Ниските цени заплашват европейската соларна индустрия от фалити
SolarPower Europe призова Европейската комисия и страните членки да предприемат спешни действия за спасяването ѝ
Рекордно ниските цени на вносното оборудване за слънчеви електроцентрали заплашват да осакатят европейската соларна индустрия, предупреждава SolarPower Europe, най-голямата европейска асоциация в сектора.
Въпреки че намаляването на разходите обикновено е добре дошла новина за ускоряване на рентабилен енергиен преход, това създава несигурна ситуация за европейските фотоволтаични производители, които изграждаха своите производствени мощности, насърчавани от широката политическа подкрепа за възстановяване на европейска фотоволтаична индустрия.
Писмото с опасенията и препоръките е изпратено до Европейската комисия. Скорошните намаления на цените на слънчевите фотоволтаични модули с над 25% могат да се обяснят с „перфектната буря“ в глобалния слънчев фотоволтаичен сектор.
Комбинацията от силни глобални сигнали за търсене и ожесточена конкуренция между китайските доставчици доведе до значителни нива на нови инвестиции във веригите за доставка на слънчева енергия. Полученото свръхпредлагане доведе до бързо падане на цените на суровини като силиций, както и надолу по веригата на доставки до модули, инвертори и батерии, според доклада Saving European Solar Manufacturing.
Евтините продукти, която са дори под нивата преди COVID, създават трудности за европейските производствени компании да продават своите продукти.
Това създава конкретни рискове за компаниите да изпаднат в несъстоятелност, тъй като техните значителни акции ще трябва да бъдат обезценени, твърди SolarPower Europe. Асоциацията подчерта решението на Norwegian Crystals, един от постоянните производители на слитъци от монокристален силиций на континента, да подаде молба за банкрут.
Според SolarPower Europe ситуацията се влошава от леко, временно забавяне на европейския слънчев пазар през третото тримесечие, свързано с инфлацията, мрежовите връзки и издаването на разрешения за проекти.
Целта на ЕС за възстановяване на 30 GW от слънчевата фотоволтаична верига за доставки, както е посочено в Закона за нулевата нетна индустрия, приет от Европейския алианс на слънчевата индустрия, е изложен на сериозен риск.
Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на SolarPower Europe, каза, че намаляването на разходите обикновено е добре дошла новина, но предупреди за сериозни последици за плановете на ЕС за така наречената „отворена стратегическа автономия“.
В краткосрочен план това вече поставя реални предизвикателства пред вътрешната конкурентоспособност и възраждането на слънчевото производство в ЕС. Ние спешно призоваваме лидерите на ЕС да спасят европейските стратегически линии за доставка на технологии“, каза тя.
Европа, по нейните думи, има рядък втори шанс.
„Първоначалната европейска производствена база за соларна енергия беше изгубена преди десетилетие. Ако не реагираме бързо и по подходящ начин на тази ценова криза, очакваме нова вълна от фалити и фалстарт за отворената програма за стратегическа автономия на ЕС“, каза Хеметсбергер.
SolarPower Europe призова Европейската комисия и страните членки спешно да предприемат следните действия:
- Спешно придобиване на наличности от фотоволтаични модули на европейски производители.
- Създаване на Банка за слънчево производство на ниво ЕС.
- Да се обърне внимание на нередности във Временна рамка за кризи и преход (TCTF) за държавна помощ, особено точка 86.
- Ускоряване на приемането на Закона за нулевата нетна индустрия, включително строги критерии за устойчивост
- Увеличете предвиденото въздействие на Регламента на ЕС за принудителния труд, като подкрепите Инициативата за управление на слънчевата енергия (SSI).
- Осигуряване на възможност за сътрудничество между програмите за подкрепа на държавите членки.
- Балансиране на свръхпредлагането с допълнителен тласък на търсенето на слънчева фотоволтаична енергия в Европа, например чрез Европейската директива за ефективността на сградите.