32 нефтени и газови компании в САЩ фалираха тази година
Фирмите имат проблем с ниските цени на суровината и не спират да трупат дългове
~ 2 мин.
От началото на годината до края на септември са фалирали 32 компании за търсене на нефт и газ в САЩ. Това сочат последните данни на Haynes and Boone, една от най-големите кантори за юридически услуги в Далас. А от началото на октомври множество други сондажни компании също са в процес на обявяване на фалити, в това число и газовата Approach Resources. Така от началото на 2015 г. досега вече над 200 сондажни площадки за добив нефт и газ в САЩ са подали заявки за банкрут.
Компанията Chesapeake Energy, която до края на 2014 г. е вторият по големина производител на природен газ в САЩ, е теглила кредити и продавала различни свои активи, за да събере средства за нови сондажи с цел откриване на нови находища, които да я извадят на повърхността, но въпреки това дълговете ѝ са близо 10 млрд. долара. Поради това на 5 ноември компанията предупреди, че върви към банкрут, ако цените на петрола и газа не се покачат до края на годината. Новината, естествено, доведе до срив на акциите на компанията в края на миналата седмица до 0.59 долара за брой.
Акциите на Whiting Petroleum се търгуваха за 370 долара през август 2014 г., когато започна петролната криза. След дълги перипетии, падания и скокове, в петък цената падна до 5.34 долара. През 2015 г. акциите на Carbо Ceramics са се търгували за 40 долара, а в петък цената им рухна до 0.41 долара. Подобни примери в САЩ през последните години са много.
Основната причина за този бум на банкрути се корени във факта, че шистовата революция превърна САЩ в най-големия производител на нефт и газ в света. Заедно с това обаче тя доведе и до срив на цените на черното злато и синьото гориво. А високите цени на нефта и газа са изключително важни за обезпечаване на необходимите средства за традиционните нефто-газови компании, с които да финансират най-скъпите дейности по търсене, проучване и разработване на нови находища. Именно тези ниски цени на суровините са основната причина за банкрута на традиционните компании за търсене, проучване и добив на нефт и газ.
В крайна сметка са причина и за опразването на част от офисните небостъргачи в петролната столица Хюстън, където през третото тримесечие вакантните работни места са 24%.