Нинова брани държавната „черна касичка“ от закриване
В пълно противоречие със заявките на Кирил Петков, лидерът на БСП държи ДКК да не се закрива, а дружествата под шапката ѝ – да не се вадят
Държавната консолидационна компания, в която от години потъват стотици милиони държавни средства без никаква отчетност, няма да се закрива. Няма да се закрива и нито едно дружество под шапката на придобилата популярност като „черна касичка“ консолидационна компания. Запазването на ДКК бе заявено категорично от министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова по време на парламентарния контрол днес.
По думи на министъра част от активите на 19-те компании под шапката на Държавната консолидационна компания са заложени като обезпечения за теглени от ДКК кредити от „Българска банка за развитие“, като парите се използват за дейността на дъщерните фирми.
С лека ръка да се каже „закриваме ДКК“, без да мислим за последиците за всички държавни предприятия вътре в нея, е неразумно. Още повече, че амбицията на министерството е да оздравява държавните предприятия и да покажем, че те могат да бъдат управлявани добре – така, както частните“, заяви Нинова.
Заявката на лидера на БСП идва половин година, след като настоящият премиер Кирил Петков в качеството си на министър на икономиката направи първи стъпки за изваждането на дружеството „Монтажи“ ЕАД от ДКК и закриването на самата мегаструктура.
В последните си дни като министър в началото на август Петков предложи за одобрение на служебния кабинет доклад за поставянето на „Монтажи“ под пряк контрол на министерството на икономиката. Тогава кабинетът одобри доклада, но очевидно работата по тази процедура ще бъде стопирана.
„Монтажи“ ЕАД бе уличено от служебния кабинет, че ремонтира и строи на документи 400 язовира без търгове и без обществени поръчки, а накрая готови, но празни са само 10 язовира. Вчера вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че са открили случаи, при които за язовири без водна площ, т.е. източени, на хартия са използвали водолази при ремонта им.
В самото коалиционно споразумение между четирите партии в управлението пък бе заложено, че бъде преразгледано „използването на формата на холдингови структури от държавата, и в частност ефективност и целесъобразност на статута и съществуването на Държавна консолидационна компания“.
В началото на седмицата Нинова смени и ръководството на ДКК с бивши кадри от структурите на БСП. Рокадите вече са отразени и от Търговския регистър, като новият изпълнителен директор на холдинга вече е Михаил Кумчев – син на дългогодишен депутат от БСП. Сред новите лица на ДКК е и Смиляна Нитова-Кръстева, която е бивш депутат на БСП, Таня Найденова – Митова - бивш общински съветник на левицата в столицата и Ивайло Лилов - лидер на БСП във Враца.