Новините от седмицата: Най-подценяваният за имот квартал на София; Търгът за влаковете е спрян
Новата метростанция; Вдигане на максималния осигурителен доход; Българският износ се влошава
Кой е най-подценяваният за покупка на имот квартал на София?
През последните години имотният пазар в София е в подем. Цените катерят нови върхове, но въпреки това купувачите не се отказват, очаквайки нови рекордни цени. Наред с обичайно най-предпочитаните южни и централни райони се появиха няколко квартала, които търпят значително развитие – "Надежда", "Люлин", "Хаджи Димитър" и "Дружба". На фона на динамиката на пазара и случващото се в гореспоменатите ареали, някак си в периферията остава квартал "Овча Купел".
Офиси и жилищна част – бъдещето на сградите в София
В София се заражда нова тенденция при сградното строителство и съвсем скоро вече няма да има проекти за изцяло офис сгради, а отделни етажи от жилищни кооперации ще бъдат запазени за офиси. Това прогнозира арх. Ангел Захариев, съосновател на „АиА Архитекти“, който взе участие в Building Innovation Forum, организиран от „Градът Медиа Груп“.
Правителството „Денков“ подпечата смъртта на АЕЦ „Белене“
През лятото депутатите задължиха правителството да преговаря с Украйна и да продаде двата реактора за АЕЦ "Белене" и оборудването към тях на нападната от Русия държава. Днес кабинетът "Денков" окончателно подпечата смъртта на 40-годишния проект за изграждане на втора атомна електроцентрала, прекратявайки процедурата по избор на инвеститор и изваждайки го от списъка с обекти от национално значение.
Подкаст | Прекомерната конкретика може да забави търговете за нови влакове
В обществените поръчки за новия подвижен състав продължава да има конкретика, която е странна и би забавила изпълнението им. Тази конкретика е заложена още от предната версия на търговете, а знаем, че по тях бяха открити притеснителни аспекти. Това коментира инж. Мартин Янев, зам.-председател на Клъстер Зелен транспорт в първия епизод от втория сезон на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
Търгът за доставката на 35 електрически влака е спрян
Един от четирите стартирани търга за нов подвижен състав, финансиран със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, е спрян. Причината е подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от „Шкода Транспортейшън“ А.С.
Цеков и Гвоздейков се похвалиха със завършен лот от магистрала „Европа“ (галерия)
Целият лот между Калотина и Драгоман от автомагистрала „Европа“ вече е напълно изграден. Отсечката е с дължина 14.5 километра, като първите 6.5 километра от нея бяха пуснати в движение преди Великденските празници от служебния министър Иван Шишков. Останалите 8 километра също са изградени, но все още нямат Акт 16. Въпреки това транспортният министър Георги Гвоздейков и регионалният Андрей Цеков направиха инспекция на лота и се похвали със цялостното му завършване.
Започна строежът на новата станция на метрото в „Обеля“
Общинската компания „Метрополитен“ даде официален старт на строежа на новата метростанция в кв. „Обеля“. Тя ще е част от интермодалния хъб, с директна връзка с жп гара „Обеля“ и с бъдещата автогара, която е заложена да бъде построена там.
Строителите сами ще решат с колко да вдигнат цените по сключени договори
Кабинетът предвижда да промени методиката, приета от служебния кабинет на президента Румен Радев, по която се индексират цените по договори за строителство. Нещо повече – строителният бранш ще има възможност да диктува процента на увеличение, тъй като министър-председателят чака предложенията именно от сектора, става ясно от проведена среща между него и Камарата на строителите в България (КСБ).
Инфраструктурното строителство потъва с всеки изминал месец
Обемите на строителството в България продължават да спадат и през август. Това е третият пореден месец, през който Националния статистически институт (НСИ) отчита отрицателни числа за общия показател. Това потъване обаче се дължи изцяло на инфраструктурното строителство, чийто голям спад не може да бъде компенсиран от продължаващото нарастване на жилищното.
Правителството търси формула за максималния осигурителен доход
Правителството започва подготовка за определянето на механизъм за нивото на максималния осигурителен доход. Идеята е той да не се определя ежегодно чисто административно със Закона за държавния бюджет, а да се базира на формула.
Кабинетът одобри рязък скок на минималната заплата до 933 лв. (инфографика)
Правителството официално утвърди новата минимална работна заплата (МРЗ), която влиза в сила от 1 януари 2024 г. Тя ще бъде в размер на 933 лв., или с малко над 150 лв. спрямо нивото и от тази година – най-големият номинален ръст за последните две десетилетия. В процентно изражение покачването е с приблизително 20%.
Бизнесът не вижда смисъл от идеята на Асен Василев за „бонус – донос“
Бизнесът не е съгласен с част от предложенията на финансовия министър Асен Василев за промени в данъчните закони и дава няколко свои предложения. Това става ясно от становището на една от най-големите работодателски организации в страната – Асоциацията за индустриални капитал (АИКБ) – по отношение на пакета данъчни промени, представен от финансовото министерство миналия месец.
Асен Василев се заема с ограничаване на хазартната реклама
Министърът на финансите Асен Василев създава работна група към ведомството си, която така да промени Закона за хазарта, че да ограничи рекламата в близост до училища, обществени сгради и „агресивно телевизионно съдържание“. Мерки ще се разработват и срещу дейността на нелегалните сайтовете за хазартни игри и срещу възможностите за изпиране на пари чрез хазартна дейност, съобщават от пресцентъра на МФ.
МВФ повиши очакванията си за инфлацията в България
Международният валутен фонд (МВФ) завиши съществено прогнозата си за инфлацията в България тази година – с 1 пр. пункт. Според есенния макроикономически доклад на институцията средното поскъпване на живота в страната през 2023 г. ще бъде 8.5%, докато през април прогнозата беше за 7.5%. По-съществено забавяне на цените институцията очаква едва догодина – до 3% в края на 2024 г.
„Бранд Медия България“ изпълнява европейски проект „Преход на възможностите“
„Бранд Медия България“ стартира реализацията на европейски проект „Преход на възможностите“ (Transition Opportunities – TOP).
Мнозинството българи искат ЕС да инвестира само в бедните райони на страната
Българите вярват, че финансираните от Европейския съюз проекти за подобряване на регионите им водят до положителни промени. Това отговарят 81% от анкетираните, които са чували за такива проекти, показва най-новият Евробарометър, посветен на развитието на градовете и регионите. Той бе публикуван при откриването на Европейската седмица на градовете и регионите, където Economic.bg има свои представители.
Много хора се възползват от политиката на ЕС за сближаване, без да знаят
Много хора в цяла Европа са се възползвали от политиката на сближаване на ЕС, често без да го осъзнават. Затова трябва да разкажем за тези примери. Това каза еврокомисарят по „Сближаване и региони“ Елиза Ферейра при откриването на Европейската седмица на градовете и регионите (#EURegionsWeek 2023) – най-голямата годишна проява, посветена на регионалната политика на ЕС.
Защо производителността на труда в България е над 9 пъти по-ниска от тази в Ирландия?
Производителността на труда в Ирландия е над девет пъти по-висока, отколкото в България, сочат изчисленията на Европейската комисия. Различия от такъв порядък между държавите членки са притеснителни, тъй като показват разминавания в потенциала за печалба от единния пазар.
Кабинетът „Денков“ оцеля във вота на недоверие
Депутатите от управляващата коалиция – ПП-ДБ, ГЕРБ – и подкрепящите ги от ДПС спасиха кабинета "Денков" в първия му вот на недоверие. Опозицията ("Възраждане", БСП и ИТН) поискаха оставката на кабинета заради "провала на правителството в сектор "Енергетика".
Българският износ се влошава с всеки изминал месец
Износът на български стоки се е забавил осезаемо в разгара на лятото, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Стойностният обем на продажбите в чужбина за първите осем месеца – от началото на годината до август – намалява със 7.6%.
Арабският телеком e& поиска от КЗК одобрение да купи Yettel
Арабският телеком e& официално подаде в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) искане да придобие опериращия в България Yettel. Входираното искане за регулаторно одобрение следва новината от началото на август, че компанията, базирана в Абу Даби, се е споразумяла със собственика на българския телеком оператор – холдингът PPF.
Dundee доби рекордно количество злато от „Ада тепе“
Dundee Precious Metals доби рекордно количество злато от по-новата си мина в България – „Ада тепе“ – през третото тримесечие. Заедно с количествата от другата си мина в страната – „Челопеч“ – компанията е изкопала близо 75 хил. унции злато за периода юли – септември. И двете мини са регистрирали резултати за злато и мед в унисон с производствените насоки, заложени още в началото на годината.
Силата на архитектурата: Две студиа обединяват сили за повече „живи“ градове в България
Професията „Архитект“ е онази, през която може да се докоснете до всички останали. Чрез сградите, които един архитект проектира, той не само показва на света своите виждания и разбирания за естетика и съчетание между практичност и иновативност, но и може да съживява цели общества.
Стартираща компания променя концепцията за сладолед в България
Сладоледът – замръзнало изкушение, създадено изцяло от захар и мазнини. Възможни ли е обаче тази „убийствена“ любов, що се отнася до човешкото здраве, да се превърне в нещо здравословно? Според един млад български предприемач това е напълно възможно.
Стъпка по стъпка: Българинът, който оглави Световната дентална федерация
В края на септември председателят на Българския зъболекарския съюз д-р Николай Шарков беше избран за президент на Световната дентална федерация (FDI). Той успява да спечели 66% подкрепа, или 97 гласа в надпревара с Ник Армстронг – президент на Британската дентална асоциация. Д-р Шарков е пример за човек, който успява да проправи път към места, където българин не е стъпвал, а зад успеха му няма как да не стоят редица лидерски качества.
Българската „АмонРа Енерджи“ готви експанзия в Румъния
Българският доставчик на фотоволтаично оборудване „АмонРа Енерджи“ готви своята експанзия в Румъния в следващите месеци. Компанията, която е листната на пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса, води преговори за закупуването на свой партньор – румънска компания, чието име засега остава неизвестно.
Банско – световна притегателна дестинация за дигитални номади
Пристигайки в Банско за първи път, ще се почувствате сякаш се пренасяте в друга епоха. Щъркелите гнездят на телеграфни стълбове, група баби със забрадки седят под ябълковите дървета и си говорят, а роми с каруци и коне обикалят улиците. Така започва пътеписът на журналиста от BBC Аластер Гил, който е посетил българския зимен курорт.
Краят на идеализма: Войната в Израел и истината за социалните мрежи
Преди малко повече от десетилетие конфликт в Близкия изток показа силата на социалните медии да информират глобалната аудитория за кризи в реално време. Начинът, по който хората използваха Facebook и Twitter по време на бунтовете, известни като Арабската пролет, доведе до вълна от оптимизъм относно важната роля, която тези услуги могат да играят за споделяне на информация, организиране на общности и дори разпространение на демокрацията.
AI и крипто в едно: Или (анти)утопиите, за които трябва да сме нащрек днес
Блестящи метални кълба, пръснати в градове по целия свят привличат хорските погледи от месеци насам. Създателите им ги обявяват за революционно решение за цифрова идентичност и обещават нова ера на финансова стабилност. Критиците ги определят като антиутопични и експлоататорски. Да, за WorldCoin става дума – проектът за криптографски изкуствен интелект на основателя на OpenAI Сам Алтман.