Новините от седмицата: Нова дискаунт верига в България; Надежда за български газ
Скандалът в „Ел Би Булгарикум“; Стъкларски инвестиции; „Джеймс Уеб“ преобърна науката за Вселената
Германската дискаунт верига TEDi отваря първи магазин в България
Германски дискаунт вериги продължават да навлизат на българския пазар. След като преди три години KiK обяви мащабната си експанзия у нас, сега още един бранд на дистрибуторския гигант Tengelmann ще отвори обект в страната. Става въпрос за германската верига TEDi, която на 9 март ще открие първия си магазин в „Перник плаза“.
Незаконното преустройство на жилища заплашва цели градове
Понякога дори стени, които не са носещи, могат да помогнат при земетресение, така че сградата да оцелее, коментира инж. Марин Гергов, председател на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП). Той взе участие във втория епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
България няма да има нов рекламен клип за Лято 2023
Липсата на нов бюджет за тази година и политическата неангажираност за сектор „Туризъм“ пречат на неговото пълноценно развитие, разказа в специално интервю за Economic.bg служебния ресорен министър Илин Димитров.
Близо 50% от всички административни услуги вече са достъпни електронно
Новите технологии и дигитализацията с невиждана скорост променят работните процеси в цялата администрация, разказа в интервю за Economic.bg Георги Тодоров, министър на електронното управление.
„Няма да е лесно“: Без политическа консолидация еврото в България ще е мираж
Предстоящата работа на България по пътя към еврозоната няма да бъде лесна. Нужна е както политическа, така и фискална консолидация, за да успее страната да смени националната си валута с европейската. Около това мнение се обединиха президентът Румен Радев и гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев по време на форума „България по пътя към еврото“ в София – първата държавна конференция, която има за цел да подчертае позитивите на присъединяването на България към европейския валутен съюз.
Кои са плюсовете и минусите от приемането на еврото според ChatGPT
Приемането на еврото в България се отлага поне с една година – до 1 януари 2025-та. Новината се прие нееднозначно в България, тъй като обществото е силно разделено и по тази тема. Бизнесът и икономистите са категорични, че ползите са неимоверно повече спрямо недостатъците на единната валута. От друга страна широката маса от гражданите са скептични, като тяхното недоверие се подхранва от пропагандни и неверни твърдения на проруските партии в България, като „Възраждане“ и БСП. И докато двата лагера „воюват“ помежду си, ние решихме да попитаме все по-популярния, и може би по-безпристрастен, чатбот ChatGPT кои са предимствата и недостатъците за България от приемането на еврото.
Близо до турското находище: Total с нова надежда за български газ
Повече от 10 години западни компании проучват българската черноморска зона за наличие на залежи от природен газ, но досега подобни открития изглеждат по-скоро като химера. През последните месеци обаче се появяват някакви нови надежди, които се базират на откритията край Румъния и Турция.
Новият директор на „Ел Би Булгарикум“ подписва решения, без да ги чете
Новият директор на държавното млекопреработвателно предприятие „Ел Би Булгарикум“ Владимир Русев разказа, че като член на Съвета на директорите, назначен от януари месец тази година, е дал такъв кредит на доверие на уволнения вчера директор Николай Маринов, че дори не е чел предложенията за смяна на доставчика на суровина и придобиването на автомобили, а директно е гласувал "За". Това се е случило на първото заседание на новия Борд на директорите на 7 януари.
„На опашка за имот“: Какви са нагласите на българите при покупка на жилище?
„Моят дом е моята крепост“. В психологията на българите е заложено желанието и стремежа да закупят собствен имот. Това го доказва и статистика на Евростат от есента на 2022 г., според която България е на трето място в Европейския съюз по брой хора, които живеят в собствени имоти. За да достигнеш до най-добрата сделка (което е напълно субективно понятие), е важно да си наясно с причината, поради която купуваш. Да знаеш какво търсиш и добре да си пресметнал всички разходи.
Стъкларският завод „Рубин“ планира 100 млн. лв. инвестиция
„Глас контрибюшън“, която е собственик на стъкларския завод „Рубин“ в Плевен, планира инвестиция от над 100 млн. лв. в предприятието. Новината бе съобщена от кмета на града Георг Спартански. Новата инвестиция предвижда изграждането на 300-тонна пещ от немските компании Nikolaus Sorg GmbH&Co.KGc, Sorg Feuerungsbau und Service GmbH и Excelsius Global Services GmbH.
„Пашабахче“ модернизира стъкларския завод в Търговище с 28 млн. лв.
Производителят на домакински изделия от стъкло „Пашабахче България“ ще инвестира 28.5 млн. лв. в завода си в Търговище. Това стана ясно от среща на служебния министър на иновациите и растежа Александър Пулев с прокуристи на дружеството Хасан Шабанов и Нурал Хюсеин, на която компанията получи сертификат за инвестиция клас „А“.
От класната стая до дигиталната индустрия: Пътят до успеха на един 31-годишен търновец
Вдъхновяващите истории за успеха са навсякъде около нас и именно те внасят позитивизъм в живота ни. Такава е и историята на Александър Иванов, изпълнителен директор на дигитална агенция. Той е пример за млад човек и предприемач, който успява да извърви нелекия път до мястото, където е в момента. Със сила, с воля, с желание за развитие.
Българска платформа свързва ресторанти с производители в Люксембург
Първата българска платформа, която свързва производители, търговци и ресторанти, ще излезе на международния пазар до края на годината. Първите стъпки са проникване в Люксембург, а следващите цели са Гърция и Турция.
Първото в България споделено работно място за родители
Work&Play MaMaYo е първото споделено място за работа с грижа за деца в страната. Там са решили да предложат на клиентите си това, което самите те, като родители на три деца, винаги са търсили – а именно грижа за детето Ви, докато работите.
Знаете ли какво е „тъмен“ туризъм? Има го и в България
Dark Tourism (бел. ред. – „тъмен“ туризъм), или Disaster Tourism (туризъм на бедствията), са понятия, които описват вид туризъм, при който се посещават места, наскоро претърпели някакво природно бедствие – земетресение, ураган, наводнение, избухване на вулкан и т.н. или бедствие, предизвикано умишлено или от човешка грешка – пожар, авария, война, терористичен акт.
Приходите на Dundee от златодобив в България се свиват през 2022 г.
Приходите на канадската златодобивна компания Dundee Precious Metals от дейността ѝ в България надхвърлят 433 млн. долара през 2022 г. По-голямата част от приходите – около 272 млн. долара – са генерирани в медно-златната мина „Челопеч“, която успя да увеличи обема на добитото злато. Останалите малко над 162 млн. долара са по линия на мината „Ада тепе“ край Крумовград, става ясно от финансовия отчет на компанията.
Бизнесът в България трябва да е готов за края на евтиния труд
България има нужда от качествено образование и промяна на манталитета в посока наука и иновации, за да бъдат постигнати успехи в новия свят, който тепърва започва да се оформя. За да бъде на картата след 10, 20 или 30 години, България трябва да промени формулата си и да се съсредоточи повече върху качеството и науката. Около това мнение се обединиха лекторите на тазгодишното издание Innovation Explorer Forum.
„Най-бързата борса в света“: Как пазарът BEAM среща иновациите в България
За първите близо две години от своето съществуване пазарът за растеж BEAM на Българската фондова борса даде „летящ старт“ на 14 малки, но иновативни български дружества. Така за малко под 2 години средно доходността на пазара достига към днешна дата около 14%, като за някои от листнатите на BEAM компании доходността надхвърля дори 100%. И това в ситуация, при която международните борси паднаха с 15 – 16% за същия период. Това разказа изпълнителният директор на Българската фондова борса Маню Моравенов по време на тазгодишното издание на Innovation Explorer Forum.
Съдът пусна процедурата за медицинските хеликоптери
България е крачка по-близо до това да се сдобие с медицински хеликоптери. Върховният административен съд (ВАС) потвърди, че жалбата на американската „Бел Текстрон Инк.“ срещу процедурата по пряко договаряне на Министерството на здравеопазването е несъстоятелна.
Окончателно: Софиянци пак ще имат месечни карти за една линия
Софиянци отново ще могат да пътуват в градския транспорт с месечни карти за една линия, а глобата за валидация отпада. Промените бяха гласувани днес на сесия на Столичния общински съвет. По време на обсъжданията големи спорове за връщането на картите нямаше, но се породиха такива относно отпадането на глобата за валидация.
Продажбите на електрически коли в България растат с 50%
През януари 2023 г. продажбите на нови електрически автомобили в България нарастват с 50% спрямо същия месец на 2022 г., но въпреки това най-предпочитани остават бензиновите и дизелови коли – тренд, който продължи през цялата 2022 г. Тенденцията обаче не се наблюдава само в България, а е обща и за целия Европейски съюз, сочат данните на Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA). Продажбите на нови коли у нас скачат с 9.8% през януари 2023 г. спрямо година по-рано, като общите бройки достигат 2 227.
Шотландска фирма произведе 50 GWh енергия от приливи
Нововъзникващият сектор на енергията от приливи и отливи изглежда е направил още една крачка напред. Фирма със седалище в Единбург обяви, че нейният проект е постигнал производство на 50 гигаватчаса електроенергия.
Как ASML се превърна в най-ценната технологична компания в Европа?
В южната част на Нидерландия има завод, който отвън изглежда като обикновена фирмена сграда с много стъкло и стомана. Той обаче е собственост на ASML, а машините, които се произвеждат там, са всичко друго, но не и обикновени. Всъщност, технологията е толкова усъвършенствана и толкова търсена, че ASML се превърна в най-ценната технологична компания в Европа, пише BBC.
Поглед в миналото: „Джеймс Уеб“ преобърна науката за Вселената
Освен за всичко друго, астрономите използват космическия телескоп "Джеймс Уеб", за да се върнат назад във времето до първите дни на Вселената. И откриват нещо неочаквано. Космическата обсерватория е разкрила шест големи галактики, които са съществували между 500 и 700 милиона години след Големия взрив, създал Вселената. Според ново изследване, публикувано в сряда в списание Nature и цитирано от CNN, откритието "напълно преобръща съществуващите теории за произхода на галактиките".
Докато целият свят го слуша: Путин обяви, че продължава войната си
Докато целият свят го слушаше, Владимир Путин използва момента отново да обвини Украйна и Запада за започнатата от самия него война в Европа и обеща да я продължи, докато не постигне целите си. Днес руският президент направи първото си голямо обръщение към нацията, година след нахлуването в Украйна. Изненадващо обаче предаването на речта беше прекъснато поради технически проблеми.