Общините са против окрупняването на ВиК сектора
Местните власти искат сами да управляват водните дружества и отхвърлят проекта на нов Закон за ВиК
Общините искат промяна в модела на управление на водния сектор в България. Окрупняването на ВиК дружествата не е правилна стъпка, заяви Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) по време на годишната конференция за строителство и инвестиции, организирана от списание „Мениджър“.
Георгиева остро разкритикува проектозакона за ВиК и заяви, че той е „класически пример как се предлага да се национализира общинска собственост чрез принудително окрупняване на останали все още функциониращи общински ВиК дружества.“
Тя коментира, че общините възразяват срещу това да няма окрупняване на обособени територии на главна административна област без да се нарушават правата на собственост, както и да се запазят добре работещите общински ВиК дружества, да отпадне принудителното закриване на общинските ВиК дружества.
Нашето законодателство не дава строги стандарти за качество на предоставяната ВиК услуга, а вместо това предпоставя, че държавата чрез своите оператори единствена може да гарантира това качество. Очакваме да има разширяване на правомощията на общинските съвети“, заяви Георгиева.
По думите ѝ законодателството във ВиК сектора трябва да бъде уредено така, че да дава рамка, която позволява ВиК активите да се стопанисват или директно от общините, както е в някои държави, или чрез концесии, какъвто е примерът със „Софийска вода“. Друга възможност е това да става с обединения между общини и общински компании, каквато е практиката в скандинавските държави, или чрез публично-частни партньорства.
Нашата законодателна рамка трябва да дава тази философия. Това защитаваме ние през последните повече от 15 години, налагайки строги стандарти за качество“, коментира Георгиева.
Тя допълни, че в България се случва точно обратното – последователна политика на държавата за пълна централизация с доминиращо държавно участие в управлението на водния сектор чрез предпоставяне на държавните ВиК оператори като единствените възможни оператори на водната инфраструктура в страната. Георгиева призова за кръгла маса с регионалния министър и министъра на околната среда и водите.
Трябва да сложим ясни параметри и не бива да затваряме с този закон вратата за концесии и публично-частни партньорства в сектора. Не бива да предпоставяме, че единствените доставчици на услуга са държавните ВиК оператори, защото това правим с този проектзакон. Всъщност трябва да направим анализ, да кажем тежки истини за истинското финансово състояние на държавните ВиК оператори“, заяви тя.
На противоположно мнение бяха Галина Симеонова, главен директор на Главна дирекция ОПОС в Министерството на околната среда и водите, както и инж. Лозко Лозев, председател на УС и изпълнителен директор на „Български ВиК Холдинг“.
По думите на Симеонова окрупняването е било отключващо условие за периода 2014 – 2020 г. И допълни, че общинските дружества имат малък капацитет на кадри, със стари инженери, които са запознати с всяка тръба в даден град, но живеят с обърнат към бъдещето гръб и поглед в миналото, защото не искат новите технологии. Според нея, ако инвестициите се върнат при тях, модернизацията на сектора ще зацикли на ниво 20 век.
ЕК ни каза, че или намираме начин проектите ни да са по-ефективни, или ще се справяме с национален ресурс", обясни тя.
Лозев коментира, че от икономическа гледна точка разкъсването на още по-малки порции от тези ВиК дружества не работи. Дружествата в малките населени места никога не могат да излязат на печалба и там цената на анализа излиза изключително висока.
Извън София и големите оператори, ВиК дружествата извършват голяма социална дейност, а тя не може да бъде измервана в пари.“
Той призова политиката да излезе от ВиК сектора и коментира, че е добре да има информационна кампания, така че да е ясно за какво плащат гражданите.
Средностатистическият български гражданин не разбира за какво плаща. Той си мисли, че купува вода, но масово хората не разбират, че това е доставка на услуга, а не на вода. Голяма част от самите потребители не разбират какво заплащат в края на месеца.“