4 нови компании искат капацитет от газовата връзка с Гърция
България може да се включи с 25% в терминала за втечнен газ в Александруполис
Още четири компании са проявили интерес да резервират количества газ, които да пренасят по интерконектора „Гърция – България“. Това стана ясно днес по време на брифинг с министъра на енергетиката Теменужка Петкова и министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Панос Скурлетис, предава репортер на Economic.bg.
„Към настоящия момент все още няма подадени обвързващи оферти. Компаниите, заявили интерес са 4 на брой, но не мога да спомена имената им”, заяви министър Петкова.
Новите компании се включват във втората обвързваща фаза на пазарния тест на междусистемната връзка. В първата фаза през април девет компании подадоха необвързващи оферти за резервиране на над 4.3 млрд. куб. метра природен газ годишно. Тези количества надхвърлят първоначално планирания капацитет за този газопровод от 3 млрд. куб. метра газ.
Втората "Фаза на офериране" осигурява процедура, при която ще се потвърди какво ще бъде нивото на реалния ангажиран капацитет, въз основа на сключени предварителни договори. Срокът за подаване на обвързващи оферти за участие във втората фаза на Пазарния тест е до 31 октомври 2016 г.
България иска да участва като акционер в проекта за терминал за втечнен природен газ край гръцкото егейско пристанище Александруполис с до 25%, коментира още министър Петкова. По думите на Скурлетис, има повишен интерес от други компании и страни, освен България и Гърция, които искат да участват в проекта на „Ай Си Джи Би”.
Това е една от най-важните междусистемни връзки на България със съседните ни страни. Това е проект от стратегическо значение освен за България и Гърция, и за целия Европейски съюз, коментира Петкова.
Той е важен не само от гледна точка от сигурността на доставките но и от гледна точка на неговата икономическа жизнеспособност, защото е търговски проект. От протичането и резултатите на втората фаза до голяма степен зависи икономическият успех на проекта, заяви още българският министър.
Очаква се до края на 2019 година проектът да е въведен в търговска експлоатация, каза още Теменужка Петкова.
Газопроводът Гърция-България е проектиран с технически капацитет до 3 до 5 млрд. м3/година, с възможност за по-голямо разширение, включително и над 10 млрд. м.3/год., при наличие на търговски интерес и икономическа обосновка.