НС одобри по бързата писта покупката на американските бойни машини
България ще плати 2.5 млрд. лв. и ще получи 183 Stryker-а, спомагателни машини и боеприпаси
Експресно парламентът одобри проектодоговора със САЩ за придобиването на бронирани машини Stryker за 2.5 млрд. лв. Законопроектът за ратифициране на договора влезе в парламента в понеделник, бързо мина през комисии на първо четене и бе приет окончателно в петък на две четения.
Това е първата значителна инвестиция за сухопътните войски на България след 1989 г. и е ключова за изпълнението на ангажиментите в НАТО. За първи път от доста години пък бюджетните разходи за отбрана ще надхвърлят 2% от планирания БВП за 2024 г.
Очаква се правителството да финализира сделката в рамките на месец декември. Страната ще закупи 198 броя бойни и спомагателни машини, 183 от които – Stryker.
Машините струват 2.2 млрд. лв., а боеприпасите за тях – около 300 млн. лв.
Военното министерство ще ги изплати разсрочено между 2023 и 2027 г. Първата вноска ще бъде платена още до края на този месец. Най-големи плащания ще бъдат осъществени през 2024 и 2025 г. – по над 600 млн. лв. Идеята е първоначалните вноски да бъдат по-големи, за да се избегнат големи плащания през 2026 – 2027 г., когато са планирани по-големите трансфери за втората партида на изтребителите F-16.
Амбицията е в рамките на проекта да бъдат изградени възможности за ремонтиране на такъв вид машини у нас. Според военния министър Тодор Тагарев с договора се гарантира, че България ще стане „регионален център за ремонт и поддръжка за Европа на машините Stryker”.
Предвижда се доставките да започнат през третото тримесечие на 2025 г., а всички машини ще са налични в началото на 2028 г.
Основните критици на инвестицията бяха проруските БСП и „Възраждане“, според които машините са от твърде старо поколение.
Правителството реши да сключи междуправителствен договор със САЩ, подобно на тези за изтребителите F-16, след като проектът за придобиване на бронирани машини години наред се проваляше.