Нобеловата награда за мир отива при кампанията за премахване на ядреното оръжие
ICAN е коалиция от неправителствени организации от около 100 различни държави по света
Норвежкият Нобелов комитет реши да присъди Нобеловата награда за мир за 2017 г. на Международната кампания за премахване на ядреното оръжие (ICAN). Организацията получава наградата за нейната работа, с която цели да привлече вниманието към катастрофалните хуманитарни последствия от всяко използване на ядрено оръжие и за първите си усилия за постигане на базирана на договори забрана на такива оръжия.
"Живеем в свят, когато рискът от използване на ядрени оръжия е най-голям от дълго време. Някои държави модернизират своите ядрени арсенали и има реална опасност повече страни да се опитат да закупят ядрени оръжия, какъвто е примерът със Северна Корея. Ядрените оръжия представляват постоянна заплаха за човечеството и за целия живот на земята. Чрез обвързващи международни споразумения международната общност прие забрани срещу противопехотните мини, касетъчните боеприпаси и биологичните и химически оръжия. Ядрените оръжия са още по-разрушителни, но все още не са обект на подобна международна правна забрана", се казва в изявлението на Нобеловия комитет.
Чрез работата си ICAN помогна да се запълни тази празнота. Важен аргумент в обосновката за забрана на ядрените оръжия е неприемливото човешко страдание, което ядрената война ще причини.
ICAN е коалиция от неправителствени организации от около 100 различни държави по света. Тя е движеща сила в процеса все повече нации в света да се ангажират да си сътрудничат с всички заинтересовани страни в усилията за заклеймяване, забрана и премахване на ядрените оръжия. Към днешна дата 108 държави са поели такъв ангажимент, известен като Хуманитарния ангажимент (Humanitarian Pledge).
Освен това ICAN е водещ изразител на гражданското общество в стремежа да се постигне забрана на ядрените оръжия съгласно международното право. На 7 юли 2017 г. 122 държави-членки на ООН се присъединиха към Договора за забрана на ядреното оръжие. Веднага след като договорът е ратифициран от 50 държави, забраната за ядрени оръжия ще влезе в сила и ще бъде задължителна съгласно международното право за всички страни по договора.
Норвежкият Нобелов комитет е наясно, че международната правна забрана сама по себе си няма да премахне нито едно ядрено оръжие и досега нито държавите, които вече имат ядрено оръжие, нито техните най-близки съюзници, подкрепят договора за забрана на ядрените оръжия. Комитетът би искал да подчертае, че следващите стъпки към постигането на свят, свободен от ядрени оръжия, трябва да включват ядрено въоръжените държави. Тазгодишната награда за мир е и призив към тези държави да започнат сериозни преговори с оглед на постепенното, балансирано и внимателно наблюдавано премахване на почти 15 000 ядрени оръжия в света. Пет от държавите, които понастоящем разполагат с ядрено оръжие - САЩ, Русия, Обединеното кралство, Франция и Китай - вече са се ангажирали с тази цел чрез присъединяването си към Договора за неразпространение на ядреното оръжие от 1970 г. Той ще остане основният международен правен инструмент за насърчаване на ядреното разоръжаване и предотвратяване на по-нататъшното разпространение на такива оръжия.