НАСА отново отложи изстрелването на мегаракетата до Луната
Следващият опит е планиран за края на септември
За втори път в рамките на една седмица НАСА не успя да изстреля мегаракетата си до Луната. Този път космическата агенция заяви, че има проблем с изтичане на гориво. Докато бъде решен, стартирането на лунната мисия Artemis I се отлага с поне няколко седмици, съобщава Reuters.
Мегаракетата трябваше да излети в събота вечер (българско време), но техници от космическия център „Кенеди“ направиха три неуспешни опита да коригират „голям“ теч на водородно гориво, изпомпвано в горивните резервоари на ядрото на ракетата, казаха служители на агенцията.
Първоначалният опит за изстрелване в понеделник също беше осуетен от технически проблеми, включително спукан горивен тръбопровод, дефектен температурен сензор и открити пукнатини в изолационната пяна.
Мениджърите на мисията продължиха с втори опит за изстрелване в събота, след като предишните проблеми бяха решени.НАСА беше запазила друго резервно време за изстрелване или за понеделник, или за вторник, в случай че се наложи трети опит. Но след преглед на данните от последните затруднения, НАСА заключи, че новото изтичане на водород е твърде трудно и отнема много време, за да завърши отстраняването на неизправности и да поправи проблема, преди текущият период на изстрелване, определен за мисията, да изтече във вторник.
Забавянето означава, че най-ранната възможност за нов опит е между 19-30 септември, или по време на последващ октомврийски прозорец, каза асоцииран администратор на НАСА, Джим Фрий, пред репортери на брифинг. Фрий допълни, че мегаракетата се връща в стартовата си кула, преди да бъде подложена на нов кръг от проверки за безопасност на закрито.
Шефът на НАСА Бил Нелсън каза по-рано през деня, че проблемът ще отложи следващия опит за изстрелване поне до средата на октомври, отчасти за да се избегне конфликт с графика със следващия екипаж на Международната космическа станция, който трябва да бъде изстрелян в началото на същия месец.
Закъсненията и неизправностите в деня на изстрелване не са необичайни в космическия бизнес, особено за нови ракети като Space Launch System на НАСА – сложна машина, която минава през множество процедури и тестове преди излитане.
Няма да стартираме, докато не дойде подходящият момент“, каза Нелсън на брифинга.
Лунната мисия Artemis I е повратна точка в програмата на НАСА. Наречена на богинята, която е била сестра близначка на Аполон в древногръцката митология, Артемида има за цел да върне астронавтите на повърхността на Луната още през 2025 г., въпреки че много експерти смятат, че тази времева рамка вероятно ще се изплъзне.
Дванадесет астронавти са ходили на Луната по време на шест мисии на „Аполо“ от 1969 до 1972 г. - единствените космически полети, които досега са поставили хора на лунната повърхност.
Сегашната програма привлече търговски партньори като SpaceX и космическите агенции на Европа, Канада и Япония, за да установят в крайна сметка лунна база за операции като трамплин към още по-амбициозни човешки пътувания до Марс.
Лунната мисия предвижда изстрелването на кораба Orion (без екипаж) на борда на най-мощната ракета, сглобявана някога – Space Launch System (SLS). Обявена за най-мощната и сложна ракета в света, SLS представлява най-голямата нова система за вертикално изстрелване, създадена от НАСА след Сатурн V от ерата на „Аполо“.
Сегашната мисия няма да превозва астронавти или да каца на лунната повърхност, но ще тества способностите на мегаракетата на НАСА. Ако Artemis I успее да стартира и завърши успешно, едва след това ще бъдат изпратени астронавти при втората фаза на програмата - Artemis II. Те ще обикалят около Луната, без да кацат. Това трябва да се случи до 2024 г., а по време на третата фаза - Artemis III – отново човешки крак ще стъпи на Луната.