Независимостта на БНБ трябва да се запази
Банките трябва да държат в тайна кредитните си сделки, заяви доц. Григорий Вазов
Независимостта на централната банка и на нейния гуверньор трябва да се запазят и при следващия мандат. Това заяви предложеният от Патриотичния фронт кандидат за управител на БНБ доц. Григорий Вазов, предаде БНР.
„Това е структура, в която има все още неограбени 22 млрд. евро. Ако има зависимост или някакъв контрол върху БНБ, бъдете сигурни, че апетитите към тези пари, които и сега се проявяват, ще нараснат допълнително.“
„Фактически това, което се случи миналата година, беше точно в този аспект – срутване на банковата система, срутване на валутния фонд и прилагане на различни формули за разграбване на този ресурс. А той е единственият все още недокоснат от престъпници и от политически сили“, добави доц. Вазов.
Експертът коментира и въпроса за банковата тайна. „Трябва да се върви към един по-различен, по–лежерен метод на банковата тайна, главно от гледна точка запазването в тайна на самите операции на банките и кредитните сделки, които те извършват.“
Той предупреди за евентуалните опасности. „Живеем в една много агресивна среда не само в България, а и в цяла Европа и съобщаването на цифри в обществото пространство по дадени сделки, както и по тяхното състояние и обезпечение, биха предизвикали много интересни размишления.“
„Говоря за обикновените бандити, които следят всяка една сделка, всяко едно състояние на всеки нормален човек, който има нормален бизнес и няма охрана и си набелязват обект за грабеж. Трябва да има промяна на това състояние на банковата тайна, но и някаква формула на умереност“, разясни доц. Вазов.
Той представи и основните моменти от своята концепция за БНБ. „Има 3 основни въпроса, които един бъдещ управител на БНБ трябва да реши. Първата и най-важната задача, която е стратегическа и дългосрочна, е да подготви банковата система за влизане в еврозоната, или казано по друг начин за излизане и от валутния борд“.
„Другата основна задача е подобряване на стабилността и на надзора на банковата система“, обяви експертът.
„Третият сериен акцент е свързан с поощряване с различни средства на централната банка на кредитната активност на банките, за да имаме т.нар. съживяване на бизнеса“, завърши Вазов.
Новият управител на БНБ ще бъде избран от депутатите с явно гласуване чрез компютъризираната система на парламента. Освен доц. Вазов засега има още двама кадидати. ГЕРБ официално номинираха за управител на БНБ Димитър Радев. Движение "България на гражданите" предложиха Бисер Манолов, но неговата кандидатура трябва да бъде одобрена от целия Реформаторски блок.