите на космическия кораб MAVEN съвпадат с компютърните симулации, направени за анализ на процесите, довели до загубата на атмосферата на Марс.
Триенето на частиците на слънчевия вятър с атмосферните частици и индуцира ток в горните слоеве и изхвърля 25% от атмосферните частици директно нагоре, по-голята част от тях - 75% се завихрят и изостават в подветрената страна, "опашката" на Червената планета и се разсейват в космоса.
Всяка секунда Марс губи по 100г от своята атмосфера - кислород и въглероден диоксид. А количеството може и да е много повече.
Когато Слънчевата система е била млада, Слънцето е изстреляло гигантски протуберанс, който е доближил Марс. Това събитие е станало фатално за атмосферата му. Ускорените йони от слънчевият вятър удрят атмосферата и я разрушават, а по време на тази слънчева буря частиците се движат с двойно по-висока скорост и повишават 10-20 пъти нормалните нива на загуба на атмосфера.
Вляво е Марс със сегашното състояние на атмосферата си, а вдясно по време на процеса на загубата й.
Космическия кораб MAVEN е изстрелян на 18 ноември 2013г и от тогава е на орбита около Марс и изучава горните слоеве на атмосферата на Червената планета.
Космическият кораб носи осем различни сензори на борда си, включително йонен масспектрометър и магнитометър, а според НАСА неговата цел е: "да определи ролята, която е изиграла през времето загубата на летливи вещества от атмосферата на Марс в космоса, давайки възможност да се вникне в историята на атмосферата на Марс и климата, течната вода, а и обитаемостта на планетата"