„Не могат да сбъркат отново“: Фед няма да бърза с понижаването на лихвите
Централната банка на САЩ става все по-предпазлива заради данните за работните места, покачването на цените и силата на американската икономика
Федералният резерв на САЩ е решен да не бърза с понижаването на лихвените проценти, като някои икономисти казват, че последните данни са изместили лятното намаление напълно от масата за преговори, пише CNBC.
Докладът за работните места от петък демонстрира отново привидно непоклатимата сила на пазара на труда в САЩ и даде допълнителен аргумент за предпазливост от страна на Фед. Сега всички очи ще бъдат насочени към индекса на потребителските цени, който трябва да бъде публикуван в сряда, след като годишната инфлация от 3.2% през февруари беше малко по-висока от очакваното.
Всичко това се случва в момент, когато все по-голям брой пазарни участници повдигат възможността да няма никакви намаления на лихвените проценти тази година, включително президентът на Федералния резерв на Минеаполис Нийл Кашкари, който каза миналата седмица, че това е възможен сценарий, ако инфлацията продължи с колебливите си движения.
Джордж Лагариас, главен икономист в Mazars, каза в понеделник, че намаленията на лихвените проценти през лятото сега изглеждат много по-малко вероятни.
Лично аз не бих се изненадал, ако видим по-малко намаления на лихвените проценти, които да са към края на годината. Това е силна икономика. Не се заблуждавайте, тя е подкрепена от дълг и донякъде от претоварени кредитни карти, но е силна икономика. Така че Федералният резерв трудно ще намери причина да намали лихвите скоро“, заяви той.
Пазарното ценообразуване отразява продължаващата несигурност, като вероятността за намаление на лихвените проценти сега е под 50% както за юни, така и за юли, според инструмента FedWatch на CME.
„Фед се самонаказва от 2021 г., когато екипът, залагащ на „преходност“ на инфлацията, привидно сгреши. Това, което чувстват, е, че не могат да сгрешат отново, което означава, че е по-вероятно да сгрешат от страна на предпазливостта“, добави Лагариас.
По думите му обаче продължава да е много вероятно тази година да има намаления на лихвите.
Без намаляване на лихвите?
Спекулациите, че тази година няма да има намаления на лихвените проценти, нарастват, въпреки че икономистите остават разединени по този въпрос. Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management, каза миналия месец, че не очаква никакви съкращения, тъй като икономиката на САЩ „просто не се забавя“, а топ мениджърът на активи в САЩ Vanguard не предвижда намаления на лихвите в основния си сценарий за годината.
Бившият заместник-председател на Федералния резерв Роджър Фъргюсън каза миналата седмица, че има 10%-15% вероятност да няма съкращения тази година. Други анализатори и икономисти все още подкрепят сигнала на Фед през март, че през тази година очаква три намаления на лихвите с по четвърт процентни пункта.
Въз основа на текущите прогнози за растеж и инфлация, главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус заяви в петък, че ще „очаква някои намаления на лихвите въз основа на казаното от председателя Пауъл и други служители на Фед“.
Времето за това, разбира се, ще зависи от краткосрочните данни, от реакцията на Фед, но според нашата прогноза бих бил доста изненадан, ако не получим намаления на лихвените проценти тази година. Доста изненадан”, добави той.