Строителят на газовата връзка с Гърция ще плати близо €15 млн. неустойка
ICGB и Avax са постигнали финансово споразумение, предотвратявайки евентуални арбитражни производства
Дългият спор, който заплашваше да наруши българо-гръцките отношения в областта на енергетиката заради забавянето на интерконектора (IGB), приключи. Компанията оператор „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB) и гръцкият изпълнител на проекта J&P Avax са се разбрали за дължимата неустойка по забавянето след няколкомесечни преговори.
Защо имаше спор
Като цяло газовата връзка се бави вече 12 години, а тя е входната точка за азербайджанския газ, който намали зависимостта на България от Русия. Реализацията ѝ стана все по-важна след започването на войната в Украйна и спирането на руските доставки. През годините строителят пропусна няколко крайни срока с различни оправдания, но никога не му беше налагана определената в договора неустойка – по 90 хил. евро на ден.
Договорът за строителство беше подписан през 2019 г., а газовата връзка трябваше да е готова до април 2021 г., но заради забавяния, свързани с пандемията от коронавируса, този срок беше удължен до 31 декември 2021 г. Но малко преди наближаването на крайния срок стана ясно, че интерконекторът няма да е готов навреме – този път компанията изпълнител се оправда с проблеми с веригите на доставки и недостиг на части и оборудване.
В началото на 2022 г. проектната компания поиска ново удължаване на срока за реализация, но искането не беше уважено от тогавашният енергиен министър Александър Николов. Той обяви, че с тогавашния вицепремиер и министър на финансите Асен Василев са изпратили писмо до ICGB и AVAX с искане за неустойка заради забавянето на изграждането на газовата връзка. От ICGB се задействат и на събрание приемат да се активира механизма по налагането на неустойки по договора с Avax заради забавянето. Както следва те са по 90 хил. евро на ден, считайки ги от 1 януари 2022 г.
Претенции за десетки милиони обаче се появяват и от гръцката страна заради допълнителни дейности по строежа и увеличението на цените заради високата инфлация, която се отразява и на строителните дейности по проекта. Исканията Avax заради инфлацията са признати, тъй като договорът с компанията подлежи на индексиране съгласно Закона за обществените поръчки и приетата процедура, което се прилага при всички договори, засегнати от инфлацията и Covid – практика, наложена и в България, и в Европа. Техническите експерти, които разглеждат оспорването на гръцкото дружество обаче са отхвърлили всички искания за приемане на допълнителни обеми от извършена работа и изплащане на суми по тях.
Ние защитихме позицията, че тази индексация напълно урежда всички претенции, свързани с инфлацията, и допълнителни плащания не са дължими. Техническите експерти отхвърлиха всички искания за приемане на допълнителни обеми от извършена работа“, казва министърът на енергетиката Росен Христов в прессъобщението, изпратено от ресорното ведомство днес.
Колко пари ще върне Avax
Преговорите по спора са приключени вчера по време на посещението на българската делегация, начело с президента Румен Радев, на която бяха подписани споразумения между двете страни в областта на енергетиката. Според информация на гръцки медии първоначалното споразумение е подписано вчера, сряда, в Атина от двамата изпълнителни директори Йоргос Сатлас и Теодора Георгиева от страна на ICGB и от страна на AVAX, управляващия директор Константинос Мицалис и генералния мениджър Антонис Мицалис. На подписването е присъствал министърът на енергетиката Росен Христов, като пряк представител на българските акционери. ICGB е 50% собственост на Български енергиен холдинг, който е 100% контролиран от българското Министерство на енергетиката. Останалите 50% се държат от IGI Poseidon (контролиран еднакво от DEPA International Works и италианската енергийна група Edison).
От съобщението на Министерство на енергетиката става ясно, че чрез споразумението е постигната договореност за признаване на "пълния размер дължими неустойки от Avax към ICGB АД". В допълнение, фирмата строител оттегля всякакви други претенции за допълнителни разходи, каквито са представяни до момента. От ICGB заявяват, че детайлите по споразумението остават конфиденциална информация, но справката показва, че стандартният лимит за неустойките, които могат да бъдат налагани по подобен тип договори е до 10% от стойността на подписания договор. В първоначалния му вид между ICGB и Avax той е за 144 млн. евро (без ДДС) което значи, че максималната сума по неустойката е 14.5 млн. евро. Парите ще бъдат прихванати от общата стойност на насрещна претенция за индексиране поради инфлацията, която Avax е получила.
Трудни преговори
От съобщенията и от двете страни става ясно, че преговорите са били трудни.
С това споразумение приключваме няколкомесечни напрегнати преговори. Гръцката страна имаше претенции за десетки милиони, свързани според тях с допълнителни дейности по строежа и увеличението на цените. Нашите насрещни претенции са свързани с компенсации във връзка със забавяне на строителството”, обясни министър Христов.
По думите му успехът се дължи на изключителната техническа и юридическа подготовка по всички спорни въпроси, както и на прозрачния и конструктивен подход при отстояването на позицията ни.
Това беше едно от най-трудните споразумения, с които трябваше да се справим, като двете страни имаха диаметрално противоположни възгледи“, каза един от директорите на ICGB Йоргос Сатлас пред гръцкия сайт Euro2day. Той изразява задоволството си от щастливия край, който, както подчертава, „е в полза на всички страни и потвърждава отличните отношения между двете страни“.
От ICBG допълват, че постигнатото споразумение гарантира вземането на начислените неустойки в полза на ICGB, предотвратява бъдещи спорове и евентуални арбитражни производства и поставя стабилна основа за приключване на ангажиментите по договора и от двете страни без значителни разходи, ресурси и договорни усложнения.
Споразумението между страните ще влезе в сила след одобряване от акционерите на ICGB.