Ново поколение кибератаки заплашва бизнеса през 2023 г.
Инвестициите в защита на комуникационната инфраструктура са „новото нормално“, смята Николай Николов, директор „Бизнес продажби и маркетинг“ в Yettel
Докато икономическата и геополитическа нестабилност се разпростира все така уверено и през новата година, експертите прогнозират, че това ще постави още по-голям акцент върху кибесигурността през 2023 г. Това бе основна тема и на дискусиите по време на годишната среща на Световния икономически форум през януари в Давос, където специалистите по сигурността предупредиха, че светът ще се изправи пред разширен пейзаж от онлайн заплахи и все по-софистицирани кибератаки като фишинг, рансъмуер, DDoS (разпределена атака за отказ на услуга).
А те вече растат със сериозен темп и според Cloudflare, компания за киберсигурност, предоставяща услуги на 30% от компаниите във Fortune 500, само DDoS нападенията, които наводняват даден сайт с фалшив трафик и водят до лоша функционалност на уеб сайта или до пълното му преминаване офлайн, през 2022 г. са скочили със 79%.
Според Доклада за глобалните рискове на Световния икономически форум потенциалните цели на кибератаки също се увеличават и днес те далеч не се изчерпват с правителствени агенции или големи корпорации, а включват всяка организация, която обработва потребителски данни – независимо колко малка е тя. „На практика големите киберзаплахи застрашават дори повече средните и малките предприятия, които често нямат човешкия, времевия и финансовия ресурс да се погрижат качествено за дигиталната си сигурност сами”, смята и Николай Николов, директор „Бизнес продажби и маркетинг“ в Yettel.
Според Николов новите технологии и онлайн средата идват и с все повече и сложни заплахи за данните, системите и устройствата на бизнеса. Докладът на Световния икономически форум посочва, че бизнес лидерите са много по-наясно с киберзаплахите днес отколкото преди година, но заключава, че организациите продължават да се сблъскват със значителни предизвикателства, когато става въпрос за ефективно справяне с проблемите в киберпространството. „Затова и задачата на компаниите, които подкрепяме бизнеса с технологични решения, е да осигурим качествена дигитална защита дори за най-малките фирми, които често нямат ресурс за своя IT поддръжка“, смята Николов. Това е и причината преди по-малко от 6 месеца телекомът да пусне антивирусни продукти за бизнеса в партньорство с доказания експерт в дигиталната защита Trend Micro, обяснява той.
Антивирусните решения на Yettel дават възможност за спиране на различни видове заплахи, за предпазване на устройствата от зловредни атаки, както и за откриване на опити за пробиви в системите на фирмата потребител. Мрежата за интелигентна защита на Trend Micro (Smart Protection Network™) използва глобални сензори за проучване на рискове, чрез които успява в реално време да идентифицира новите заплахи и да осигури защита от тях, преди да достигнат до устройствата на потребителя: лаптопи, таблети, компютърни устройства и смартфони, независимо дали работят под Windows, Mac, iOS или Android.
Kлиентите получават защита на данните и уязвимите точки, контрол на използваните приложения, уеб филтриране и защита на имейл порталите и съобщенията. Услугата предвижда и борба срещу зловредния софтуер, включително срещу ставащите все по-популярни рансъмуер атаки. Продуктът е лесен за инсталиране и ползване и е облачно базиран, което прави внедряването му бързо и просто, без да са необходими големи системни ресурси и специални знания. Управлението и мониторингът също са максимално опростени с облачно-базираната централизирана платформа, която е достъпна от всеки уеб браузър. Според Николов информационната сигурност е сериозен въпрос, който е вече е валиден във всеки момент и въпреки че киберрисковете не са толкова видими, те са реални и изключително опасни. „Инвестициите в защита на комуникационната и технологичната инфраструктура престанаха да са екзотика за компаниите и също са напът да влязат в графата „новото нормално“, смята специалистът от Yettel.