Новините от седмицата: Нови заводи; Солари на всеки покрив; Най-силните брандове
Отложената либерализация е ключова за 1.4 млрд. лв. по Плана за възстановяване
„Екстрапак“ отваря два нови завода край Велико Търново
Българската компания, лидер в производството на торби и опаковки от хартия, текстил и полиетилен – „Екстрапак“ ООД, ще открие два нови завода това лято. Единият се намира в Павликени, а другия в с. Леденик.
„Гопет Транс“ инвестира 500 хил. евро в соларна система
Спедиторската компания „Гопет Транс“ планира да инсталира фотоволтаична система на покрива на сградата си в Казичене. Планираната инвестиция е 500 хил. евро и ще покрива повече от 60% от енергийните нужди на фирмата, която обаче се стреми към 100% енергийна независимост.
Три международни компании оглеждат София за отваряне на офис
Три международни компании оглеждат София като локация за отваряне на офиси. Те са „относително големи“ и са от САЩ и Европа. Дейността им е разнообразна – има от IT сектора, но и разработчици. За момента все още не могат да се кажат публично техните имена. Това коментира пред Economic.bg Илия Кръстев, председател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST).
Google отпуска $1 млн. за стипендии на млади учени в българския INSAIT
Технологичният гигант Google избра българския Институт за компютърни науки и изкуствен интелект INSAIT за едно от най-големите си дарения в областта на образованието през 2024 г. Американската компания обяви на специално събитие в София, че ще отпусне 1 милион долара за стипендии на млади учени.
Италианската „Екотерра“ разширява производството си край Берковица
Компанията „Екотерра“, част от италианския холдинг „Ригони ди Азиаго“, иска да разшири производството на ябълков концентрат. За тази цел тя планира да увеличи площите си с ябълкови насаждения в област Монтана. Инвестицията ще бъде направена в две села – Гаганица, община Берковица, и Гаврил Геново, община Георги Дамяново.
„Интер Керамик“ ще изгради нова база в с. Ново Делчево
Компанията за производство и търговия с оборудване за бани и кухни – „Интер Керамик“ ООД – планира строителство на нова база (складове за промишлени нехранителни стоки) в местност „Герена“, с. Ново Делчево, община Сандански. Това видя Economic.bg в сайта на РИОСВ – Благоевград, където е подадено заявлението за ОВОС.
Чаши за кафе от утайка – български стартъп търси решение за индустрията
Кафето е една от най-разпространените напитки в световен мащаб, като консумацията на суровината надхвърля 100 млн. тона годишно. А това от своя страна подвига въпроса за количеството боклук, което се генерира от цялата кафе индустрия. Наблюдавайки този процеси и търсейки вариант как да намалят отпадъка от кафето, двама младежи от Благоевград създават собствена формула, с която да произвеждат чаши за кафе за многократна употреба. И по-конкретно – от отпадъчния материал на напитката.
Първи букмейкър напуска България след забраната за хазарта
Международният букмейкър betway спира дейността си в България след влизането в сила на забраната за хазартната реклама в страната. Компанията прекратява дейността си от 27 май, като посочва, че решението е взето трудно.
„Мебел стил“ ще произвежда и дървени къщи в Търговище
Българската компания „Мебел стил“ планира да открие завод за производство на дървени къщи в Търговище, където са и другите ѝ предприятия. Новото производство се очаква да започне до юни следващата година, а инвестицията в него е около 7 млн. лв., обясни търговският директор на компания и един от собствениците ѝ Десислава Данева, цитирана от БТА.
Огромен ваканционен комплекс ще се появи на Попския плаж
За получаването на бетон са нужни вода, пясък и цимент. И трите съставки се добиват от природата, така че изливането на хиляди кубически метра бетон по Българското Черноморие за някои може да изглежда като естествен процес. От десетилетия тази логика движи българските инвеститори, които виждайки възможност да построят поредния хотел, гледат да не я изпуснат. Най-пресният пример е намерението на „Еко Камп“ ЕООД да построи ваканционно селище с "къмпинг единици" на Попския плаж в Царево.
Транспортна фирма строи ТИР паркинг и автосервиз край Сандански
Българска транспортна компания има намерение да изгради върху площ от 10 дка паркинг за камиони, автосервиз и магазин за промишлени стоки в местност „Хано“, Сандански. За целта фирма „Бора-78“ е входирала инвестиционно предложение в РИОСВ-Благоевград с цел промяна на статута на земеделската земя, върху която иска да строи, и да стане урбанизирана територия.
Кои са най-силните брандове в България?
Социални мрежи и интернет търсачки оглавяват класацията "Тop 20 най-силни марки в страната". Място в нея намират и няколко български бранда – в сферата на ресторантьорството и бутилирането на минерална вода.
Отложената либерализация е ключова за 1.4 млрд. лв. по Плана за възстановяване
Либерализацията на битовия пазар на ток в България е съществена част от Плана за възстановяване и предпоставка за получаване на втория транш от 724 млн. евро (1.41 млрд. лв.). Това заяви Матю Болдуин, заместник генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ в Европейската комисия. Той направи видеообръщение по време на конференцията RE-Source Southeast – най-голямото събитие, посветено на корпоративното снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа.
Солари на всеки покрив: ЕС превръща слънчевата енергия в стандарт
Енергоефективни и зелени – така ЕС си представя жилищата в Блока. Тези амбициозни цели са заложени в новата директива за енергийните характеристики на сградите (EPBD), приета официално преди дни. Тя предвижда до 2030 г. емисиите от всички нови жилищни сгради да са нулеви, а при обществените тази цел е заложена за 2028 г. Крайната цел за постигане на климатично неутрален сграден фонд е до 2050 г.
„Булгаргаз“ иска 400 млн. евро от „Газпром“ за спрения руски газ
Две години след като „Газпром“ спря доставките на газ за България общественият доставчик „Булгаргаз“ официално ще предяви към руския гигант претенции за нанесени вреди, равняващи се на 400 млн. лв. Претенцията ще бъде отправена първоначално към руското дружество „Газпром експорт“ и ще бъде даден кратък срок за възможност да бъде уредена доброволно. Ако не бъде, „Булгаргаз“ ще заведе арбитражно дело в Париж. Това обяви енергийният министър Владимир Малинов на специален брифинг по темата.
Парите за справедливия преход трябва да се използват правилно
Аз се опитвам винаги от даден дефект да го превърна в ефект. Така искам да стане и с енергийния преход, който до момента не е справедлив за област Кюстендил. Това каза кметът на града инж. Огнян Атанасов, който откри кръглата маса „Реализиране на възможностите“, организирана от „Бранд Медия България“. Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“, финансиран по политиката на сближаване на Европейския съюз.
Старт на прехода: Над 60 млн. лв. за саниране и преквалификация в Кюстендил
Кюстендил ще продължи своята икономическа трансформация с първите европейски средства, предвидени за регионите в преход. За областта са предвидени общо 122 млн. евро от Фонда за справедлив преход, който е приоритет номер 4 в Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. (ПРР 2021 – 2027 г.). Парите ще се използват само за областта и не могат да бъдат преразпределяни.
„Хемус“ поскъпна с над 38 млн. лв., но строителството почти не помръдва
Автомагистрала „Хемус“ е поскъпнала с над 38.4 млн. лв. Това е сумата, с която са индексирани два от порочните инхаус договора, с които държавното „Автомагистрали“ е превъзлагало дейностите на частни фирми под прикритието на договори за наем на техника и доставка на материали. Индексирани са цените за строителството на четири участъка от магистралата, а споразуменията са подписани през март и април от бившия шеф на Агенция „Пътна инфраструктура“ Ясен Йорданов, съобщиха от Министерство на регионалното развитие след запитване на Economic.bg.
Кабинетът ударно отчуждава имоти за мащабни инфраструктурни обекти
Служебният кабинет ударно отчуждава имоти за изграждането на някои от най-големите инфраструктурни обекти в страната. Така ще се подсигурят пътни трасета за магистрала „Хемус“, скоростния път „Видин – Ботевград“ и магистрала „Европа“. Решенията са взети на правителственото заседание в сряда.
Един от кандидат-посредниците не издържа теста за влизане в тол системата
Едно от трите дружества кандидат-посредници за тол системата не премина успешно етапа по доказване на оперативна съвместимост. Става въпрос за дружеството „Т-Смарт Глобал“ ЕАД, което сключи договор с Агенция „Пътна инфраструктура“ в края на февруари. Този договор е прекратен, съобщават от АПИ, но не посочват изрично какви са забележките.
„Витоша ски“ спира окончателно Симеоновския лифт
Симеоновският лифт – последният, който качваше туристи до Витоша – няма никога повече да бъде пуснат в експлоатация. Това съобщава „Медиапул“, позовавайки се на информация от италианския производител на оръдия за изкуствен сняг TechnoAlpin. Основател на фирмата е Ерик Гумерер, който преди няколко години призна, че е реалният собственик „Витоша Ски“, която пък притежава съоръжението.
Столична община пуска електронно гише до края на месеца
Приложението за електронни административни услуги Digital Sofia на Столична община ще бъде активно до края на месеца. Това обяви Никола Барбутов, зам.-кметът в направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“, по време на събитие в столицата, организирано от „Градът Медия Груп“.
„Кауфланд“ отваря Софийските централни хали на 23 май
„Кауфланд България“ ще отвори магазина си в Централните софийски хали на 23 май. Ремонтните дейности по сградата, която е паметник на културата, продължиха около 2 години, а инвестицията се оценява на повече от 50 млн. лв. Компанията уверява, че проектът е съобразен изцяло с препоръките на Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерство на културата.
Централните хали се превръщат в културно средище
От началото на месец юни пространството около археологическите разкопки на ниво -1 в Централните хали се превръща в открита сцена. На нея жители и гости на столицата ще могат да наблюдават различни видове изкуство, образователни проекти и културни събития.
Стотици хиляди българи нямат банкова сметка
Между 12 и 16% от българите над 15-годишна възраст не притежават банкова сметка. Това показва доклад на базираният в Брюксел тинк-танк Finance Watch. На база последните данни за населението на България от Националния статистически институт (НСИ) това означава, че между 650 и 850 хиляди души не притежават банкова сметка.
България губи милиарди, ако не влезе „възможно най-скоро“ в еврозоната
Възможно най-скоро“. Така гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев отговори на въпроса кога страната трябва да се присъедини към еврозоната. Той участва в конференцията „България в еврозоната. Кога?“, организирана от почетните консули, CFA общността и банките в България.
България има нужда от по-активна кампания за еврото
На България ѝ е нужна по-активна кампания за присъединяването към еврозоната. Около това мнение се обединиха бивши премиери и финансови министри на няколко страни членки на еврозоната и извън нея по време на конференцията „България в еврозоната. Кога“, организирана от почетните консули, CFA общността и банките в България.
Държавата взе 200 млн. лв. заем от вътрешния пазар
Служебното правителство на Димитър Главчев изтегли втория си вътрешен заем, откакто встъпи в длъжност през април. Той отново е за 200 млн. лв. и е под формата на 6-годишни държавни ценни книжа. Така общо от началото на годината България е поела нов дълг от 400 млн. лв. – изцяло на вътрешния пазар.
НСИ отчита дефлация в България през април
За първи път през 2024 г. национална статистика отчита месечна дефлация в България – за април тя е 0.3%. За последно НСИ отчете средно понижение на цените в страната през септември 2023 г., когато то бе едва 0.1%.
Икономиката на България нарасна с 1.7% в началото на годината
Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е нараснал с 1.7% през първите три месеца на 2024 г. спрямо съпоставимия период на миналата година. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Еврокомисията очаква ръстът на заплатите в България да се забави
Европейската комисия запази прогнозата си за 1.9% икономически растеж в България през 2024 г. в своя пролетен икономически доклад. Очакваният от Брюксел ръст остава далеч под очакванията на вече бившия финансов министър Асен Василев за 3.2%, на базата на който беше направен Бюджет 2024. За следващата година Брюксел съществено повишава очакванията си и вместо заложения в зимния доклад 2.5% растеж, сега очаква 2.9%.
ЕЦБ държи ключа към по-ниските лихви за българския бизнес и държава
Лихвите по бизнес заемите и държавния дълг на България ще се понижат при евентуално решение на Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали основния лихвен процент тази година. Това посочва Българската народна банка (БНБ) в своя нов икономически доклад.
Българският износ потъна с 11% през първото тримесечие
Българският износ е потънал с над 11% на годишна база. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за първото тримесечие на 2024 г. Спадът е по-голям при продажбите за страните от Европейския съюз, към които традиционно е насочена по-голямата част от българския експорт.
Чуждите туристи са по-малко, но плащат много повече за почивка в България
Броят на чуждестранните туристи в България все още не може да достигне предпандемичните нива, но за сметка на това те плащат с близо 50% повече за почивка у нас. Това става ясно от данни на Националния статистически институт (НСИ) за дейността на местата за настаняване през март 2024 г.
И служебното правителство побългари „швейцарското правило“
Пенсиите в България за поредна година ще се увеличат според политическата воля, а не според автоматичния механизъм, познат като „швейцарско правило“. В навечерието на парламентарните и европейските избори механизмът отново ще бъде заобиколен, за да се дадат средно с по 8 лв. повече на пенсионер.