Новините от седмицата: ИНовациите на ALL IN; Най-голямата батерия в България; МРЗ създава рискове
Втора частна компания получи лиценз за жп превоз на пътници в България
Живеем в зората на Петата индустриална революция и трябва да действаме смело
Петата индустриална революция е в интелекта извън нас, тя е в изкуствения интелект. Това каза Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на Българска Работодателска Асоциация Иновативни Технологии (БРАИТ), на откриването бизнес форума на Economic.bg ALL IN, организиран в партньорство с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и БРАИТ.
България е нетен износител на роботи. Има ли бъдеще професията инженер у нас?
През 2022-2023 г. България е нетен износител на роботи. Това заяви Калоян Георгиев, член на борда на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), по време на бизнес форума на Economic.bg ALL IN, организиран в партньорство с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и БРАИТ.
България има драматичен проблем с липсата на частен капитал
В Европа липсата на частен капитал е проблем, в България е драматичен проблем. Тук частни капитали почти няма. Такова мнение изрази Теодор Радонов, ръководител на българския офис на групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) по време на бизнес форума на Economic.bg ALL IN, организиран в партньорство с ЕИБ и БРАИТ.
Телекомите градят гръбнака на дигиталния свят
Преди 15 години, през септември, се ражда един от най-големите телекоми в България – Vivacom. Три са ключовите етапи, които компанията очертава, докато прави равносметка как е стигнала до сегашния момент на развитието си и как се е превърнала в иноватор и двигател на промяна в цялата индустрия в България. За това разказа изпълнителният директор на Vivacom Николай Андреев по време на втората дискусия – INvestments in INnovations: The New Wave – на бизнес форума на Economic.bg ALL IN.
Viber Pay достигна над 15 млн. регистрации в Европа
Компанията зад едно от най-популярните приложения за комуникация в света – Viber – постепенно разшири услугите, които предлага на потребителите си. „Вече няколко милиона души на ден получават най-различни новини и услуги чрез чатботове, както и моментни съобщения от най-различни компании директно във Viber”, даде пример вицепрезидентът за маркетинг и бизнес развитие на Rakuten Viber Атанас Райков, който взе участие в дискусията INvestments in INnovations: The New Wave по време на бизнес форума на Economic.bg – ALL IN.
Летище София инвестира 7 млн. евро в дигитализацията си
Последните 20 години наистина ставаме свидетели на технологични промени. Една система като летището също минава през тези промени. Всеки ден работим, за да правим полетите по-безопасни. Мислим и за клиентското изживяване и как да имплементираме технологиите на различни места. Това коментира Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на компанията концесионер на Летище София – „СОФ Кънект“.
Класическата цигара да е музеен експонат: Как Philip Morris променя индустрията?
Трансформацията изисква балансиран подход, а във Philip Morris International залагаме на двустепенен модел – следвайки мисията си за бездимно бъдеще, поставяме потребителя в центъра на всичко, което правим. Това каза по време на бизнес форума на Economic.bg – ALL IN, Денис Стробикин, генерален мениджър на Philip Morris Bulgaria, който взе участие в първия дискусионен панел INnovations for INdustry: TRANSFORMERS.
ИНдустрия, ИНовации, ИНспиратори: Бизнес форумът ALL IN в снимки
Всичко имаше на сцената на ALL IN – INnovations, INdustry, INspiration, INtelligence, INvestments, INitiative, INcome, INfluence, INtegration. Бизнес форумът на Economic.bg, организиран в партньорство с ЕИБ и БРАИТ, събра опитни трансформатори и дръзки визионери – някои от тях влязоха в дискусия за бъдещето на бизнеса, водено от технологиите и науката, други показаха как вече покоряват Космоса, борят стареенето, създават бъдещето.
Кои са големите победители в първото издание на ESG AWARDS
Lidl Bulgaria, Philip Morris Bulgaria и SOF Connect са големите победители в първото издание на конкурса на ESGnews.bg “ESG AWARDS 2024”. Трите компании бяха оценени от журито с най-високи оценки във всяка една от категориите във въпросника и получиха най-високото отличие “Визионер за устойчива промяна”.
Формулата за минималната заплата създава сериозни рискове за българската икономика
35 процента. Толкова е повишението на минималната работна заплата (МРЗ) в България в рамките на само 2 години. Последните данни на Националната агенция по приходите (НАП) показват, че почти 50% от работещото население у нас взима пари, близки до МРЗ, което прави увеличението повече от добре дошло за тях. В същото време, резкият скок създава дисбаланси в българската икономика, които могат да доведат до по-висока безработица, напускане на висококвалифицирани служители, отлив на чуждестранни инвеститори и загуба на конкурентоспособност.
Инфлацията в България се забавя, но продължава да расте
Средното поскъпване на стоките и услугите в България се забавя през юли. По данни на Националния статистически институт (НСИ) годишната инфлация през август се забавила до 2.1% – 0.3 пр. пункта под нивото ѝ от юли.
Синдикатите искат формула за определяне на прага на бедност
Работодателските организации в България подкрепиха предложеното увеличение на линията на бедност до 638 лв. от 1 януари 2025 г. Синдикатите обаче не са доволни от новата стойност, която е с над 20% по-висока спрямо тазгодишната, и настояват за промяна в използваната методология. Двете страни се сблъскаха по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Към ФЕЦ „Разлог“ заработи най-голямата батерия в България
България постепенно изгражда зеленото си бъдеще, като откриването на нов соларен парк вече е нещо обичайно за страната. Пазарът обаче се развива толкова бързо, че освен към фотоволтаичните панели, инвеститорите все по-смело поглеждат към батериите. Първият подобен хибриден проект беше открит в Разлог във вторник. Става въпрос за най-голямата батерия за съхранение на енергия в България и една от най-големите в Източна Европа, намираща се в близост до ФЕЦ „Разлог“.
Кои са 5-те най-големи планирани соларни централи в България?
Слънчевият фотоволтаичен капацитет представлява 16.4% от общите инсталации на електроцентрали в световен мащаб през 2023 г., според GlobalData, с общ регистриран слънчев фотоволтаичен капацитет от 1496 GW. Очаква се това да допринесе с 33.7% до края на 2030 г. с капацитет на инсталациите, агрегирани до 4822 GW. От общия глобален слънчев фотоволтаичен капацитет 0.20% е в България.
НЕК търси кой да ремонтира агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“
Национална електрическа компания (НЕК) пусна обществената поръчка за подмяна на два хидроагрегата на авариралата ПАВЕЦ „Чаира“. Става въпрос за Х1 и Х4, на които ще бъде цялостно сменено оборудването. Цената на поръчката е 220.5 млн. лв. като по нея може да се кандидатства до 15 ноември.
Fortum ще проверява изведените от експлоатация peaĸтopи нa AEЦ „Koзлoдyй“
Ядреното звено на скандинавската Fortum ще предоставя експертни прегледи и оценки, свързани със състоянието и напредъка на европейските програми за извеждане от експлоатация на ядрени реактори, финансирани от ЕС. Фирмата подписа многогодишно рамково споразумение с Програмата за подпомагане на ядреното извеждане от експлоатация (NDAP), която работи под ръководството на Европейската комисия.
Кабинетът трябва да реши съдбата на „Марица-Изток“ до 10 дни
В последните си работни дни депутатите отново се загрижиха за бъдещето на въглищния комплекс „Марица-Изток“. Прехвърляйки топката към Министерския съвет, в Народното събрание гласуваха проект на решение, с който изпълнителната власт се задължава да изготви доклад с детайлно отчитане на всички действия, свързани с комплекса.
Енергийните компенсации за бизнеса набъбнаха до половин милиард
Над половин милиард лева ще е общата стойност на компенсациите, които българският бизнес ще може да получи до края на годината заради високите цени на тока. Удвояването на индикативния бюджет е заради включването на мрежовите оператори – Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и частните електроразпределителни дружества. Първоначалният вариант на мярката вече е одобрена от Европейската комисия.
Подкаст | Зеленият преход върви много бързо, по-добре да се възползваме
България е в положение, в което европейски пари има, но ние не ги усвояваме, разказа Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт в подкаста на Economic.bg.
ЕСО и „Булгартрансгаз“ задължително трябва да излязат от БЕХ
България все пак ще трябва да извади Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" от структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това стана ясно от изслушването на служебния енергиен министър Владимир Малинов в парламента във вторник.
Кръгов модел на работа: „Булметал“ инвестира още 4.6 млн. лв. в завода си в Гурково
Производителят на метални опаковки „Булметал“ подписа договор за доставка на преса за аерозолни рингове. Тя ще бъде монтирана и въведена в експлоатация от компанията за индустриално оборудване MPI. Доставката до фабриката в Гурково, Стара Загора, трябва да се случи до 10 месеца след подписването на договора.
ЕБВР има нов ръководител за България
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) има нов ръководител в България. На мястото на Анка Йонеску застава Мануела Несъл, предава БТА, позовавайки се на официално съобщение на институцията. През последните 5 години Несъл е ръководила ЕБВР в Борса и Херцеговина.
Втора частна компания получи лиценз за жп превоз на пътници в България
В надпреварата за железопътен превоз на пътници в България влиза още един превозвач. Частната компания „РейлИмпекс“ ЕООД има издаден лиценз за превоз, става ясно от сайта на Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“. Той е подписан на 9 септември от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова.
Тепърва ще се анализира необходимостта от разширяване на магистрала „Тракия“
Разширението на магистрала „Тракия“ между София и Пловдив, която буквално се задъхва от трафик особено през летния сезон, вече е под въпрос. Ако предишните министри на регионалното развитие – редовният Андрей Цеков и служебният Иван Шишков – определяха добавянето на още една лента във всяка посока като наложително, за сегашния служебен министър Виолета Коритарова този въпрос тепърва ще бъде обект на анализ. Това става ясно от изказване на Коритарова, цитирана от пресцентъра на МРРБ.
Започна модернизацията на жп участъка Волуяк – Петърч
Строителните дейности, свързани с модернизацията на жп участъка между Волуяк и Петърч, започват днес. Първата копка бе направена почти 3 години след подписването на договора с избрания изпълнител. Отсечката е с дължина 12 километра и е част от трасето Волуяк – Драгоман, което е част от жп магистралата София – Драгоман – Сръбска граница.
Румъния пусна търг за предпроектното проучване на бъдещия „Дунав мост 3“
Румънската национална пътна компания (CNAIR) обяви търг за предпроектното проучване, което ще бъде в основата на изграждането на нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България), предава специализираното издание Economedia Ro.
Софийското метро е едно от най-добрите в Европа
Чудили ли сте се кои европейски градове имат най-добрите, най-лошите и най-натоварените подземни железници? Нова класация, изработена от компанията за съхранение на багаж Bounce, дава отговор на този въпрос. За целта е проучила всички метро услуги в столиците на Стария континент и е направила някои изненадващи открития, пише в специален материал Euronews.
Българската тол система става съвместима с европейската
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) качи за обществено обсъждане наредбата, с която да се определят условията, реда и правилата за постигане на оперативна съвместимост на българската тол система с европейската. Проектонаредбата е продължение на вече приетите в началото на годината промени в Закона за пътищата, които имаха за цел да хармонизират изискванията към доставчиците на европейската услуга за електронно пътно таксуване.
Парите за общинските проекти надхвърлиха 7.3 млрд. лв.
Месец преди предсрочните парламентарни избори и буквално дни преди разпускането на 50-ото Народно събрание, депутатите скорострелно гласуваха на две четения нова актуализация на Бюджет 2024, свързана с общинските проекти. Този път нарастването на парите е с 1.1 млрд. лв., а общата сума за тази и следващите две години вече достига 7.3 млрд. лв.
Заради хаоса по границите: Предстои модернизация на граничните пунктове до 2032 г.
Реконструкция и модернизация на граничните пунктове, изграждане на нови пътища и разширение на вече съществуващите, както и изграждане на две системи, които ще подпомогнат регулирането на трафика по границите. Това са дългосрочните мерки с хоризонт до 2032 г., с които служебната власт се надява да реши проблемите с хаоса по границите и прекомерното изчакване на тежкотоварните превозни средства. Единствената краткосрочна мярка, която бе представена, е тази за пускането на ферибота Русе – Гюргево, което трябва да се случи до месец.
НКЖИ обявява поръчки за реконструкцията на жп гара Нова Загора през октомври
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ ще обяви обществени поръчки за строителство и надзор за реконструкцията на жп гарата в Нова Загора през октомври. Това се разбира от отговор на служебния министър на транспорта Красимира Стоянова.
Стоянова увеличи капитала на „Български пощи“ с 50 млн. лв.
Капиталът на „Български пощи“ ЕАД се увеличава с 50 млн. лв., като така предприятието ще може да получава от държавния бюджет средства за възложените универсална пощенска услуга и за изплащането на пенсии чрез пощенски станции. За целта е подписан протокол от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова, съобщават от ресорното ведомство.
Екатерина Захариева получава стартъпите в Европа
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи проектосъстава на новата Европейска комисия и ресорите на всеки еврокомисар. От списъка става ясно, че Екатерина Захариева получава портфолио „Стартъпи, изследвания и иновации“, предава POLITICO.
POLITICO очаква европарламентът да отхвърли Екатерина Захариева
Не са чести случаите, когато Европейският парламент доминира над Европейската комисия, но сегашният момент е точно такъв. В следващите няколко седмици европейските депутати ще правят изслушвания на номинираните от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен кандидат-комисари. Не очаквайте всички те да оцелеят, пише европейското издание POLITICO.
Парламентът набързо отмени новите правила за такса „смет“
Народното събрание отмени влизането в сила на новите разпоредби за определяне на такса „смет“. Така вместо от 1 януари 2025 г. да започне да се въвежда моделът „който цапа, плаща“ при определянето на битовата такса, всичко остава по старо му.
Български бранд за висша мода за деца покорява световната сцена
Още след завоя на софийската ул. „Тулово“ сякаш атмосферата се променя. Тази кокетна улица, изпълнена с толкова живот, те пренася в друг свят. В свят, в който забързаният живот е останала на заден план, а паважът по пътя носи духа на Стара София. С прекрачване на входа на Eirene величественият дух се запазва, защото се потапяте в света на висшата детска мода.